LONDON. Vissa bygger lego och andra samlar på frimärken.
Nästan alla sysslar med en aktivitet på fritiden.
Trots det håller nära hälften tyst om sin hobby – för att de skäms.
En undersökning i Storbritannien visar att 97 procent av invånarna sysslar med en hobby på fritiden. Trots det säger 48 procent att de inte pratar öppet om sin hobby av rädsla att det ska förstöra deras image, skriver Daily Express.
Många fruktar att få en nördstämpel på sig eller att klassas som besatta.
37 procent säger dessutom att de fruktar att hobbyn blir mer pinsam ju äldre de blir.
Experter säger till tidningen att hobbys inte är något att skämmas över och att det i stället ska ses som ett sätt att koppla av från den vardagliga stressen.
Nu har Wall's, företaget bakom undersökningen, startat en fond som ska ge stöd åt personer som sysslar med fritidsaktiviteter.
Det kan vara allt från att anordna snigelrace till att jaga Loch Ness-monstret.
– Vi tycker att den brittiska traditionen att ha en hobby är något som ska uppmuntras. Oavsett om det handlar om att klä ut sig till en viking, meka med en motorcykel från kriget eller besöka varenda fotbollsplan i Storbritannien, säger Derek Williamson på Wall's.
...