Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Kulturbloggen
19 okt 09:53
Från bloggen: Peter Andersson - med rätt att tycka...
19 okt 06:39
Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
19 okt 09:05
LJUNGBYHED. Sverigedemokraterna och tvillingbröderna Kent och Ted Ekeroth ska inleda en kampanj mot ”islamismens utbredning i Sverige”.
De menar att islam hotar att utplåna hela västvärlden.
Bröderna Ekeroth är 28 år och kommer från Lund.
Kent Ekeroth är internationell sekreterare i Sverigedemokaterna. Han är ersättare i Lunds kommunfullmäktige och jobbar ”inom finans” privat. Ted Ekeroth är it-chef i partiet och jobbar inom samma område privat.
2006 gick de med i partiet.
– Folkpartiet försökte värva mig, men jag valde SD, säger Kent.
Nu går dessa två representanter för ”den goda sidan”, som de själva anser sig vara, ut i kampanj mot islam.
– Vi riskerar inte att gå under i ett regelrätt krig utan i en stilla suck, säger Kent Ekeroth i talarstolen.
Därför har han och hans tvillingbror nu tagit saken i egna händer och startat något som heter ”anti-islamistiska fonden”.
Syftet med den är att sympatisörer anonymt, utan att behöva skylta med sitt namn, ska kunna skänka pengar till Kampen.
Kampen mot islam.
Fonden startade för en vecka sedan och hittills har 14 000 kronor kommit in.
För pengarna ska Ted och Kent ordna möten runt om i Sverige där de ska upplysa oss om islam – ett möte har de redan haft, i Malmö.
Det kom 60 personer.
När tvillingarna talar om hotet från islam glöder deras ögon och deras tal blir febrigt.
Vad de står för kan du läsa i Jimmie Åkessons debattartikel i dag.
Ted säger att deras mamma oroar sig för deras säkerhet:
– Men det finns ingen tid att vara rädd!