Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-02-02
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Foto: Lina Boström Einarsson

FRA-bloggare får hederspris

Prisad sajt www.stoppaFRAlagen.nu tilldelas Aftonbladets hed
Prisad sajt www.stoppaFRAlagen.nu tilldelas Aftonbladets hederspris.

Fakta om pristagarna:

Namn: Mikael Nilsson och Anna Petersson.

Ålder: 33 år respektive 32.

Bor: I Uppsala.

Familj: Två barn.

Aktuella: Är Aftonbladets hederspristagare.

Blogg: http://stoppafralagen.nu.

Gör: Mikael är doktorand i datalogi och Anna är doktorand i matematik.

Juryns motivering:

”Våren 2008 blev två medborgare - för att tala klarspråk - riktigt förbannade. Den föreslagna FRA-lagen fick dom att se rött. Sajten de byggde för att stoppa lagförslaget blev snabbt ett av naven i försommarens "bloggbävning". Där samlades information om FRA-lagen, tips om demonstrationer, uppdateringar om viktiga händelser, och länkar till tidningarnas artiklar. Med sin sajt bidrog de två upprörda medborgarna till att sätta den svenska bloggosfären på den politiska kartan och till att göra Sverige lite bättre.

Kliv fram och mottag Aftonbladets Hederspris 2008 för er sajt stoppaFRAlagen.nu: Anna Peterson och Mikael Nilsson.”

Kalle Jungkvist, chefredaktör Aftonbladet.se.

Jan Helin, chefredaktör, Kvällstidningen Aftonbladet.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl En blogg med världens bästa budskap

    Från bloggen: apg29
    02 feb 22:17

  • Anmäl Kvinnor överrepresenterade

    Från bloggen: Svensson
    03 feb 17:52

  • Anmäl Stort grattis till Emma, Mikael och Anna

    Från bloggen: Mark Klamberg
    02 feb 23:26

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Mikael och Anna hedras för sitt arbete mot omstridd lag

På en vecka fick deras sajt 350 000 unika besökare.

Nu får Mikael Nilsson och Anna Petersson Aftonbladets hederspris för sitt arbete med att informera om FRA-lagen, en fråga som fick hela svenska folket att engagera sig.

– Det känns som ett jättestort erkännade av de insatser som vi har gjort. Samtidigt måste jag säga som aktör i bloggosfären att det här bygger på ett stort grupparbete snarare än en enskild insats. Vi är små i det sammanhanget, toppen på ett isberg. Men det är oerhört roligt att ni uppmärksammar vårt arbete, säger Mikael Nilsson till aftonbladet.se.

Beskedet om att Mikael och hans sambo Anna Petersson skulle tilldelas Aftonbladets hederpris, kom vid frukostdags.

– Vi höll på att mata barnen som hade skrikit hela natten. Vi var jättetrötta! Då ringde det till Mikael och jag såg att han blev förvånad. Jag visste inte vad samtalet handlade om, men jag förstod att det var något bra för han lät glad, berättar Anna.

Tyst i medierna

Anna och Mikael var två vanliga medborgarna som verkligen gjorde skillnad. De ville lyfta debatten in i Svenssons vardagsrum och det lyckades de också med.

www.stoppaFRAlagen.nu samlade paret in information, tipsade om demonstrationer, puffade för händelser och länkade till tidningsartiklar och bloggar. Engagemanget mot FRA-lagen bottnade i ren och skär ilska.

– Det var knäpptyst i de traditionella medierna och det saknades en politisk debatt i frågan, men i bloggosfären mullrade det. Jag började förtvivla allt mer när frågan obemärkt gick förbi, berättar Mikael.

Gjorde lumpen på FRA

Mikael hade själv erfarenhet från FRA, eftersom han gjorde sin värnplikt där som kryptoanalytiker.

– Därför visste jag vilken typ av verksamhet de sysslar med. Jag var insatt i hur man kan arbeta med den här typen av kommunikation och visste hur information transporteras över gränserna.

Mikael började prata med vänner och bekanta, försökte sprida kunskapen i sin bekantskapskrets och nätverk. En dag ringde telefonen. Samtalet kom från en person som ville att frågan om FRA-lagen skulle tas upp till debatt, kunde ställa upp med pengar men som själv ville förbli anonym.

– Vi satte oss ner och började fila på hur vi skulle kunna få ett genomslag i pressen. Vi hade på känn att många skulle bli upprörda om de bara fick förklarat för sig vad det här handlade om.

Pengarna räckte till en helsidesannons på sidan 3 i DN. Men redan två dagar innan annonsen blev publicerad, hade cirka 100 000 personer surfat in på kampanjhemsidan som Mikael hade byggt.

– Sedan bara ökade antalet besök och vi fick ett genomslag. När de traditionella medierna hakade på blev synergieffekterna omfattande. När tillsammans med bloggosfären drog så exploderade frågan!

Föräldraperspektiv

Liksom Mikael var Anna intresserad av frågan ifrån första början. Men länge trodde hon att det inte skulle bli något – det var ju otänkbart att man i Sverige skulle genomföra en sådan lag!

– När det var två veckor kvar till omröstningen tänkte jag "de tänker göra det här – då finns det bara en väg att gå".

Som tvåbarnsmamma tänkte Anna på de långtgående konsekvenserna av FRA-lagen.

– Jag tänkte att i framtiden skulle mina barn fråga mig "Men vad gjorde du mamma?" Det låter kanske patetiskt men jag var tvungen att få ett svar på den frågan.

Läser partibloggar

2008 blev året då bloggvärlden fick sitt stora genomslag. Mikael Nilsson är en av dem som innan 2008 inte var någon intensiv bloggläsare. Nu läser han desto fler.

– Generellt sett kan jag säga att jag följer att piratpartibloggar och politikerbloggar. Sedan läser jag i princip allt som skrivs om FRA-lagen i bloggosfären.

Anna läser också politiska bloggar men också bland annat bloggarna "Syrrans granne" och "Farmor Gun i Norrtälje".

Mikael glädjer sig åt att värdet av bloggarna har ökat, att folk har fått mer självförtroende och vågar ta upp viktiga frågor till debatt.

– Folk har insett att de kan påverka, att de kan komma med analyser som blir uppmärksammade och starta intressanta diskussioner.

Ibland pratas det om bloggosfären som "den fjärde statsmakten". Vad tycker du om det?

– Man ser att många medier har börjat läsa bloggar och plocker upp saker från bloggosfären. Då blir det intressantare, när man får en ömsesidighet då information flöder i båda riktningar.

En ny era

Anna är glad över att Aftonbladet har instiftat Stora bloggpriset.

– Det är bra av Aftonbladet att uppmärksamma bloggarna. Det ska bli roligt att se hur priset utvecklas över åren.

Hon ser bloggarna som en fantastisk möjlighet för vanligt folk att få komma till tals i viktiga frågor.

– Det handlar om ordets makt som nu finns i bloggen också. Det känns som samma slags pånyttfödelse precis som när tidningarna kom och alla kunde ta del av nyheter. Det är en ny revolution och en spännande tid att leva i!


Läs mer:

  ”Domen kommer att vara mycket hård” Mikael Nilsson, som ligger bakom sajten "Stoppa FRA-lagen nu”: – Det tar minst en generation innan vi ser en borgerlig regering igen 2
  Bloggaren: ”Fruktansvärt oansvarigt” FRA-kritiska bloggaren Mikael Nilsson dömer ut nya förslaget. 0
  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Väktarens näthån efter dödsolyckan

  Man dog på t-banespåret Väktare startade Facebookgrupp – kallar offret ”riktigt jobbig”.

Så laddar guldtjejerna

  Exklusiva intervjuer med medaljhoppen Charlotte Kalla och Anja Pärson.
  ”Mjölksyra är något positivt” Kalla om smärta, tårar och kärlek.
  ”Ni kan inte köpa mig. Jag har pengar” Anja går sin egen väg.

TV: Filmade övergreppet med flickan

  ”Ställ dig framför camen” Polisen söker fler unga offer för 31-åring – sökte upp flickor på nätet. Ur kvällens Efterlyst.

– Var inte jag… det var Ursula

  Federley bjöds på lyxresa ”Det var min dragpersonlighet som åkte.” 74

– De sa att jag förstörde produktionen

  Elisabet Höglund om ”time outen” från ”Förkväll”: Det är skitsnack Hävdar att hon fick sparken. TV4: Det är så hon valt att tolka det. 93
Hur blir ”Förkväll” utan Elisabet Höglund?
Se resultat

Här är kändisarna som behåller allt

  Så vill de skydda sin egendom vid skilsmässa Behåller bolag, bilar och bostäder – Aftonbladet har granskat kändisarnas äktenskapsförord.
  Så mycket behåller de själva Här är kändisarnas äktenskapsförord.
  Kungaparets okända avtal Så delas tillgångarna vid en skilsmässa.

Är ditt hus en bubbla?

MER FÖR PENGARNA Statens expert varnar för skräckscenario på bostadsmarknaden   Så mycket kan din bostad sjunka i värde 26
Chatt Är det smart att satsa på SAS aktier? Läsarnas ekonomifrågor.
Efterlysning Funderar du på att sälja eller köpa bostad? Mejla oss! Uppge gärna kontaktuppgifter.
Klarar du din boendekostnad om räntan höjs?
Se resultat

Så hittar du ditt livs kärlek – efter 55

  Här är dejtingexpertens bästa knep "Man måste våga höra av sig till de som finns". 0

Hon stämmer sin syster – på 400 000

  Helen Alfredsson i bråk med familjemedlem ”Jag är chockad över att det kunde bli så här.” 55

Drick öl – och stärk skelettet

  Kisel i öl kan hjälpa mot benskörhet Här är ölsorterna som är bäst – för benstommen. 11
läsarlistan ”Ett unikt sätt att navigera” Fem bästa korta spelen enligt Albert. 1
läsarlistan Stämningsfull duett med Within Temptation Bästa låtarna enligt Jonas! 0

”Ni slakter oss...”

  Normännen skakade i psykkriget - får stöd av svensk ambassadör Sportbladet-krönikörerna Bjurman och Anrell retar upp "lille-bror" 45
Vilket nordiskt grannland tycker du är roligast att psyka?
Se resultat

Din superguide till OS

  KÖP DEN I DAG   ALLA TV-tider.   Svenskarna – gren för gren.   Krönikor av Anrell och Bjurman.   Så tippar experterna.   Hoten mot svenska medaljer.

TV: Kändisarna gör det – igen

  Se Susan Boyle tolka REMs gamla hit Vinsten blir musikelitens sätt att hjälpa Haiti. 0

Titta Hamrén, så
stor är chansen
att nå EM 2012

  Här är experternas exakta siffror Därför talar oddsen till Sveriges nackdel i kvalet. 1

Varnar för ny fästingsort – trivs inomhus

  Statens veterinäranstalt varnar för fästingsort Trivs inomhus och förökar sig kraftigt även på vintern. Står emot sanering. 13

Köttklister – inget nytt

Karin Ahlborg om att klistrat kött redan finns ute i handeln ”Finns knappt en smörgåsskinka som inte är hopklistrade småbitar” 26
  Butiksjättarna ratar klistrat kött ”Mycket sämre än riktigt." 83
  Sverige röstade ja till köttklister Sätter ihop bitar till hel filé. 288

Läsarna: Köttklister, nej tack!

  Läsarna äcklas – tänker inte äta den ihopklistrade fejkfilén ”Vi konsumenter ska alltså luras köpa sekunda köttvaror.” 75
Blogg: Martin Ezpeleta: ”Den sunda svenska matkulturen?”
Kan du tänka dig att äta ihopklistrat kött?
Se resultat
Foto: AP/SPORTSILLUSTRATED.CNN.COM

Pärsons konkurrent kastade skidkläderna

  Alpinstjärnan Lindsey Vonn efter plåtningen: "Unik upplevelse".
Se Sports Illustrateds video från bikinifotograferingen i artikeln! 45

Röda Korset blev av med 222 miljoner kr

  Spekulerade bort pengar under dåligt börsår ”Det råkar alla ut för.” 24
  ”De riskerar sin trovärdighet” Etikexperten om börsspekulationerna. 2
  Avgifterna betalar deras lön Krävs 9 432 medlemmar för två löner. 13

TV: Kerstins tänder blev helt förstörda

  Kan bara äta soppor efter behandlingen hos den billiga tandläkaren Socialstyrelsen: ”Vi har varit för toleranta”. 0
  Tandläkaren förstörde Kerstins mun Men fick fortsätta arbeta. 12
EFTERLYSNING Har du råkat ut för skräcktandläkare? Mejla vår reporter Josefine Hökerberg med din historia och bilder om du har. Uppge telnr.
Vad är viktigast när du väljer tandläkare?
Se resultat

SVT fick nej – Dolph vägrar ställa upp

  SVT försökte övertala Dolph i hemlighet "Funkar inte att bara dyka upp på lördag". 13
  Actionhjälten på Globenmässa – samma dag som delfinalen. 0
  Dolphs nya roll – hårdrockare Så har du aldrig sett Schlager-programledaren förut. 6
  ICA-Jerrys grupp ersätter Dolph Blir ny mellanakt på lördag. 20
  Oddsen: SVT snuvas på Dolph Lundgren TV3 vinner kampen om Hollywood-stjärnan 0

TV: Miraklet

  Mirakelmannen överlevde – en månad under raserade hus Han begravdes i skalvet – läkarna säkra på att hans berättelse stämmer. 2

Stig H:s bästa travtips

  Inför kvällens travlopp – läs Stig H Johanssons krönika. ”Cosmopållen (V64-2) var småklen ­senast .”

Hård action i klassisk tvåa

  Häpnadsväckande snyggt men väldigt likt föregångaren Så många   får ”Bioshock 2”. 0

”Nöjesbladets läsare fick spela Heavy rain”

Twitter Följ spelredaktionen på Twitter! Aftonbladets Peter Ottsjö och Alfred Holmgren ger dig allt om spel.

…men vad tycker Maud, egentligen?

  Tvingas själv ta ansvar – efter fajten mot bilindustrin Nya statliga miljarden ska ge SAS luft under vingarna. 30
  Toppchefer lämnar SAS efter krisrapporten
  Maud säger ja – läsarna nej Sju av tio av Aftonbladets läsare vill inte skänka skattepengar tlll SAS
Annika Creutzer Du får betala flygbiljetten – även om du inte tänker flyga
mejla Väljer du bort SAS när du ska resa? Mejla oss och berätta.
  ”SAS står med ena benet i graven” 650 anställda kan få gå.

Bordar knarkubåten – ute på öppet hav

  Avslöjar smugglarna – mitt på öppet hav Se farkosterna som är näst intill omöjliga att upptäcka – överlistar polis och militär gång på gång.
  Se unika dokumentärer – från hela världen   Köper livsfarlig zombiedrog
  Flyr ifrån dödspatrull   Inifrån Nordkorea

Populärkulturen slår ut terrorister

  Ny svensk studie: Indonesiens framgångsrika kamp mot terrorismen beror på pop.   Se video med en av viktigaste låtarna. 1

Inget straff för svenska soldater som köpte sex

  De 18 männen kan inte åtalas – sexköp inte olagligt i Tyskland Försvarets jurist: ”Kändes väldigt fel att inte kunna göra något”
Foto: AFP

Nu jagas han – av hela Europa

  Klubbarna står på kö efter David Elms succé i Premier League Agenten: ”Det har ringt från hela Europa den senaste tiden.” 35
  ”Det här fanns inte i mina drömmar” Anfallaren om första målet. 35

Wennman: Mästerligt, David Elm

  Sportbladets krönikör: Hur ska landslaget kunna blunda för det här? Vi är många som sitter med dumstrut på.
  Elms stora måljubel Kolla in första målet i Premier League 0

"Jag dansar med henne i en karusell och hon skriker av glädje”

Pappabloggen Den bästa stunden på dagen – att komma hem och mötas av Charlies längtan.
Ladda ner Adobe Flash
  Top Model – så gick det sen Så lever delatagarna från såpan.
  Risp klar för Blåvitt Fansen får som de vill: ”Helt underbart.” 26
  ”Jag kan inte äta bara ett chips” Josefin Bonde vägde 115 kilo.
  Urinstank och vägglöss Här finns de riktiga skithotellen 19
  Så bra är ”An education” Men håller du med? Tyck till här! 2
  Så förvandlade pensionären 1 500 – till 1,2 miljoner kronor.

Hitta kärleken på jobbet

  Läsarna om sina kontorsromanser ”På jobbet gäller: Se men inte röra”.

Mer läsning från Plus

  Höj lusten steg för steg Lär dig knepen.
  Fixa flirten i februari Hett kärlekshoroskop.
  Så får du honom att njuta Bästa knepen. 24
  SLK nu med 570 hästar Väth-vässad Mercedes-cab 0
  Skådespelaren om storvinsterna på V75 ”Brukar spela för 9 000”.
  "Jag trodde hon såg ut som en skata" Följ med hem till Maria, 30 0
  Playboy-kungen skiljer sig – inte varit ihop på över 10 år. 0
  Fixa finaste festlooken De glammiga festernas årstid är här. 2
  Fixa sexpacket till sommaren Sofi visar övningarna. 7
  Supermodell stöttar nätfluktare i väldigt ovanligt jobbdrama. 4
  Till salu: en spökstad Se den hemliga staden utan invånare
  Myajajajaj way Livsfarligt sjunga Sinatra i karaoke-baren. 0
  Här är nya super-Volvon Versionen har V8 med 315 hk och all lyx.
  Lidström kan sätta punkt i Vancouver ”Det kan bli mitt sista uppdrag.” 3

Senaste nytt från Sofis mode

  Vägen till en Grammy ....börjar på röda mattan 2
  Forma rumpan! Kändistränarens bästa tips 0
  Toppmodell i stan Sylvan gör succé. 1
  ”Beyoncé fick en brorsa” "Scrubs”-skådis fick barn. 7
  Tajt är modellen Silvstedt festar i slimmat fodral. 9
  Bittra fiender gör upp i het duell Här är Citys chans till revansch. 0
  Rumpchocken som fick röster ”Det är ganska modernt” 1
  Phukets okända paradis Här finns det klara vattnet, skuggande träd ...och det är tomt på folk.
  Nya heta krogar Skaffa krogkoll - vi ger dig hela listan.

Senaste nytt från Kropp & hälsa

  Läsk ökar risk för cancer i bukspottkörteln 0
  Överansträngning var livshotande blodpropp 0
  Drick en smoothie
5 fruktiga godingar som fixar vintern. 0
  Jycken som låter högt Hi-Fido – keramikhunden som är en högtalare 0
  Sällsynt Ferrari till salu Förväntas gå för en rekordsumma 10
  Förlorade vadet – dansade på scen Se prinsens höftvickningar
  Mama Mia, vilken urringning Amanda är inte blyg. 20
  Här är nyhetsankarets nya kärlek Är känd skådespelare. 4
  Pigg nyhet – men dyr Seat Exeo räcker inte riktigt till. 0
  3D-tv kommer under våren Flera dimensioner i rutan under fotbolls-VM 11
  ”Varför gör det ont vid orgasm?” Läs chatten med Linn Heed. 0
  Bussen blir båt när färjan försvinner Skottar kan få udda transportmedel 2
  Pixar gör första tjej- filmen Animerad värld på väg att bli jämlik? 15
  Gravidtester för elva- åringar Het debatt om p-medel för barn. 44
  Soja bra mot – cancer Ät asiatiskt med gott samvete. 0
  Vilket lyft, Posh! Lyfter sig – med hjälp av håret. 19
  Bråkar ni om fördelning av hushållssysslorna? Få hjälp av Aftonbladets psykolog.
  Shoppa till de små Guide till mysiga barnbutiker.
  Vilken triumf, Ashley Twilight-stjärnans stilsuccé. 5
  Galleriorna tar över Vi ger dig den ultimata shoppingkartan.
  Bröllopsyra! Nu ska bröllopet – och brud- klänningen – få kosta.
  ”Trist utan orgasm Medicus Amour lugnar orolig brevskrivare.
  Här finns värmen
Sista minuten: Kolla de billigaste resorna just nu.
  Ska ni också gifta er i juni? Heter ni Victoria och Daniel? Mejla!
  Chevrolet firar 100 år Kommer med fem nya modeller. 8

  Ny Iphone-app – med superkoll på allt om Melodifestivalen
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 REPLIK LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter Per Schlingmann (M): Hur rättvist är det av Wanja Lundby- Wedin att verka för höjda skatter för medlemmarna? 329
2 Rekordjakt – på lodjur Naturvårdsverket gav tillstånd till kritiserad jakt 186
3 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 695
4 Sjöberg: Tomas blev jävligt förbannad Hånet som SVT klippte bort 131
5 – De sa att jag förstörde produktionen Elisabet Höglund om ”time outen” från ”Förkväll”: Det är skitsnack 93
Mest gillat på Aftonbladet
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 56
3 Här kastar Pärsons konkurrent kläderna Vonn efter plåtningen: ”En unik upplevelse” 38
4 Facket betalar kalaset Josefsson och Suhonen: Arena-redaktörerna tackar för lönen – och flirtar med nyliberalerna 32
5 Därför ska Sverige lämna Afghanistan Hans Linde, riksdagsman (V): 32
Upp


Nyhetsredaktionen
Editionschef och tjänstgörande redaktör: Karin Henriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet