En ung man fick ta hjälp av Räddningstjänsten sedan han tagit sig ner i ett schakt vid Slussen i Stockholm, men inte kunde ta sig upp igen.
Det var vid halvtretiden natten till tisdagen som räddningstjänsten i Stockholm fick larmet. Två unga män hade klättrat ner i schaktet, men bara en av dem kunde ta sig ut.
– De fick sänka ner stegar och säkra med linor, säger Tomas Lundén, ledningsoperatör på Räddningstjänsten.
Hur långt ner den nödställde var kunde han inte ange, men det gick åt fyra skarvstegar, vilket tyder på att det rör sig om tolv till femton meter.
I mars hittades en 13-årig pojke död i ett trettio meter djupt ventilationsschakt vid Slussen. Han antogs ha ägnat sig åt urban exploration, vars utövare undersöker stängda utrymmen som tunnlar, nedlagda fabriker och liknande byggnadskonstruktioner.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation