Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Aurora
04 jul 16:50
Från bloggen: selda om livet i byn, på gott och ont
06 jul 19:54
Från bloggen: Sussiebarussie
06 jul 12:44
Över Oslo lyste himlen upp av 2000 blixtnedslag i går – och regnet öste ner.
Så pass att man kunde se folk simma mitt på gatorna i den norska huvudstaden.
Vid Akersbakken i Fredensborg i Oslo forsade i går vattnet på vägarna.
Den norska tidningen VG publicerar i dag bilder på två män som simmar mitt på vägen.
– Vi satt på bussen och när vi såg vattnet som samlats på vägen kunde vi inte motstå. Vi gick av bussen för att se om det gick att simma där, säger Stian Nilsen, 25.
Och det var inte bara där folk plaskade fram. På flera ställen i huvudstaden strömmade vattenmassorna över gatorna.
Vattnet ställde inte till med några större skador, snarare var det ett svalt avbrott i de senaste dagarnas värmebölja enligt tidningen.
– Det kom 15, 5 millimeter regn under en timma, rätt mycket på så kort tid. Det var när den varma och fuktiga luften som låg över Oslo kolliderade med lågtrycket som de kraftiga regnskurarna uppstod, säger meterologen Joar Teigen på väderbyrån Storm till Aftonbladet.
Även här i Sverige går vi nu mot blötare tider.
Redan i går fick flera områden i Sverige åsk- och regnoväder och blötan kommer att fortsätta i veckan.
– Det kommer ett lågtryckssystem över hela södra Skandinavien som för med sig ett ostabilt väder, omväxlande sol och regn, och det kommer nog hålla i sig ända till fredag. Jag vet inte om ni kommer att kunna bada på gatorna i Sverige men det kommer nog kunna bli en del kraftiga skurar, säger Teigen.