14.40 Plenarsession med samtliga statsråd och kommissionärer.
Plats: Gyllene Salen, Stadshuset
15.55 Kungen tar emot kommissionens ordförande José Manuel Barroso.
Plats: Kungliga Slottet
16.05 Kungen tar emot svenska regeringen och kommissionen.
Plats: Kungliga Slottet
17.00 Båttur i Stockholms skärgård för transport till Skansen för svenska regeringen och kommissionen.
17.45 Tjeckiska cyklister som har cyklat från Prag träffar Cecilia Malmström och Štefan Füle.
Plats: Junibacken
18.30 Sveriges ordförandeskap i Europeiska Rådet invigs med en ceremoni i närvaro av Deras Majestäter Konungen och Drottningen, svenska regeringen och kommissionen.
Plats: Skansen
Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: apg29
01 jul 17:02
Från bloggen: Lidingö - Sverige - Världen
01 jul 13:12
Från bloggen: Fredrik Axelsson
01 jul 16:10
Sverige har tagit över ordförande-klubban i EU.
Men det närmaste halvåret blir ingen barnlek för Reinfeldt och regeringen.
Finanskrisen, klimatfrågan och det omdebatterade eventuella omvalet av EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso gör att kniven ligger på strupen från start.
– Den som väntar sig en badsemester och en lugn höst kommer att bli besviken, sade EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso på en presskonferens med statsminister Fredrik Reinfeldt i Stadshuset i Stockholm.
Regeringen tog i dag emot EU-kommissionen för att markera att Sverige tar över ordförandeklubban för EU.
– Jag ska inte sticka under stol med att det är ett stort ansvar som följer, sade Reinfeldt.
I ett kvavt Stockholm trampade examenspirriga statsråd på Stadshusets borggård i väntan på kommissionärernas limousiner för det gemensamma gruppfotot med ordförande José Manuel Barroso i spetsen.
Statsminister Fredrik Reinfeldt gick sedan för en enskild överläggning med Barroso, samtidigt som statsråden träffade sin respektive kommissionärer.
Under mötena skulle grunden läggas för förhandlingar som ska ske under det svenska ordförandeskapet. Prioriterade frågor är den ekonomiska och finansiella krisen, klimatfrågan, rättssamarbete, Östersjöregionen och utvidgningsprocessen.
Växthusvärmen under besöket kan möjligen ha varit ett förebud om hur svettigt det kan bli att få till en gemensam EU-linje till klimatförhandlingarna i Köpenhamn i december, och ett avtal där. Statsministern har börjat varna för att klimatintresset bland EU-ledarna har svalnat i den ekonomiska krisen.
– Vi ska göra allt som står i vår makt för att uppnå enighet om ett internationellt klimatavtal i Köpenhamn, sade Reinfeldt, under sitt tal i Stadshuset.
Regeringens ambition är enligt Reinfeldt att genomföra ett ordförandeskap med fokus på de frågor som Europas medborgare verkligen bryr sig om. Enligt José Manuel Barroso är förväntningarna stora från övriga EU.
– Sverige är en inspirationskälla för många i Europa. Ni har visat att det går att ha en öppen marknad och stå emot protektionism och samtidigt ha social sammanhållning, social utveckling, och höga miljöambitioner, sade han i en tidningsintervju på onsdagen.
Det var efter två års förberedelser och på dagen 18 år efter att den svenska ansökan om EU-medlemskap som statsminister Fredrik Reinfeldt i dagkunde stiga upp framför mikrofonen i Blå Hallen i Stockholms stadshus för sin första presskonferens om EU:s ordförande.
Efter en lunch med svenska och europeiska journalister fortsatte regeringen och kommissionen sina möten. Därefter väntade en mottagning på slottet och offentliga samtal i Kungsträdgården om klimatet med allmänheten.
Dagen rundas av med en stor invigningsfest på Skansen på kvällen med kungen och drottningen.
I samband med EU-ordförandeskapet ska 114 möten hållas i Sverige, varav de 11 ministermötena klassas som stora av polisen och kräver mest bevakning: Datum Plats Möte
6–9 juli Jönköping Hälsoministrarna samt arbetsmarknads– och socialförsäkringsministrarna
15–17 juli Stockholm Ministrar för rättsliga och inrikes frågor
23–24 juli Åre Energiministrarna
24–25 juli Åre Miljöministrarna
4–5 september Stockholm Utrikesministrarna
13–15 september Växjö Jordbruks– och fiskeministrarna
23–24 september Göteborg Utbildningsministrarna
28–29 september Göteborg Försvarsministrarna
1–2 oktober Göteborg Finansministrarna
14–16 oktober Umeå Konkurrenskraftsministrarna
18–20 november Malmö E–förvaltningsministrarna
(TT)