Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-04-29
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
WHO-chefen Margaret Chan.
WHO-chefen Margaret Chan.
Foto: scanpix

WHO höjer risknivån

Men manar samtidigt till lugn och ett ”fortsätt rationellt handlande”

WHO höjer till fas 5 på sin sexgradiga pandemiskala.

Det innebär att influensaspridningen nu är så stor att en pandemi är förestående.

Ladda ner Adobe Flash

Pandemins sex faser

En pandemi är när en infektionssjukdom sprids över stora delar av världen och drabbar en stor andel av befolkningen i varje land.

WHO delar in en pandemi i sex olika faser

  Fas 1 – Inga djurvirus finns som kan smitta människor.

  Fas 2 – En djurinfluensa som finns hos tama eller vilda djur har smittat två eller flera människor, och därmed finns en liten risk för en pandemi.

  Fas 3 – Pandemivarning. Viruset har smittat grupper av människor. Men spridningen mellan människor är ingen eller begränsad.

  Fas 4 – En tillräckligt stor smittasridning mellan människor för att pandemi kan befaras.

  Fas 5 – Betydande smittspridning mellan männniskor i minst två länder.

  Fas 6 – Pandemi. Viruset sprider sig ohämmat mellan människor. En global pandemi är ett faktum.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Trött på Svinpesten??

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    30 apr 10:32

  • Anmäl Inga smittade, inga sjuka, inga problem, eller?

    Från bloggen: Svensson
    30 apr 07:55

  • Anmäl Varning för panikmakare

    Från bloggen: Röda Malmö
    30 apr 09:58

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

WHO höll ett extrainsatt möte i Genève på ondsdagskvällen, och då kom beskedet om höjningen till den näst högsta nivån.

Fas 5 är den näst högsta på den sexgradiga skalan. Ända sedan skalan infördes 2005 har världen ansetts befinna sig i fas 3, fram till i måndags då WHO höjde till 4.

– Viruset sprids nu ihållande mellan människor och hela samhällen drabbas. Vi ser också att två länder drabbats – då går vi in i fas 5 , sade WHO-chefen Margaret Chan.

"Bör vara oroliga"

Höjningen innebär att alla länder omedelbart ska aktivera sina pandemiplaner.

Det är en kraftig signal till regeringar, hälsomyndigheter och läkemedelsföretag att agera. Bland annat uppmanar WHO till kraftfullare åtgärder för att begränsa smitta och att öka tillgången på virushämmande läkemedel.

– Vi vet att nya virus kan vara onskefulla och det viktigt att ta det här på allvar, sade Chan.

Hon uppmanade till lugn och ett fortsatt rationellt handlande för att ta fram information om viruset – men sa också:

– Jag vet att många är oroliga, och vi bör vara oroliga.

Begränsa smittspridning

Den stora frågan är nu hur svårt sjuka människor kommer bli – om smittan kommer fortsätta att döda som i Mexiko eller om det kommer stanna vid sjukdom. WHO har inga svar ännu.

WHO:s influensaexpert, läkaren Keiji Fukuda, poängterar vikten av att sjukhus och andra vårdinrättningar jobbar för att hindra smittspridning.

På individnivå menar han att det viktigaste är att hålla sig välinformerad och vara noggrann med den personliga hygienen.

I övrigt uppmanar WHO till fortsatt fri rörlighet för både människor och varor, och säger att det inte finns några faror förenat med att äta fläskkött.

Barn dog i USA

WHO:s höjning följde på att ett 23 månader gammalt barn blev svininfluensans första dödsoffer utanför Mexiko. Barnet var från Mexiko men familjen var på resa i södra Texas när barnet insjuknade och fördes till sjukhus.

Nu har även en treårig flicka i Nederländerna insjuknat i svininfluensan. Hälsomyndigheterna i landet har enligt den holländska nyhetsbyrån ANP bekräftat fallet, som är det första i Nederländerna. Familjen var nyligen i Mexiko och flickan blev sjuk när de kom hem. Hon rapporteras vara på bättringsvägen.

Enligt WHO, som har höga krav för att beteckna fall som bekräftade, är antalet smittade av svininfluensan nu 148.

Av dessa finns de flesta i Nordamerika: 13 i Kanada, 64 i USA och 26 i Mexiko. Av dessa har sju i Mexiko och en i USA avlidit.

WHO bekräftar också två fall i Israel, tio i Spanien, fem i Storbritannien, tre i Nya Zeeland, fyra i Tyskland och nu en vardera i Nederländerna, Schweiz och Österrike.

Men enligt uppgifter från myndigheter i de drabbade länderna kan det röra sig om många fler.


Läs mer:

  Två svenskar med på influensaplanet Första fallet av svininfluensa har bekräftats i Danmark – flög från New York
  Grisar smittade – av människor WHO om de bekräftade fallen: Riskfritt äta väl genomstekt griskött 4
  Turisthotell avspärrat i Hongkong Polisen har isolerat 300 gäster 6
  Experter: Så kan Sverige drabbas Expertpanel svarar på frågor om influensan. 66
Lena Mellin De varnar – för sin egen skull Myndig- heter vill motivera sin existens
Peter Kadhammar Nej – de gör bara sitt jobb Vem vill ha ledare som chansar?
  ”Människor kommer att dö även i Europa” EU:s hälsokommissionär Androulla Vassiliou 16
  ”Jag testades för svininfluensan” Johanna Wiechel, 31, testades för det nya viruset 6
  Experten: ”Tvätta dina händer ofta” Svininfluensan finns på fyra kontinenter och rycker närmare Sverige 13
71000 Var du med på planet? Vet du mer? Hör av dig till Aftonbladet!
Peter Kadhammar 74-sidigt avtal ska skydda oss Europeiska stater litar blint på ett multinationellt företag
  ”Omöjlig stoppa” Svenska sjukhus förbereder för pandemi. 3
  WHO höjer risknivån Fas 5 på sexgradig skala 31
  Så rustar Sverige Folkhälsominister Maria Larsson:
  Smittan tros ha nått Finland Två personer isolerade. 29
  ”Mycket sannolikt att den kommer till Sverige” Läs chattet med professor Björn Olsen. ”Munskydd helt meningslöst som skydd.”.
  2-åring dog i USA Första dödsoffret för sjukdomen 5
  Svenskar avråds resa till Mexiko Hittills har åtta länder drabbats 0
    Luftvägsproblem   Diarré   Feber Symptom på svininfluensa. 10
  Nödläge utlyst i Kalifornien Staten utreder två dödsfall 8
  ”Sverige har högsta beredskap” ”Vid behov blir ingen utan vaccin" 3
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
JUST NU Färja med 200 ombord gick under i Indonesien.
JUST NU 50-åring knivhöggs i magen i Uppsala.

”Kan kosta unga livet”

  Vaccinbristen är akut – en halv miljon doser är försenade Chefsläkaren Henrik Almkvist: Barn och unga drabbas värst. Det här kan innebära dödsfall. 0

Får han läsa dina nyheter?

  James Partridge, 57, fick svåra brännskador i ansiktet Nu gör han succé som nyhetsankare i brittisk kanal som vill utmana fördomar. En femdel av tittarna vill dock inte ha personer med deformerat utseende i rutan. 36

– Skilsmässan var en befrielse

  Sanna Lundell om pappas alkoholism och andra kvinnors avundsjukan på förhållandent med Persbrandt: ”Han kommer alltid vara Sveriges sexigaste för en del” 0

De flyr sina hem

  Regnkaos i England – flera döda Kallas det värsta på tusen år.

Anlagd brand vid flyktingboendet

  Personal upptäckte eldsvåda utanför flyktingboendet i Vellinge Polisen: ”I det här vädret självantänder inga lövhögar”.
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 19
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 27
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hitta klapparna i tid Stor guide till årets julmarknader.
  "Servicen lika sur som citronsorben" Mat-Niklas krog recenserad.

Fulla bärare tappade ner kista i graven

STOCKHOLM Döttrar flydde gråtande från begravningen av sin pappa ”Det här var det värsta jag varit med om.” Stämmer nu begravningsbyrån.

– Det var kaos, jag var rädd

  Klas Ingesson i stor intervju med Sportbladets Stefan Holm Om cancerbeskedet, reaktionerna från familjen & hur hans livssyn förändrats.
  ”Fan vet om jag inte har blivit mer harmonisk nu” Möt en förändrad Klas Ingesson hemma på gården i Ödeshög. 0

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 6

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 77
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 28
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 13
  32 sidor om stjärnorna! Extra bilaga att ladda ner   Allt om "New moon"   Bildextra och dubbelposter   Twilight-mode

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 13
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

TV: Svenska hockey- stjärnornas lyxbilar

  Större stjärna, häftigare bil – eller? Vi synar:   Thomas Holmström   Daniel Alfredsson   Nicklas Bäckström   Alexander Ovetjkin.

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 18

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 18

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 6

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

”Räkna med tredubbel ränta”

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 44

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Ladda ner Adobe Flash
  Fixa smala lunchlådor Så räddar du kommande lunchvecka.
  ”Var väck en halv minut” Södergren om kollapsen inför premiären. 0
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 2
  Hur ska jag göra slut? Eva Rusz svarar om relationer. 5
  Maxa er sexuella njutning Bli ett erotiskt geni redan ikväll!
  Pudrigt vinterblek Så gör du en snyggt, blek look. 4
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 10
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 38
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Drömmål av Rasmus Elm ”Jag kände det var dags att sätt dit den” 0
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Knappar till iPhone Skrivhjälp för dig som tröttnat på stavfel 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
  Ny Ferrari GTO på gång Blir extremversion av 599 med 700 hästar 3
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 ”De överdriver om klimathotet” Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter 77
5 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 76
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet