Skatteverket
10 700 anställda.
Kan ordna 125 platser, motsvarande 500 praktikanter.
Arbetsuppgifter: Sorteringsjobb, scanna dokument, sköta faxen.
Arbetsförmedlingen
10 600 anställda.
Kan ordna 900 platser (av 900 begärda), motsvarande drygt 2 500 praktikanter.
Arbetsuppgifter: Enklare vaktmästarsysslor, med mera.
Kronofogden
2 300 anställda.
Kan ordna 280 platser, motsvarande 840 praktikanter.
Arbetsuppgifter: Scanna in papper, allmänna hjälpredor.
Pensionsmyndigheten
950 anställda.
Kan ordna 50 platser (av 50–80 begärda), motsvarande 100 praktikanter.
Arbetsuppgifter: ”Vettigare saker än att kopiera papper”, säger personalchef Anita Wallgren.
Försvarets materielverk
1 617 anställda.
Kan ordna sysselsättning för 30–40 praktikanter (av 240 begärda).
Arbetsuppgifter: Hjälpa till i arkivet, lägga in i datasystem.
Kustbevakningen
800 anställda.
Kan ordna 15 platser (av 120 begärda), motsvarande 60 praktikanter.
Arbetsuppgifter: Kontorsarbete.
Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI
977 anställda.
Kan ordna 10 platser (av 130 begärda), motsvarande 30 praktikanter.
Arbetsuppgifter: Lönehandläggning, forskning (vid rätt kompetens).
Statens institutionsstyrelse
2 800 anställda.
Kan ordna ”betydligt färre platser” än de 280 begärda.
Arbetsuppgifter: Administration.
Fortifikationsverket
670 anställda.
Kan ordna 45–50 platser (av 150 begärda).
Arbetsuppgifter: Slyröjning, målning, rengöring av fasader.
Centrala studiestödsnämnden, CSN
Cirka 1 000 anställda.
Kan ordna 17–20 platser.
Arbetsuppgifter: Scanning, sortering, administration.
Kungliga tekniska högskolan, KTH
3 600 anställda.
Kan ordna ett 10-tal platser.
Arbetsuppgifter: Webbpublicering, laboratoriehjälp, med mera.
Skogsstyrelsen
1 000 anställda.
Kan ordna enstaka platser.
Arbetsuppgifter: Administration.
De ska göra jobben ingen hinner med – till en lön ingen vill ha.
Nu reagerar de arbetslösa mot att regeringen fyller landets myndigheter med praktikanter.
– Man känner att man blir utnyttjad, säger Karin Norberg, 59.
Regeringens ”lyftjobb” skulle aktivera tusentals arbetslösa. Men hittills har bara några hundra av de planerade 40 000 praktikplatserna tillsatts. Nu kräver regeringen att de statliga myndigheterna vaskar fram hälften av platserna.
– Nog finns det rätt mycket även på myndigheter som inte blir gjort och som man behöver hjälp med, säger arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (M).
Men myndigheterna har svårt att möta kraven. 20 000 platser kan i själva verket innebära minst dubbelt så många praktikanter på ett år – eftersom varje plats bara varar i tre–sex månader.
Departementen har gått olika hårt fram. Vissa, som utbildningsdepartementet, har ställt en allmän fråga till sina myndigheter. Andra, exempelvis försvarsdepartementet, kräver ett visst antal platser.
– Det här känns inte riktigt genomtänkt. Man har ett ansvar för dem man tar emot, att det sker under ordnade former med bra arbetsledning, säger Ann-Louise Sommarström, personaldirektör på Försvarets materielverk.
Aftonbladets rundringning till tolv myndigheter visar att fem inte klarar att ta fram så många praktikplatser som regeringen beställt. Medan två myndigheter som inte avkrävts ett specifikt antal platser bara ordnat en handfull.
De arbetslösa, som ska utföra jobben mot en ersättning på 223–680 kronor per dag, känner sig ofta som andra klassens arbetskraft.
– Vi gör nästan exakt samma jobb som de som sitter här – men de betalar oss ingenting, säger Karin Norberg, 59.
I tre månader har hon och Inger Falk, 59, arbetspraktik på Skatteverket i Sundsvall. Det handlar inte om regeringens nya lyftjobb, men ger samma låga ersättning genom det så kallade aktivitetsstödet.
– Jag har 360 kronor om dagen före skatt. Det blir inte mycket att leva på.
Scrolla ned – Så ställer sig de arbetssökande till praktikplatserna.
Noemi Romirez, 56, arbetssökande, Högdalen:
– Nej, det är för lite pengar. Jag förstår inte varför de gör så här? Det är inte så lätt när man har börjat bli lite äldre.
Wilson Kaggwa, 35, arbetssökande, Rågsved:
– Ja, jag tar hellre det än ingenting alls. Just nu har jag sökt en massa jobb utan att få något. Det är bättre än ingenting alls.
Jan Andersson, 60, arbetssökande, Rågsved:
– Nej, jag vill inte ställa upp på idiotjobb. Jag tror att det där bara handlar om att de vill ha bort siffror på antalet arbetslösa.
Jonas Bylund, 28, arbetssökande, Enskede:
– Nej, jag har ett annat jobb på gång inom en vecka. Men det skulle inte ha intresserat mig annars heller.
Attaa Saban, 23, arbetssökande, Älvsjö:
– Nej, det låter som att det bara handlar om att gå runt och driva i ett par månader. Det är ju helt onödigt.
Mariusz Cybulski, 25, arbetssökande, Skarpnäck:
– Ja. Jag har gått en utbildning på Komvux men för att få ett jobb inom det jag är utbildad till kräver de två till tre års arbetserfarenhet.
Ravza Taylan, 26, arbetssökande, Skogås:
– Ja, om det finns en chans att det leder till jobb. Jag är deltidssjukskriven och har varit på praktik tidigare.
Pauline Alm, 20, arbetssökande, Hagsätra:
– Nej, det är inte alls mitt mål. Jag strävar efter att få arbeta med kläder.
Anna-Carin Englund, 41, arbetssökande, Enskede:
– Jag ska börja praktisera nästa vecka men jag tycker att det är jättefel. Det är bara för att de ska dölja arbetslösheten.
Amaniel Ghebrehiuret, 29, arbetssökande, Skarpnäck:
– Rent spontant tänker man: varför inte? Men nej, det känns inte som att det är något för mig.
Tommy Pesämaa, 21, arbetssökande, Jönköping:
– Nej, det blir för lite pengar att leva på. Men lägger de till mer kan det vara intressant.
Johathan Eriksson, 25, arbetssökande, Jönköping:
– Nej, jag skulle inte kunna överleva på den ersättningen. Känns vettigare att söka riktiga jobb.
Martin Mange, 20, arbetssökande, Jönköping:
– Ja för tusan, jag hoppar på allt som erbjuds. Man behöver ju arbetslivserfarenhet.
Carolin Johansson, 23, arbetssökande, Jönköping:
– Ja absolut. En praktikplats är bättre än att inte ha något alls.
Oscar Murcia, 20, arbetssökande, Jönköping:
– Ja, alla pengar är välkomna. En sådan praktikplats är helt okej att varva mellan plugg och andra jobb.
Jonas Carlander, 28, arbetssökande, Göteborg:
– Nej, det känner jag mig inte så sugen på. Det är roligare och bättre att plugga i stället.
Bruce McLean, 19, arbetssökande, Göteborg:
– Ja, det är ett bra sätt att få nödvändig erfarenhet. Gör man ett bra jobb behöver de inte leta länge för att hitta någon att anställa.
Malin Jansson, 35, arbetssökande, Göteborg:
– Nej, jag hoppas att mina meriter och min erfarenhet ska räcka till ett riktigt jobb. Men det är säkert nyttigt för de yngre.
Sandra Persson, 22, student, Skene
– Jag ska faktiskt praktisera här på Arbetsförmedlingen en dag i veckan i tio veckor. Det är bra att komma ut i arbetslivet och få erfarenhet.
Simon Carlred, 19, arbetssökande, Billdal:
– Ja, det skulle jag kunna tänka mig. Alla erfarenheter är bra erfarenheter.
Sofia Isaksson, 29, arbetssökande, Göteborg:
– Ja, jag är utbildad dietist och behöver arbetslivserfarenhet. Sahlgrenska sjukhuset skulle kunna vara ett alternativ.
Magnus Öman, 36, arbetssökande, Göteborg:
– Jag har just ansökt. Det är ett bra sätt att få visa vem jag är och vad jag går för. Annars är det lätt att bara bli en i mängden.
Magnus Stark, 37, arbetssökande, Göteborg:
– Ja, jag har redan haft ett praktikantjobb men arbetsgivaren såg det tyvärr som gratis arbetskraft. Men man måste försöka.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation
...