På sommaren ökar överfallsvåldtäkterna.
Men i stället för att vara rädd kan du ta kontrollen över din situation.
– Mycket handlar om det mentala och psykiska, att intala sig själv om att man är bra och kan ta plats, säger Seluah Alsaati, instruktör i Feministiskt självförsvar.
Feministiskt självförsvar går till stor del ut på förebyggande arbete. Man får lära sig ta mycket plats, sträcka på kroppen och ha ett tydligt kroppsspråk som visar att ”jag är självsäker”.
– Då är risken inte lika stor att han vill anfalla, säger Seluah Alsaati, till aftonbladet.se.
– Man går med rak kropp, stabila steg, talar med tydlig röst. Ofta räcker det.
Om du ändå blir anfallen, försök skrika så högt du kan för att påkalla uppmärksamhet och skrämma iväg honom.
– När det väl händer handlar det inte om att upprätthålla något slagsmål, utan om att oskadliggöra personen på ett par slag, förklarar Seluah Alsaati.
Det gäller att slå på de delar av killkroppen där han inte har några muskler; ögonen, strupen, skrevet och knäna.
– Eftersom han inte kan bygga muskler där är det lätt att göra stor skada även om man inte är jättestark. Det ger en stor effekt, tillräckligt för att oskadliggöra honom och lyckas fly, säger Seluah Alsaati.
Ingetora Gumbel är pressekreterare på ROKS och har även jobbat på kvinnojourer. Hon tror på att lära sig feministiskt självförsvar, men vill också belysa aspekten att kvinnor ibland är passiva för att överleva.
– Ibland kan det väcka skuldkänslor hos kvinnor som har tränat självförsvar, men ändå inte kunde kämpa emot. Tjejer och kvinnor behöver träna på att värja sig, men ibland kan det vara bättre att inte göra någonting. En del förövare blir väldigt provocerade och det handlar trots allt om att överleva, säger hon.
Seluah Alsaati håller med om detta, men tror ändå på att vara förberedd.
– Vapen är väldigt ovanliga vid våldtäkter. Det är inget brott man sitter hemma och planerar, det växer ur ett sammanhang man befinner sig i. Har man en kniv riktad mot sig ska man hålla sig lugn, men man ska tänka
![]() |
Emma Löfgren |
på att om han vill våldta dig måste han vid något tillfälle mista koncentrationen, säger hon.
Det är heller ingenting som säger att man inte blir helt paralyserad av situationen.
– Men har man gått en kurs är man bättre förberedd. Bara man vet att man kan klara sig, att det inte behöver vara kört. Det behöver brudar höra.
De flesta kurserna håller Seluah Alsaati och hennes självförsvarsgrupp i skolor eller på fritidsgårdar, när de blir inbjudna, men ibland håller de också egna kurser.
– Om det är ett gäng tjejer som vill lära sig så kan man kontakta oss och be oss hålla ett pass för dem, säger hon.
Du kan också gå in på www.sjalvforsvar.nu och kolla vad som är på gång, eller be din skola/arbetsplats bjuda in en instruktör.