Är den svenska närvaron i Afghanistan bra eller dålig?
Åsikterna går isär. Varje dag får två kända svenskar ge sin syn på debatten – och sina fem bästa argument för att trupperna ska stanna kvar eller åka hem.
FN har ålagt medlemsländerna att hjälpa den afghanska regeringen att skapa fred och säkerhet i landet. FN-mandatet är glasklart. Sverige har en lång tradition av att stödja FN och delta i fredsbevarande operationer. Därför ska de svenska trupperna vara kvar.
Sverige är inte i krig. Vi hjälper den afghanska regeringen att upprätthålla säkerheten i landet för världens fattigaste befolkning. Vår närvaro möjliggör en återuppbyggnad.
Att svenskarna skulle utsättas för fara visste vi. Det är inget konstigt. Det viktiga är att situationen för de vanliga afghanerna förbättrats. Hälsovården har förbättrats. Barnadödligheten har gått ner. Miljontals fler går i skolan.
Alla har rätt till mänskliga rättigheter och demokrati. Även afghaner. Omvärlden borde ha reagerat långt tidigare på talibanernas regim och deras vantolkning av islam.
När George W Bushs intresse för Afghanistan falnade till förmån för Irak kritiserade vi honom hårt för det. Färre soldater i Afghanistan gjorde att USA förlitade sig mer på bombningar vilket ledde till fler civila dödsoffer. Nu när Obama lyssnat på oss, gör tvärtom och fokuserar på Afghanistan är det helt fel tid att dra sig ur.