Föräldrarna satte ett stort lås på köksdörren.
Sedan nekades sjuåriga Khyra Ishaq mat i fem månader.
Hon svalt till döds.
När Khyras kropp hittades av ambulansmän i Birmingham, Storbritannien, i april 2008 var den illa åtgången av flera månaders svält.
Föräldrarna Angela Gordon, 34, och Junaid Abuhamza, 30, har nu åtalats för mord. De misstänks ha satt ett lås på köksdörren, ett kök som var fullt av mat, och sedan straffat flickan om hon försökt komma in där. Flickan togs ur skolan och låstes in i lägenheten där hon tillbringade sina sista fem månader i livet, enligt The Telegraph.
Åklagaren säger att flickan var så mager att hennes BMI (Body Mass Index) var för lågt för att mäta på de skalor som finns och att hennes utseende påminde om barn som dött av svält i Afrika. Hon dog av en infektion som var en direkt följd av hennes undernäring och enligt åklagaren har man aldrig förut sett ett sådant gravt fall av svält i Storbritannien förut.
– Den grymhet och vanskötsel som denna lilla flicka råkat ut för var både uträknad och medveten, säger åklagaren Timothy Raggatt till SkyNews.
Khyra Ishaq levde i lägenheten med föräldrarna och fem syskon. Alla barnen nekades mat och ytterligare två av flickorna var nära att dö innan de hittades av polis och räddningstjänst.
Ibland fick barnen gröt som de då fick äta med händerna sittandes på golvet. Om barnen blev påkomna med att stjäla mat straffades de hårt av Angela Gordon och Junaid Abuhamza. De fick stå ute i kylan, slogs med käppar eller tvingades äta så mycket att de kräktes.
– Det här var lika mycket ett mord som om de skjutit henne, säger åklagaren.
Barnens grymma vardag ska ha börjat när deras mamma Angela Gordon blev ihop med en ny man, Junaid Abuhamza, för två år sedan.
Angela Gordon, 34, och Junaid Abuhamza, 30, förnekar båda mord och barnmisshandel. Rättegången pågår fortfarande.