Den statliga turkiska televisionen visade i början av veckan en dokumentärfilm där Sverige presenteras på ett föga smickrande sätt.
Enligt filmen är Sverige ett barbariskt land utan yttrandefrihet. Dessutom har ett folkmord på romer och samer pågått fram till 1980-talet, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.
Dokumentären har väckt stor uppmärksamhet i Turkiet och ytterligare planerade visningar av den har stoppats till vidare.
– Jag har aldrig sett något liknande. Från början till slut var programmet förvrängt och fullt av lögnaktigheter, säger den turkiske journalisten Yavuz Baydar till Ekot.
Även den svenska ambassaden i Ankara har uppmärksammat filmen.
– Ambassadören har bett att få en kopia för att ta del av den mer i detalj. Men vi respekterar naturligtvis yttrandefriheten och den omfattar även stolligheter, säger chefen för UD:s presstjänst, Nina Ersman, till TT.
Hon säger att i nuläget är det inte aktuellt med en officiell svensk protest.
– Vi förlitar oss på att det kommer att bli rättelser, att självsaneringen kommer att fungera.