Efter hjärtan, lungor och njurar – snart kan även livmodertransplantation vara verklighet.
I dag presenteras en avhandling på Sahlgrenska Akademin som ger nytt hopp till tusentals barnlösa.
Hittills har kvinnor som fötts utan livmoder eller på något sätt fått sin livmoder skadad inte kunnat få barn på biologiskt sätt. Ungefär tre procent av alla infertila par är det av just den anledningen.
Avhandlingen som presenteras i dag visar att livmodern är ett organ som klarar att kylas innan det transplanteras. Det minskar risken för skador orsakade av syrebrist.
– Resultaten visar att livmodern är ett organ som har ganska hög tolerans mot sådana skador, säger biologen Caiza Almén Wranning.
Redan år 2000 gjordes ett försök med att transplantera en mänsklig livmoder i Saudiarabien, men blodtillförseln till organet blockerades av blodproppar och försöket misslyckades.
– Det finns en hel del forskning kvar att göra på området hur livmodern fungerar vid transplantation men jag skulle uppskatta att ett nytt försök kan vara aktuellt inom fem år, säger Caiza Almén Wranning.
Forskning har bland annat gjorts på möss och då lyckades man få möss med transplanterad livmoder att föda friska ungar. Även studier med får har varit framgångsrika.
Är ett päronformat organ och en stor muskel som ligger mellan urinblåsan och ändtarmen på kvinnor.
Livmodern är den del som hyser och utvecklar fostret undre en graviditet.
När kvinnan är gravid ökar livmodern i storlek i takt med att fostret växer.
Det är i kontakten mellan livmodern och moderkakan som näring överförs från mamman till fostret.
Läs Aftonbladets granskning – KÖP SÖNDAGENS TIDNING.