Miljöpartiet anmäler utrikesminister Carl Bildt till riksenheten mot korruption.
Partiet vill att turerna kring Bildts hantering av aktieoptionerna i gas- och oljebolaget Vostok Nafta utreds.
– Nu är det fråga om det är en gåva eller rentav en muta, säger miljöpartiets språkrör Peter Eriksson till TV4 på söndagen.
När Bildt utnämndes till utrikesminister i oktober avsade han sig styrelseplatsen i Vostok Nafta, vars tillgångar nästan bara är aktier i ryska gasjätten Gazprom – som i sin tur vill bygga en gasledning genom Östersjön. Enligt kritikerna hamnar därför Bildt, vars beslut som utrikesminister direkt kan påverka Gazprom, i en känslig och utsatt position.
Bildt fick behålla aktieoptioner i Vostok Nafta, som han under hösten sålt för 4,8 miljoner kronor. Själv har han låtit det framstå som att företagets regler gjort att han inte kunde avstå från optionerna.
Uppgifter i medierna under senare tid har dock pekat på motsatsen – att Bildt egentligen inte borde haft rätt till optionerna eftersom han avgick frivilligt och att styrelsen i efterhand beslutat att han skulle få behålla dem.
Också socialdemokratiska riksdagsledamoten Ulrica Messing reagerar. Hon ser turerna i ärendet som ”oacceptabla” och kräver en garanti av statsminister Fredrik Reinfeldt om att Bildt inte i utbyte har lovat Vostok Nafta hemliga motprestationer.
Även Bildt medverkade i TV4. Han underströk ihärdigt att han följt alla lagar och regler, och att turerna beror på missuppfattningar och politiska misstänkliggöranden. Särskilt reagerade Bildt på Messings uttalande.
– Det där är rätt otillbörligt trams.
Vidare försvarade sig Carl Bildt flera gånger med att aktieutvecklingen i Vostok Nafta under hans fyra år i styrelsen varit mycket positiv. Och det har kommit även svenska intressen till del, bland annat AP-fonderna, underströk Bildt.
– De ersättningar jag har fått är för det arbete jag har lagt ner, sade Bildt i intervjun.