Halloween är förbi.
Men allhelgona väntar.
Förvirringen är stor trots att handeln försöker fostra kunderna att skilja på helgerna och lätta på plånboken.
Lysande röd-gula pumpor, häxor med vårtnäsor och svarta spindelnät pryder butikerna. Barnen jagar godis och klär ut sig till skelett på dagis.
Svenskarna blir allt duktigare på att fira den urgamla keltiska högtiden halloween som irländarna tog med sig till USA på 1800-talet. Amerikanerna kompletterade högtiden med en stor portion köpyra och nu växer sig traditionen sakta in i svenskarnas medvetande.
Men få har fattat vad som firas och när det egentligen ska ske.
- Jag vet inte riktigt, är det inte halloween nu i helgen? säger Therese Sallhed under matinköpen inför helgen.
Nej, i morgon är det alla helgons dag.
Halloween inträffade i onsdags om man ska vara helt korrekt.
Men enligt handlarna inföll halloween redan förra helgen. För i år har butiksinnehavarna för första gången rekommenderats att separera de båda högtiderna.
- Det kom kritik från kyrkan och kunder som tyckte att det var stötande och irriterande att skelett hängde intill gravkransar i affärerna, säger Björn Olsson, presschef vid branschorganisationen Svensk handel.
Det är något som Icahandlaren Markus Lönnroth har tagit fasta på.
- I vår butik hade vi halloweentema förra helgen med bland annat trollerikonster för barnen vilket slog väl ut, men nu har vi tonat ned det inslaget för att försöka rätta oss efter konsumenterna.
Men uppdelningen av halloween och allhelgona beror inte enbart på respekt för kunderna. För följden blir två stora försäljningshelger i stället för bara en.
- Självklart ligger det också i vårt intresse att handeln får tjäna mer pengar under två helger med aktiviteter, säger Björn Olsson.
För 2 000 år sedan firade kelterna i England, norra Frankrike och på Irland "samhain". Det var den sista dagen på det keltiska året då de dödas andar kom till jorden. När kristendomen nådde Irland infördes så småningom alla helgons dag den första november.
I USA återuppväcktes halloween som en modern variant av samhain av irländska invandrare. Ordet halloween kommer från ett gammalt engelskt ord för alla helgons dag och firas den 31 oktober. I Sverige infaller allhelgonadagen den 1 november men alla helgons dag flyttade 1953 till första lördagen efter den 31 oktober.