En palestinsk stat sida vid sida med Israel?
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har för första gången öppnat upp för möjligheten.
Men kraven han ställer för att palestinierna ska få ett eget land är många.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu höll i går ett tal med ett budskap om fred mellan Israel och palestinierna.
För första gången accepterar han öppet tanken på en palestinsk stat.
Men med vissa, starka förbehåll – något som gör att utspelet blir svårt att smälta för både palestinier och USA.
Israel kräver:
• att palestinierna erkänner Israel som det judiska folkets land.
• att landet inte får ha någon egen militär.
• att Jerusalem ska vara Israels odelade huvudstad, och att det inte blir något totalstopp för byggverksamhet i existerande bosättningar
• att palestinierna inte får kontrollera sitt luftrum och att det ska vara vattentätt stopp för vapenimport.
• att de palestinska flyktingarna som förlorade sina hem och sina marker under kriget år 1948-1949 inte får återvända till Israel.
• Netanyahu vägrar även att helt frysa bosättandet som USA:s president Barack Obama begärt.
Netanyahus tal har väckt stor ilska hos palestinierna.
Den palestinske presidenten Mahmoud Abbas talesman Saeb Erekat säger att talet saboterar fredsarbetet i regionen eftersom Netanyahu fortfarande vägrar att kompromissa på viktiga punkter.
– Han lämnar ingenting öppet för förhandlingar. Han försöker sätta oss i en situation där han erbjudit oss något och vi sa nej, säger han.
Hamas som styr Gazaremsan sade att talet återspeglar en "rasistisk, extremistisk" ideologi som förnekar palestinska rättigheter.
I USA däremot berömmer man Benjamin Netanyahus utspel, trots att man där krävt att bosättningarna måste upphöra.
– Det är ett viktigt steg framåt, säger Robert Gibbs, en talesman för Barack Obama.