Snabbguiden som hjälper dig att välja rätt.
UNIKT WEBBTEST: Se vilket parti som tycker mest som du – här.
Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Röda Malmö
07 jun 14:11
Från bloggen: Frykmans liberala blog
07 jun 13:44
Från bloggen: I hell-mans värld
07 jun 16:03
I det ultimata EU-landet pratar vi italienska med varandra och tar våra tyska bilar till och från jobbet.
På kvällen äter vi italienskt innan vi sätter på tv:n och hejar på våra tyska idrottsmän med en tjeckisk öl i näven.
För att vila upp oss mellan varven åker vi till Grekland på semster.
Så ser det ut – om läsarna får välja.
Men för att förstå hur vi tänker oss det perfekta EU-landet så måste vi förstå hur vi svenskar fungerar.
– Om jag generaliserar grovt så håller sig den typiske svensken till sin egen sort, han är konflikträdd, blyg och inte så nyfiken, säger Åke Daun.
Han är professor i etnologi vid Nordiska muséet och Stockholms universitet och har forskat länge kring den svenska mentaliteten och europeisk kultur.
Vilka vi är präglar vad vi drömmer om. Så här röstade Aftonbladets läsare i EU-kampen, Åke Daun får kommentera:
Det vackraste EU-språket: italienska
– Vi har en romantisk idé i Europa om italienska och franska. Språken påminner oss om kärlek, romantik, gondoler och uppvaktning, säger Daun.
Bästa EU-semestern: Grekland
– Svenskar tycker om solen på semestern. Men vi har börjat förändra oss lite – förr låg vi platta på stranden, nu söker vi äventyr. Att Grekland vann har säkert att göra med att det är billigt. Svenskar är prismedvetna i kristider.
Bästa EU-bilen: Tyskland
– Det förvånar mig inte ett dugg. De tyska bilarna står för kvalitet för svenskarna. De har kraftiga motorer och går inte sönder. En typisk svensk skulle aldrig köpa en engelsk bil – de går sönder. Kvalitetsbilen står för ett modernt samhälle.
– Trygghet är också viktigt – bilbälten och barnstolar. I Frankrike finns ett utryck som heter "laissez faire" som står för att man låter det gå som det går. Liknande uttryck finns inte ens på svenska.
Bästa EU-ölen: tjeckisk Bästa EU-maten: italiensk
– När det kommer till mat och dryck är vi medvetna, Sverige har blivit ett restaurangland de senaste 10–15 åren. Matkultur symboliserar avancemang och ett modernt samhälle för oss. Att italiensk mat vann är inte konstigt. Den är nyttig – grönsaker till varje mål är nödvändigt för svensken – och inte så fet och oljig. Vi tänker på hälsan.
Starkaste EU-idrottslandet – Tyskland
– Hälsa är oerhört viktigt för svensken, och vi är ett idrottsintresserat folk som mäter prestationer och har framstående idrottare inom många grenar. Att Tyskland vann omröstningen beror nog på att det gått bra för dem i många idrotter.
– Svenskar är väldigt inriktade på sina kroppar och hälsa. Stegräknaren är höjden av svenskhet. Likaså detta med grönsaker till varje mål. En fransman skulle aldrig fundera över om han ätit tillräckligt med morötter.
Men enligt Daun så håller vi sakta men säkert på att anamma en slags europeisk identitet. Närhet, öppenhet, historia och gemensamma egenskaper skapar identifikation.
– I Europa har vi haft samma religion, vi har krigat med varandra, vi har en gemensam konsthistoria, och vi har haft handel över gränserna sedan 1800-talet.
Snabbast går det för den "urbana generationen", som Åke Daun kallar ungdomar mellan 18-25 år.
– Det äter ofta ute, går på barer och sitter på uteserveringar. Genom detta träffar de nytt folk. De umgås i större grupper, pratar därför högre för att höras och fortare för att hinna säga allt. De har blivit mer "kontinentala".
Ett annat tecken är tv-programmens morgonsoffor.
– Att fyra personer sitter och pratar i mun på varandra och avbryter varandra. Det vore otänkbart för ett par år sedan.