PROTESTERAR MOT SVERIGE Vid en protest i Pakistan hösten 2007 håller demonstranterna upp en svensk flagga med Lars Vilks namn och fördömer hans karikatyr av Muhammed.
Foto: AP
I september 2007 publicerade Nerikes Allehanda och flera andra svenska tidningar Lars Vilks teckning av Muhammed som rondellhund. Vreden växte snabbt i den muslimska världen där det anses som en skymf att avbilda profeten. Flera länder protesterade officiellt, bland dem Egypten, Pakistan och Iran. Även i Sverige hölls demonstrationer.
Samma månad mordhotades Lars Vilks och i Irak utfäste en förmodad ledaren för al-Qaida en belöning på 100 000 dollar till den som dödade Vilks.
I februari 2008 beslagtog polisen en karta över konstnären Lars Vilks hus hos en terrorutpekad man.
I januari 2010 bröt sig en yxbeväpnad 28-åring in hos den danska Muhammed-tecknaren Kurt Westergaard.
Samma månad fick Vilks ett telefonhot från Somalia av en person som talade svenska, ”Du står på tur, vi kommer att hälsa på dig”, sade mannen.
I går, tisdag, greps sju personer på Irland misstänkta för att ha planerat mörda Vilks. En person ska även sitta häktad i USA misstänkt för inblandning i planerna.
TT, Aftonbladet
Lars Vilks: en provokativ konstnär som vill skapa debatt.
Han har varit i strid med muslimer, med staten och med konstvärldens etablissemang. Men han är inte är rädd. Inte ens för terrorister.
Konstnären Lars Vilks, 63, är känd för att provocera. Han kritiserar den institutionella konsten och vill skapa nya rum för konst. Men 2007 bröt helvetet ut för den uppkäftiga konstnären.
Allt började med att värmländska Tällerud inbjöd Vilks till en grupputställning med tema hund. Konstnärens bidrag: en teckning av profeten Muhammed, avbildad som en rondellhund. Hans teckningar visades aldrig upp av museet men däremot i Nerikes Allehanda. Sedan var fan lös.
Lars Vilks hotades till livet av upprörda muslimer. Det var fel att avbilda profeten. Ännu värre att avbilda honom som en hund. En del muslimer betraktar hunden som ett smutsigt djur. I september 2007 utfäste en förmodad ledare för al-Qaida, Abu Omar al-Baghdadi, en belöning på 100 000 dollar till den som dödade Vilks och 50 000 till den som dödade Nerikes Allehandas chefredaktör Ulf Johansson.
, frågade Sydsvenskans reporter konstnären i augusti 2007.
– Jag har en udd mot islam, eftersom islam ofta företräds av sanningsbesittare, och sanningsbesittare är en otrevlig sort. Sådana personer är inte toleranta. Har man sanningen och denna sanning är den enda möjliga... Då ska man omvända de förtappade. Sanningen kommer att påvisa hur du ska bete dig, och det får förfärliga konsekvenser för andra. Vi har haft samma sak i kristendomen, då staterna styrdes på det sättet. Vi är inte helt av med det ännu, sade Vilks.
Men Vilks var aldrig rädd. Till och med nu när sju personer gripits misstänkta för att ha planerat mörda honom verkar han orädd.
– Jag har varit med om det här så många gånger förut. Kanske har jag blivit lite avtrubbad, säger han till Aftonbladet på onsdagsförmiddagen.
I går skrev han på sin blogg:
"Som alla andra fick jag veta om tillslaget mot de konspirerande sju genom medierna. Helt uppenbar var nyheten eftersom jag timme efter timme befann mig i ett medietryck som var minst lika stort som 2007 års höjdpunkter. (...) Vare det hur som helst med den saken. Det som återstår som ett mindre framgångsrikt faktum är att mitt symbolvärde som storkränkare har ökat markant."
Det är inte första gången det stormar om Vilks. Hans uppförande av byggskulpturerna Nimis och Arx ledde till år av rättsprocesser i tingsrätt, hovrätt och högsta domstol. Drivvedsskulpturen Nimix byggdes 1982 utan lov i ett Kullabergs naturreservat. Arx, en stenskulptur, uppfördes i närheten några år senare. Svenska myndigheter begärde att skulpturerna skulle rivas och drev processen upp i högsta domstolen.
Lars Vilks förlorade processen och bötfälldes.
I dag har Vilks utnämnt området Kullaberg-Höganäs till självständig mark i hans låtsasland Ladonien där han själv är riksföreståndare. Landet skapades av konstnären 1996.
Konstnären Lars Vilks föddes i Helsingborg år 1946. 1987 tog han doktorsexamen i konstvetenskap vid Lunds universitet. Lars Vilks jobbade sedan på Konsthögskolen i Oslo från 1988 till 1993 och var professor vid Konsthögskolan i Bergen 1997–2003.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation