Köp Plus här
Publicerad: 2009-10-06
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Rödgrönt  Lars Ohly (V), Maria Wetterstrand (MP), Mona Sahlin (S) och Peter Eriksson (MP) hoppas få regera ihop efter nästa års riksdagsval. Rödgrönt  Lars Ohly (V), Maria Wetterstrand (MP), Mona Sahlin (S) och Peter Eriksson (MP) hoppas få regera ihop efter nästa års riksdagsval. Foto: Ulf Höjer

”Ingen skattehöjning för vanliga löntagare”

Socialdemokraternas Thomas Östros chattade med Aftonbladets läsare

Skatten kommer inte att höjas för vanliga löntagare om Socialdemokraterna får bestämma.

Det lovade partiets ekonomiske talesperson Thomas Östros när han chattade med Aftonbladets läsare.

Däremot ska de rikaste betala mer.

– Också de med miljoninkomster ska bidra, sa Östros.

Mathias säger: Hej! varför lägger ni i oppositionen ingen gemensam skuggbudget?
Thomas Östros säger: Självklart gör vi inte det. Det har aldrig hänt att oppositionspartier lagt gemensam budget ett år innan valet. Jag tycker de borgerliga partierna gjorde det bra när de la sin första gemensamma budget våren innan valet 2006. Vi har däremot många stora gemensamma överenskommelser.
Hej! säger: Hej! Enligt uppgift ska skatten för höginkomsttagare, de som tjänar över 1 miljon per år, höjas genom att jobbskatteavdraget försvinner. Ger det verkligen några pengar till statskassan? Denna grupp är väl tämligen marginell. Anna, skattejurist
Thomas Östros säger: Jag tycker det är viktigt att alla bidrar efter förmåga. Denna mandatperiod har de med miljoninkomster och stora förmögenheter fått mycket stora skattesänkningar, på lånade pengar. Därför är det viktigt att också de med miljoninkomster får vara med och bidra. Avskaffat förvärvsavdrag för de som tjänar drygt en miljon ger ca 1 miljard till statskassan.
Dexter säger: Hej! Vilket belopp blir gränsen för att slippa skattehöjningar om ni får makten nästa år?
Thomas Östros säger: Vi har inga förslag att höja skatten för löntagare med vanliga inkomster nästa år. Däremot säger vi nej till att låna pengar till skattesänkningar, nu när staten har ett underskott på omkring 100 miljarder.
Markus säger: Hej! Hur ser ni att Sverige skulle bli bättre med er budget?
Thomas Östros säger: Sverige skulle bli mer konkurrenskraftigt genom utbildnings och forskningssatsningar, företagandet skulle stimuleras med bl a riskkapitalavdrag. Klyftorna skulle minska med lägre skatt för pensionärer och högre skatt för de med högst inkomster. Framför allt skulle vi fler jobb, lägre arbetslöshet och starkare välfärd.
Sandra säger: Det känns som det är mycket fokus på pensionärer och studenter i dagens samhälle; t.ex höjdes väl studiebidraget med ett antal hundralappar? Hur många år har inte barnbidraget varit detsamma? Vad erbjuder ni oss barnfamiljer?
Thomas Östros säger: Vi lägger förslag i vår budget för att stärka barnfamiljernas situation. Underhållsstödet höjs och barntillägget för studenter med barn ökas kraftigt. En långsiktig satsing på skolan med 1 miljard per år är också viktig för barnfamiljerna.
säger: Hej Thomas! Hur definierar ni i S en höginkomsttagare? Hur mycket ska man tjäna i månaden för att klassas som en sådan?
Thomas Östros säger: Jag tycker det är orimigt att en person som tjänar långt över 1 miljon kronor behöver ett förvärvsavdrag för att arbeta. Det är inte klokt använda resurser. Förvärvsavdraget börjar räknas ned med en procent på inkomster över 550 000 per år.
Lars K säger: På vilket sätt för ni en politik som främjar arbete?
Thomas Östros säger: Arbete är vårt huvudfokus. Den stora risken med regeringens politik är att den höga arbetslösheten permanentas. Det vill vi förhindra. Många arbetslösa måste byta yrke och bransch. Då behövs stora utbildningsinvesteringar. Småföretag behöver växa, då behövs stimulanser. Arbetslinjen behöver stärkas, då behövs annat än ineffektiva skattesänkningar. Jobb försvinner i välfärden. Det är en oklok politik.
Tom säger: Hej Thomas. Att ni vill återställa A-kassan är redan känt, men hur blir det för de som redan drabbats hårt av arbetslösheten, och i dag ligger på 65% A-kassa, kommer dessa att få höjning, eller kommer de att vara dömda till fattigdom tills de har turen att få ett jobb?
Thomas Östros säger: Det viktigaste är insatser för att få ett arbete. Jag tror inte att sönderslagen hushållsekonomi för de arbetslösa skapar arbeten. Vi vill ha 80 procent i ersättning i en a-kassa som är en omställningsförsäkring.
david säger: 80% av alla aftonbladetläsare vill inte höja skatterna, hur ser du på detta?
Thomas Östros säger: Det beror naturligvis på hur man frågar. Om man använder skatter till att förbättra i skolan och sjukvården är stödet stort för att betala skatt. Samtidigt är det viktigt att vara varsam med hushållens ekonomi. I vår budget säger vi nej till att låna till skattesänkningar och höjer skatten för de som har miljoninkomster.
Emil säger: Thomas, varför envisas ni med att återinföra förmögenhetsskatten? Kan du inte erkänna att det är en dålig och framförallt skadlig skatt för Sverige. Risken att riskkapital som kan skapa jobb hamnar utanför landet är ju mycket stor. Det är enkelt att "skatteplanera" och placera kapital utanför landets gränser istället för att få det att jobba i vårt land. Det är väldigt synd att ni inte tar detta på större allvar.
Thomas Östros säger: Jag tycker det är rimligt med en förmögenhetsskatt, men om man är beredd att investera sina pengar i ett nytt företag så kan man få ett sk riskkapitalavdrag. I vårt nya förslag till förmögenhetsskatt finns både ett höjt fribelopp och ett tak för skatteinbetalning som tar hand om de avigsidor som en gång fanns.
Alex säger: Hur ska vi förvänta oss att ni ska leda en regering när inte inte ens kan komma överens inom de rödgröna?
Thomas Östros säger: Vi har mer än 50 viktiga överenskommelser och gemensamma motioner tillsammans i det rödgröna alternativet. Därmed ligger vi före vad de borgerliga hade åstadkommit 2005. Vi har dessutom lång gemensam erfarenhet av regeringssamarbete, när vi lade 15 budgetar tillsammans. Då åstadkom vi hög tillväxt, nya jobb och överskott i de offentliga finanserna. Det saknas idag hos det borgerliga alternativet.
säger: Hur rimmar höjt tak i a-kassan för de med bra lön med att ni vill värna de med låga inkomster?
Thomas Östros säger: Vi tycker det är viktigt att också sjuksköterskor och ingenjörer har försäkringar vid sjukdom och arbetslöshet som fungerar för dem. Medelklassen är också viktig för socialdemokraterna.
säger: När tror ni att arbetslösheten i Sverige kommer att vara på en normal nivå med eran budget?
Thomas Östros säger: Regeringens passivitet gör att risken är stor att arbetslösheten biter sig fast. jag har erfarenhet av att städa upp efter borgerliga regeringar förr. Det tar lite tid men jag vet att det går med rätt politik.
bs säger: Är inte de med höga inkomster redan med och bidrar rätt bra, Sverige ligger ändå i topp i marginalskatteligan?
Thomas Östros säger: Ska man ta ett land ut ur en kris så måste bördorna fördelas rättvist. Jag vet av erfarenhet att det är nödvändigt, annars ställer inte alla upp. Nu är det tvärtom så att de med miljoninkomster fått störst skattesänkningar. Det är inte rimligt. Därför behövs initiativ som t.ex vårt förslag på avskaffat förvärvsavdrag för miljoninkomster.
DE säger: Vad tänker ni göra för att stödja oss småföretagare?
Thomas Östros säger: Vi har ett brett program för att stimulera entreprenörskap. Riskkapital, sänkt skatt för enmanföretag som anställer, investeringar i forskning för småföretag, stöd till export och utveckla tjänstesektorn är några förslag.
Kalle säger: Är det inte dags för en ny stor skattereform över blockgränsen som ger långsiktig stabilitet för Sverige och inte bara till nästa val ?
Thomas Östros säger: Jag tycker att det vore värdefullt. Det ville vi göra efter förra valet. Tyvärr gick regeringen fram med stora ofinansierade skattesänkningar med mycket dålig fördelningsprofil, vilket naturligtvis försvårar en bred skattereform. När man nu lånar stora belopp för att sänka skatten finns väldigt lite av samsyn kvar. Tyvärr.
säger: När tänker du verka för att avskaffa det mest odemokratiska vi har i vårt samhälle, dvs monarkin.
Thomas Östros säger: Jag är republikan i princip, men samtidigt tycker jag att kungafamiljen gör ett bra arbete för Sverige.
Anders säger: Hej Thomas, är det inte dags att ni också förnyar er politik som tex Moderaterna gjort ?
Thomas Östros säger: Vi har gjort hemläxan och förnyat viktiga delar av vår politik. Idag står vi starka i frågorna om jobben och välfärden, tex skolan. Entreprenörskapets betydelse växer i vår politiska strategi. Vi är redo för kongress och sedan val.

aftonbladet.se

Debatt ”Oppositionen saknar svar på hur jobben ska bli fler” M-partisekreteraren Per Schlingmann om skuggbud- geten  
  Stanna hemma – tills barnen är 16 Förslag från (S): vill låta föräldrarna ta ledigt med tonårsbarnen 111
Debatt ”Föräldraförsäkringen ska gälla upp till 16 år” (S) satsar på familjerna i skuggbudgeten.  
  Skatten sänks med 10 miljarder De flesta får en sänkning på mellan 200 och 250 kronor i månaden 372
  ”Vi har lagt en krisbudget” Anders Borg presenterade huvud- dragen i regeringens budget. 122
  Sänkt skatt för pensionärer Regeringen aviserar skattelättnader 20
  S02E01: Sahlin läxar upp programledaren – se programmet här S02E01: Frågan om nya skatten får det att hetta till direkt mellan Mona Sahlin (S) och Sanna Rayman.  
Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Plus Maxipuff 9 FEB Dyraste husen + De styr gängen + Helena Bergström + Biltest

LISTA: Dyraste husen

  Berömda finansmän, idrottsstjärnor, musiker och anonyma miljonärer Här är männen och kvinnorna som betalat mest för sina hus.

För dem är Iphone
rena mardrömmen

  Mobilen operatörerna hatar mest Subventionerna av Apples succélur slår stenhårt mot deras vinster.
  ... men här får Iphone högsta betyg

100 000 kan bli
utan bredband

  Telia river ner tiotusentals telefonstolpar Ska spara pengar, men många svenskar förlorar sin uppkoppling.

Dagens aktie: Securitas B

Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation

Räddad hund gick till attack mot tv-ankare

  Jättehunden Max blev kändis när han räddades ur iskall sjö Bjöds in till lokal-tv - där han bet tv-ankaret i ansiktet. Starka tv-bilder!

Mystisk monstermask
syns på amatörvideon

  Den underliga varelsen kan vara Islands egna sjöodjur Masken har vuxit med åren och är nu flera meter lång. Vad tror du att det är?  

Utblottade – efter att ha bränt 2,5 miljarder

  Stjärnornas liv krossade Fyra av fem panka två år efter karriären.

Pappa till nio barn
– nio olika mödrar

  Så gjorde stjärnorna av med sina miljoner
  Tjänade 73 miljoner – nu pank   Investerade i flytande möbler   Köpte 17 bilar på kredit.  

Våren är på väg

  Redan om ett par veckor är det dags i Skåne Malmö först ut - men Kiruna får vänta.
PROGNOS Håll koll på vädret med vädersajten klart.se

TV: Favoritens erkännande

  ”Jo, det är nog dom som röstar...” Hör schlager- och tjejfavoriten Ulrik Munthers egna ord om pressen, repet – och om de som röstar.
  Mäh, förstår du vad de säger? Top Cats charmar med värmländskan.
Foto: NICLAS HAMMARSTRÖM

Halvtomt – förbundet måste hitta på något

  Sportbladets Hans Abrahamsson: Spela landskamper inför halvtomma läktare är sannerligen ingen bra reklam för svensk ishockey.  
  Tjeckien straffade Tre Kronor Vände och vann.  
  ”Jag var värdelös i dag” Intervju med Tre Kronor-stjärnan  
BILDEXTRA Niclas Hammarströms bilder – från Tjeckien-Sverige.  

TV: Domaren hakades – lämnade matchen på bår

  Fick benet under sig Långt spelavbrott inför de 25 000 på utomhusmatchen i Helsingfors.  

Viktors scoop: Reinfeldt gillar...

  9-årige Viktor Westman skrev brev till Fredrik Reinfeldt - och fick veta vem statsministerns nya favoritartist är.

TV: Samtalet som får Robert att bryta ihop

  Biggest Loser-Robert kämpar mot tårarna när han ringer hem ”Har fått bekräftat hur stor del av mig hon är.”
  ”Biggest loser” – så gick det sen Så blev livet för deltagarna.  

TV: Se expertens
pinsamma miss

  Ska värdera ett halsband i ”Antikrundan” Då händer det som inte får hända: ”Pinsamt”.

”De diskuterar”

  Milans taktik för att rentvå Zlatan Lediga lagkamraterna uttalar sig.  
Bildextra Nya bilderna på bråket Se incidenten efter slutsignalen.

Mötet som gör Kajsa Bergqvist djupt tagen

  Idrottsstjärnan helt mållös på årets gay-gala Precis här överraskar publiken henne med något helt otroligt. Se det känsloladdade klippet.

Blåste sitt ex
på 400 000 –
i cancerbluff

  Kvinnan hävdade att hon behövde pengar till sjukvård Den lurade mannen sålde bostaden för att undvika utmätning: ”Det har förstört mitt liv”.

Rooney sågas – av förre lagkamraten

  United-stjärnan får kritik för sina uttalanden ”Han bör inte blanda sig i – han gjorde inte tillräckligt på planen när Capello var tränare”.  

De kan leva i mystiska sjön

bildextra Här är de extrema livsformerna som kan leva i sjön på Antarktis Nu har ryska forskarna nått ner fyra km under inlandsisen.  
  ”Vi har nått ner till sjön” Borrningarna under Antarktis har nått målet.  

– Känner mig som ett offer

  Psykologistudenten misstänks ha kidnappat miljonär tillsammans med två män 23-åriga kvinnan förnekar inblandning i förhör: ”Är utnyttjad”.

Drar skam över klassiska spelen

Recension Nya spelet sviker löftet till fansen ”Samlingen” som glömmer det allra viktigaste – som om ingen skulle märka det.  

Foppa: Jag hade förlorat med tvåsiffrigt mot dem

  Minidokumentär om den ryska armén och ishockeyns bästa finalserie någonsin Forsberg om domarskandalen: ”Tyckte synd om dem.”

Se Foppa och Salming mot Finland – på S24

19.00 FREDAG Sportbladet sänder Battle of legends Missa inte stjärnmatchen mellan Sveriges stjärnlegendarer och Finlands dito.  

Källa: Apple Ipad 3
lanseras nu i mars

  Bildläcka avslöjar flera nya detaljer på surfplattan
  Bättre skärm   Kraftigare processor   Större batteri.
- Han ville ha henne för sig själv

Fick terapi – dödade ändå

  Läs chatten om mäns våld Niklas Långström, psykiatriprofessor, svarade

Rädslan går inte att utplåna

  Paulina: ”Varje år får jag panik igen” Är livrädd för att förlora sin skyddade adress.

Helenas dotter har inte gått i skolan på tre år

  Redan i sexan slutade Erika gå till skolan - hur mycket mamma och pappa än försökte ”Hon har inga vänner kvar eller något umgänge.”
  Anna trodde inte hon skulle fylla 20 Vännerna drömde om framtiden, hon var övertygad om att hon skulle dö. 0

Detta är bäst på tv i kväll

  Nya Aftonbladet TV-Guide ger dig allting du behöver för att hitta rätt   Tablåer   Film   Serier   Sport   Nyheter   Krönikor   Play   Listor
  Det här är vår nya TV-Guide Premiär: Kolla in vår helt nya tjänst
Här hinner man inte gå i pension

Hur ska de göra i Pajala, Reinfeldt?

  Jobba ända in i döden – inget nytt När folkpensionen infördes skulle man jobba 12 år längre än man levde.
  Så lätt maxar du pensionen Martin jobbade upp sin pension med 40 procent – på tio år  
DANIEL SWEDIN: Inte konstigt att folk blir förbannade Från politiskt håll måste man även ta ojämlikheten på allvar.  

”Är min pension redan körd?”

Våra framtida pensioner väcker många frågor. Kommer de att räcka? Hur kan man höja den? Ekonomijournalisten Joel Dahlberg hade svaren i dagens chatt. Läs den här! /Karin Magnusson

Så klarar du värsta smittorna på dagis

  Här är svaren som kanske ger dig en lite friskare vår   Symptom   Behandling
  Så länge ska barnet vara hemma.
  Så minskar du smittrisken Lär dig tvätta händerna - på riktigt.
  Gå ner 1 kg i veckan med enkel metod Så hittar du din drömvikt.
  Pep: Spelar som Messi Uppges på väg till Arsenal i Bale-affär.  
  Säg nej till apelsinlår! Så här gör du för att nita dina celluliter.
  Så kan du blir rik på börsen i år ”Enkelt räkna hem vinst på 13 procent.”
  Fynda vintage i Paris! En guldgruva för second hand-fynd.  
  Vilken förändring, Rihanna! Nyblonderad och maxad urringning.  
  Anna gick ner 26 kg - utan att banta Så kan du tappa 1 kg i veckan.
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten i går.
  ”Jag har sexuella behov” Courteney Cox redo att dejta igen.  
  Nytt år – nytt hår! Stjärnornas nya stilar för 2012.  
  Djurgården slog finska landslaget Tog årets första seger.  
  Det är okej att fuska PT berättar när träningsfusk är befogat.
  Dramatiskt kockmord på Berns Edward Bloms Stockholm.
  Forskare hyllar succéappen: ”Kan hindra dolda folksjukdomen".
  Jordanien - Röda havets pärla Arabisk charm, dykning i världsklass och femstjärniga hotell.  
  Okänd inför säsongen – nu toppar 22-årige skidåkaren succélistan.
  Låg med 2 500 kvinnor Här är tennisens bad boys.  
  Träna som en supermodell Tränarens bästa tips.
  Kändiselitens stora lyxvillor Så mycket är de värda  
  Förlorade sju miljoner – bröt ihop ”Jag mår psykiskt dåligt”  
  Sätt färg på vintern! 48 plagg som finns i butik nu  
  Tips: Res till solen Just nu finns 5-stjärnigt under 4000 kr.
  100 år sedan sista resan Titanics kapten följde fartyget till botten.
  Ta genvägen till en platt mage   Bästa maten   Undvik detta.
  Jeepduell: Stil mot stål Range Rover Evoque och Audi Q3 gör upp  
  ”Frysa är ett mentalt tillstånd” Martin Timell: Så roar du dig på vintern.
  Oj, är det här Rihanna? Tog toplessbild – och visade ny hårfärg.
  Zlatan eller Harry Potter? Kurser du inte visste fanns.
  ”En mordhistoria" Swinton om skräcken att föda barn.  
  Stad + strand = Las Palmas Ladda ner resguiden här!  
  Stjärnglans på röda mattan Sarah Michelle Gellar fick alla blickar!  
Aftonbladet Offert – vad behöver du hjälp med?
  Städhjälp Rent hem – billigare än någonsin
  Hantverkare Spara tusen- lappar med ROT
  Flytthjälp Flytta dina saker tryggt och säkert
  Sjungande åsnan Falsksången har blivit klicksuccé på Youtube.
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
Tävling: Vinn lyxmiddag för två Välj bland 180 restauranger.
  Betalades i Facebook-aktier – nu är han miljar- där Tyckte idén var ”löjlig och meningslös”.

Är din partner psykopat?

    Här är 8 utmärkande drag Eva Rusz: Deras charmerande uppvaktning svår att stå emot.
  Så gick det för modellerna ”Top model”- deltagarna i dag.  
  Isbac, 3, har sin tvilling i magen Har både ögon och hår.
  Lyxjeepar - tuffast i stan Audi Q3 vs Range Rover Evoque  
  Utspelet mot Jessica Almenäs ”Hon är lika mycket farbror ..”  
  Frossa i vårens väskor   Klassiskt   Färgstarkt
  Spännande  
  Vägen till läckra läppar Snyggt resultat utan kladd - 5 enkla tips!  
  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Så hjärngympar du dig till framgång 8 tips till dig som är trött på att vara virrig och glömsk.
  Playa del Carmen charmar besökaren Hel resguide att ladda ner!
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet