ÖSTHAMMAR. Lantidyllen förbyttes i skräck.
Plötsligt trängde sig fyra maskerade gärningsmän in i huset och sköt en 52-årig pappa, hans 24-årige son – och familjens hund.
Sent i natt jagades förövarna för mordförsöket.
Skottlossningen i det lilla samhället i Östhammars kommun inträffade vid 18-tiden i går kväll.
– Flera skott har avlossats men sedan går uppgifterna isär om vad som hände och om samtliga var beväpnade, säger Uppsalapolisens presstalesman Christer Nordström.
Enligt TT sköts männen i benen. Akademiska sjukhuset uppgav i natt att skadorna inte var livshotande men polisen rubricerar händelsen som mordförsök. Familjens hund ska också ha blivit skadad.
– Det var en golden retriever som förövarna sköt i huvudet. Han fördes till en veterinär och opererades i går kväll. Det verkan ha gått bra, hunden fick komma hem igen, säger Henrik Öhman vid polisen i Uppsala.
13 patruller jagade i går och i natt förövarna, flera av dem med hundar.
Poliser, utrustade med k-pistar, upprättade vägspärrar runt om i länet. En ljusgrön Mazda som tros vara flyktbilen hittades en halv mil från brottsplatsen.
– Men det har varit lungt i natt. Vi kommer att fortsätta nu på dagen med teknisk undersökning och förhör, sa Henrik Öhman till Aftonbladet vid halv sjutiden i morse.
Familjens ensligt belägna, röda villa är avspärrad.
Den 52-årige pappan är företagare. Så sent som förra sommaren var han medåtalad i en härva där Stefan ”Tjock-Steffe” Eriksson dömdes till 18 månaders fängelse för olaga hot och utpressning.
52-åringen friades dock helt, och en släkting tror inte att åtalet har något med mordförsöken att göra.
– Han har bara fel sorts vänner, säger släktingen.
Christer Nordström på Uppsalapolisen:
– Vi har några teorier om vad som kan ligga bakom, men det är inget vi kan gå ut med innan vi genomfört förhör.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation