Köp Plus här
Publicerad: 2010-05-07
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Kö utanför en vallokal i Oxford.   Kö utanför en vallokal i Oxford.

Tories vann - oklart vem som får makten

David Cameron med frun Samantha.   David Cameron med frun Samantha. Foto: AP

Blir det första parlamentet i Storbritannien utan ett parti med majoritet sedan 1974

Det konservativa Tories med ledaren David Cameron blir valets segrare – men utan majoritet.

Både Gordon Brown och David Cameron försöker nu få med sig Liberaldemokraterna i sitt försök att bilda regering.

– Det är ett väldigt svårt parlamentariskt läge just nu. Det lyser nyval över det här, säger Mikael Sundström, statsvetare och demokratiforskare vid Lunds universitet.

Under ett tal i dag vände sig Gordon Brown till liberalerna med ett nytt budskap som går ut på att han kan tänka sig att reformera valsystemet, något som tidigare skilt de två partierna åt.

Liberaldemokraterna har hamnat i en position där det finns möjlighet att bilda regering med två av de stora partierna, även om Liberaldemokraternas dåliga valresultat inte ger partiet någon tung förhandlingsposition som vågmästare.

Ett första steg i kampen om att bilda regering och utse ny premiärminister var att liberalernas Nick Clegg gjorde klart att han kommer att förhandla med de konservativa.

– Jag respekterar det. De har all rätt att ta sig den tiden de tycker att de behöver. Om de inte kommer överens kan jag tänka mig att föra diskussioner med Clegg, sa Brown.

"Stabil regering"

David Cameron höll i dag ett direktsänt tal där även han vände sig till Liberaldemokraterna.

– Storbritannien behöver en stabil regering. Därför vänder jag mig nu till Liberaldemokraterna med ett öppet förslag om att tillsammans tackla vårt lands problem. Det finns olikheter mellan oss men det finns också områden där vi delar en önskan om ett resultat. Jag är säker på att vi kan komma överens, sa han under sitt tal.

Valresultatet innebär att Storbritannien får sitt första så kallade "hängparlament" sedan 1974. Enligt lagen är det egentligen sittande premiärministern Gordon Brown som får första tjing på att bilda regering. Men Liberaldemokraterna gör ett oväntat dåligt val och det ser inte ut som att de två partierna kommer att kunna nå en majoritet ens tillsammans.

Dessutom har Liberaldemokraternas ledare Nick Clegg sagt att han inte tänker samarbeta med Gordon Brown.

Brown vill få med sig Clegg

Vem som blir först med att bilda regering var under eftermiddagen fortfarande oklart.

– Brown kommer ganska säkert att misslyckas. Då går rollen över till Cameron som också kommer att få svårt att bilda regering. Då får vi en otroligt besvärlig situation, säger Mikael Sundström.

Ett av problemen är att det konservativa Tories och Liberaldemokraterna har olika åsikter i många frågor, bland annat i frågan om att reformera valsystemet där Liberaldemokraterna drivit på om en förändring.

Om inget av partierna lyckas bilda en fungerande regering kan det bli nyval inom några månader.

– Det är ett extremt val i Storbritannien. Vi kommer att få se en kohandel av sällan skådat slag. Mycket hänger på vad Cameron lyckas sy ihop, säger Mikael Sundström.

Ett stod i alla fall klart: Valet bekräftar att Storbritannien har tagit steget från ett tvåpartisystem till ett flerpartisystem.

Skulle Tories bilda minoritetsregering, med mellan 300-310 mandat, så kommer det bli nyval inom något år, spår Simon Hix som professor i statskunskap vid London School of Economics. Han konstaterar att varken Liberaldemokraterna eller Labour har råd med ett nyval i en nära framtid och att Toryledaren David Cameron därför kan räkna med ett visst stöd.

– Jag skulle tippa på ett nyval i maj 2011.

Vägrades rösta

Det stora valdeltagandet gjorde att det bildades köer utanför vallokalerna och utanför vallokaler ibland annat Liberaldemokratledaren Nick Cleggs hemstad Sheffield stängdes dörrarna klockan tio i går kväll utan att alla som ville hade fått rösta. I andra vallokaler, bland annat i London, Liverpool, och York tog valsedlarna slut innan kvällen var över.

Under natten gick den brittiska valkommissionen ut och förklarade att den kommer att granska de valdistrikt där människor hindrats från att rösta.

– Lagen är klar. Valdistrikten har inte gjort vad som förväntas av dem. Men vi vet inte exakt vad som hänt, sade organisationens chef Jenny Watson.

I Belfast fick Irlands försteminister Peter Robinson se sig besegrad av Allianspartiet. Robinson tog tidigare i år en kort tids time out sedan det avslöjats att hans fru haft ett förhållande med en 19-åring som hon gynnat ekonomiskt.

Oroligheter kring valet

Valet kantades av en del oroligheter. Arméns bombexperter desarmerade en sprängladdning i en bil som lämnats utanför en vallokal i Nordirland där väljare deltog i det brittiska parlamentsvalet, uppgav polisen på fredagen.

En talesman för den nordirländska polisen sade att spränganordningen hittades i en bil utanför valcentret i Derry, näst största staden i den brittiskt styrda provinsen.

Ledaren för det brittiska extremnationalistiska partiet British National Party (BNP) klarade inte att ta sig in i parlamentet som han hoppats.

Nick Griffin, som vill stoppa all invandring till Storbritannien, ställde upp i valkretsen Barking i östra London. Där blev han besegrad av Labourveteranen Margaret Hodge.

BNP fick två platser i EU-parlamentet i valet förra året då de fick en miljon röster.



  Texten uppdateras.


Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
LIVE-TV från studion

DET BLEV EN PRINSESSA

JUST NU Prins Daniel gav beskedet i morse: ”Victoria är överlycklig...”. Kronprinsessan Victoria har fött en tronarvinge. Aftonbladet sänder direkt. Programledare: Karin Magnusson Gäster: Mattias Sandberg och hovexperten Jenny Alexandersson

”Känslorna är all over the place”

  Prins Daniel om att bli förälder Han och Victoria fick en dotter tidigt i morse.
71000 EFTERLYSNING: Vet du mer? Kontakta Aftonbladet Mejla, skicka SMS eller MMS.
LEDARE Ett stort grattis ”Trots allt ett mirakel”  

Här är Löfvens
nya supergäng

  S-ledarens nya lag består av trygga talanger – och en saftig skräll Aftonbladet kan avslöja vilka som blir Socialdemokraternas nya ansikten  
LEDARE Det här är bara början, Löfven ”Upprustningen av den socialdemokratiska organisationen måste fortsätta”  

Bostadsräntan
snart 6 procent

  Tiden med billiga, rörliga bolån är över Statens Bostadskreditnämnd ser slutet på en era.
JOEL DAHLBERG Få skäl att välja rörligt

Facebooks hemliga
bildregler läckte ut

  Minst sagt speciella bildregler på Facebook Kroppsvätskor helt okej - men inte bröstvårtor.
  Zuckerberg tjänar "bara" 10 miljoner per år Men Facebook-aktien gör honom till en av världens rikaste.

Dagens aktie: Medivir B

Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation

Avslöjade sina vänsterideal, svepte vodkan och skrev på

  Så vann Pontus Wernbloom allas hjärtan Sportbladets Michael Wagner om:   Övergången – Wernbloom var inte CSKA:s förstaval bland svenskar   Detaljer kring kontraktsskrivningen – det hände och sades.  

Frölunda kan tappa succén

AVSLÖJAR: Frederik Andersen på väg bort från elitserien ”De är medvetna om att han har spelat väldigt bra”.  

Avslöjad: Volvos nya V40-modell

  Polsk biltidning har läckt Volvos bilder – två veckor före den riktiga premiären  

kommer våren till dig

  Håll ut, våren är nära Redan i veckan kan den vara här för att stanna.  
PROGNOS Så blir vädret hos dig – unik 13-dygns prognos.

Nya monster-mobilen
– kommer utklassa allt

Prisjakt Pryl LG avslöjade sin nya värstingtelefon Optimus 4X HD har gigantisk skärm och otrolig prestanda.

Dödlig kombo piller bakom Whitneys död

  Nu avfärdas enligt uppgift att Whitney Houston drunknade Cocktail av Valium, Xanax och alkohol hittades på hotellrummet  

luft

BILDEXTRA: Blågults dress för sommarens EM-fest är klar Sportbladets modeexpert sätter   på landslagströjor – från Italia-90 till årets.  
Sätt plus på landslagets nya tröja
Se resultat

38-årig kvinna försvunnen

  Kvinna från Tranås försvunnen sedan tisdagskvällen Polisen: ”Hon är väldigt kort och lätt att känna igen.”

”Överlevde två gånger”

  Rosangela, 42, var dödsdömd av alla – hade 70-procentiga bränn- skador ”Han sprutade bensin rätt i ansiktet på mig och tände på.”
  ”Det var mitt eget fel – jag höll nog med” Eszter, 22, Upp- sala, våldtogs när hon var 17
  ”En dag skar han upp mig från mungipan” Nur, 17, Kairo, gifte sig för att få ett hem
  ”Min son blev som sin far – han slog mig” Akhtar, 35, La- hore, slogs blodig av sin familj
  ”Ska aldrig berätta hur hon kom till” Blessing, 27, Jo- hannesburg, gra- vid efter våldtäkt
  Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  

Mesta mästarna
– så rasade allt

  Sportbladet berättar om Djurgårdens förvandling Vi avslöjar anledningarna till förfallet som tidigare inte berättats:   Schismen
i klubben   Center-flykten   Hardy-soppan   Sprickan med fansen.
 

Husen som gud glömde

  KARTSPECIAL: Sveriges mest kända spökslott   Såg puckelryggig dvärg   Hörde steg och röster   Vandrar runt med huvudet under armen
  ”Grå gubben” och ”Vita frun”   En förbannelse sedan 1500-talet.

”Hjälp, det kokar i mitt underliv!”

  Vi testar vagina-spa som ska göra underverk i underlivet Dessutom: världens 10 knäppaste behandlingar - tjursperma, elefantspa, höbad...
  Jenny gick ner 16 kg - på 8 månader Så enkelt kan du nå din målvikt.
  ”Henke” avslöjar sin favoritspelare ”Han är den bäste jag lirat med”.  
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Här är vårens it-plagg Säsongens alla modemåsten!  
  19-åringen hade fem jobb samtidigt – nu har hon nått sin dröm.
  Gräddigt firande! 9 tårtor att fira lillsessan med.
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Omtalade svenska sexscener BILDEXTRA: 16 scener vi minns.  
  Vinterns härligaste svall Fixa glansigare och tjockare hår.  
  Glenns gäng chockade 'Real Göteborg' Gerzic: ”Gäller att prestera”.  
  Lever du med en psykopat?   Här är 8 utmärkande drag.
  Stjärnans tunga fuskanklagelse ”Det finns inga bevis”·  
  På cykel mellan vingårdarna i Kalifornien Full rulle mellan vinrankorna i Napa Valley  
  ”En av världens bästa” Tre legendarer om svenske stjärnåkaren.
  En dag med nya GT-R Nissan har finslipat sin sportbil.  
  Vårens hetaste trender Så blir du rätt i vår.

TEST: Bästa concealern

  Trolla bort skavankerna Här är våra fem favoriter. Bye bye mörka påsar under ögonen.  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Så bra är de senaste premiärerna Läs Klas Lindbergs recensioner.
  Just nu: Charter till sol och bad En hel vecka – under 2 700 kronor.
  Charmiga Playa del Carmen Resguide till Mexikos hetaste.
  ”Glömmer det hemska i livet” Gaga om uppväxt & karriär.  
  Lyxjeeparna - fräckast i stan Range Rover Evoque mot Audi Q3 - brittisk stil mot tyskt stål  
  Hög slitz och djup urringning - Rihannas nya stil förbryllar alla  
  Mancini och Tevez ska ha möte – för att reda ut bråket.  
  Gräver fram 300 likdelar   Tolv kroppar   Blodiga kvinnokläder
  ”Tillåter mig att bryta ihop” Sarah Dawn Finer i stor intervju.  
  Så äter du sunt och romantiskt Mästerkocken tipsar - testa i dag.
  Luleåstjärnan anmäls Abbott gav Thörnberg hjärnskakning.  
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare.
Aftonbladet Offert – vad behöver du hjälp med?
  Städhjälp Rent hem – billigare än någonsin
  Hantverkare Spara tusen- lappar med ROT
  Flytthjälp Flytta dina saker tryggt och säkert
  Gör det förbjudna – då gör tränaren det totalt oväntade…
  Läs Söndag på skärmen! Prova Plus – bara 1 kr första månaden.
  Varför så sorgen, Posh? Beckham i svart stämning.  

Njutning från ö till ö

  Båtluffa i södra Thailand Mjukstarta på Koh Lipe och åk vidare till Koh Tarutao – bästa tipsen! 10
  Så maxar du pensionen Ekonomi-expertens bästa tips.  
  Sugen på Stellan i hjälteroll? TV-Guiden har de bästa filmtipsen.
  Fergies genomskinliga klänning Visar under- kläderna för alla!  
  Passat Alltrack pressar XC70 VW i priskrig med Volvo  
  Prova en underbar valnötstoast Med smak av honung och päron.
  Så fixar du sportlov med sol och bad Kolla in de billigaste resorna – en veckas sol 2 000 kr.
  Schlagermat framför TV:n: Ladda med mackor och texmex.
  Efterblivet! Störande brudjävel! Läsarstorm mot Big Brother-Hanna.
  LCHF-kassler i ugn: Enkel middag med bara 6 ingredienser.
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare som inte länsar plånboken.
  Stjärnan bannlyst från Vita huset Tog knark bara meter från Obama.
  Dataskärm för endast 999 kr! 23" Full-HD med dubbla HDMI.
Blocket Jobb
Senast inkomna jobb på Blocket Jobb:
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
Lån och försäkring
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet