Vad sägs om Europas högsta slänggunga?
Eller Skandinaviens häftigaste berg- och dalbana?
Det kan snart bli verklighet – på nöjesfältet Gröna Lund.
I kväll röstade Stadsbyggnadsnämnden ja till att nöjesfältet Gröna Lund i Stockholm får gå vidare med sina planer om ett nytt tivoliområde på den angränsande parkeringen.
Tanken är att på den nya marken lägga två nya åkattraktioner till de 31 som redan finns på nöjesfältet.
Den ena beskrivs som Skandinaviens häftigaste berg- och dalbana.
Den andra nyheten blir en gigantisk slänggunga. Den är så hög att den, när den är byggd, kommer vara den högsta slänggungan i Europa.
Hur hög undrar du kanske? Dryga 90 meter.
Om planeran får grönt ljus genom alla instanser kommer de nya karusellerna att vara klara för invigning om fem år.
– Det är en bit kvar men det här är ett viktigt första steg. Det är kul för oss och kul för alla Stockholmare. Det är inte helt klart hur berg- och dalbanan kommer att se ut men den kommer att bli i världsklass. Och slänggungan blir en unik attraktion i Europa, säger Jan Roy Gröna Lunds VD.
Summan för roligheterna hamnar på cirka 400- 500 miljoner kronor.