Köp Plus här
Publicerad: 2009-04-07
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Inte mycket firre Fiskpinnarna som köps ute i butik innehåller ibland bara 50 procents fisk, säger Mats-Eric Nilsson, författare och skribent på SvD. Inte mycket firre Fiskpinnarna som köps ute i butik innehåller ibland bara 50 procents fisk, säger Mats-Eric Nilsson, författare och skribent på SvD. Foto: björn lindahl

Lite fisk i pinnen

Så blir du lurad av tillsatserna

Den som är ute efter fisk bör undvika fiskpinnar och andra liknande produkter. Den billiga paneringen – med ett flertal tillsatser och olika industriella ingredienser – uppgår i vissa fall till 50 procent av det totala innehållet. Alltså lika mycket ”pinne” som fisk.

Det var Findus som 1956 introducerade denna amerikanska uppfinning i Sverige. Sedan dess har vi svenskar satt i oss två miljarder fiskpinnar. Få rätter uppfattas som så ekonomiska, barnvänliga och lättlagade. Åtskilliga barn har sällan eller aldrig fått någon annan närkontakt med födoämnet fisk än i denna fyrkantiga och panerade form.

Så vad består då denna storsäljare av?

Givetvis står fiskköttet först i innehållsförteckningen, men fiskmängden är oftast betydligt mindre än man skulle kunna tro. I de flesta fabrikat ligger andelen fisk, oftast alaska pollock, på eller strax över 60 procent.

Tjock panering

Findus klassiska fiskpinnar består exempelvis av 61 procent fisk, resten står den tjocka paneringen för – med bland annat ospecificerad vegetabilisk olja, lika anonym stärkelse och aromämne.

Men det är faktiskt bland de panerade fiskprodukter som inte kallas fiskpinnar som de lägsta råvaruhalterna finns. Här lockas konsumenten av fantasirika namn och aptitretande förpackningsbilder, men får betala mer för mindre fisk.

I Findus ”frasbakade” fisk – med mono- och diglycerider av fettsyror, xantangummi och två färgämnen i paneringen – är fiskhalten 56 procent. Och i samma företags crispies, som uppges vara ”fiskbitar med extra spröd panering”, har fiskinnehållet sänkts till 54 procent. För att få den kraftiga paneringen någorlunda aptitlig måste producenten här använda tre varianter av socker och smakförstärkaren jästextrakt.

Bristfälligt

Men det går att komma lägre. Enghavs sprödbakade torskfilé är nere i 53 procent fisk medan Willys motsvarande produkt ligger på 52 procent. Det verkliga bottennappet svarar dock Coops fish nuggets för. I denna panerade fiskprodukt med örtkryddor väger det jämnt mellan fisk och panering, båda är exakt 50 procent. Och paneringen visar sig består av 18 ingredienser, inklusive billigt rismjöl och ostpulver.

Den som letar efter positiva tecken i frysdiskarna med fiskprodukter behöver dock inte söka förgäves. Den senaste tidens debatt om tillsatser har medfört att den mest ifrågasatta smakförstärkaren, mononatriumglutamat (E621), har tagits bort ur de flesta paneringar. Överhuvudtaget är antalet E-nummer här något lägre än för några år sedan.

Dessutom uppger samtliga tillverkare numera tydligt vilken ?skart som använts. En del förpackningar är även märkta med MSC-märket, som anger att ?sken inte är utrotningshotad och har fångats på ett för fiskbestånden hållbart sätt.

Men på många produkter är informationen fortfarande ganska knapphändig. När det gäller Icas sprödpanerade torskfiléer får den intresserade konsumenten nöja sig med att torsken kommer ”från det kalla och rena Ishavet”. Som om för hög vattentemperatur och smutsigt vatten – och inte utfiskning – skulle vara de största hoten mot torskbestånden.






Så äter du fiskpinnar på ett smart sätt

1. Den som tycker att det är acceptabelt med fabrikspanerad fisk, men vill ha så hög fiskhalt som möjligt, bör välja Lidls produkt av märket Ocean Trader. Dessa fiskpinnar, som till 68 procent består av fisk, är dessutom MSC-märkt. Även Eldorados fiskpinnar ligger med sina 65 procent högre än de flesta. Men paneringen innehåller hydrolyserat majs- och rapsprotein, vilket används som smakförstärkare.

2. Att skippa de industriproducerade fiskrätterna och själv panera sin fisk är inte särskilt svårt. Man vet då vad paneringen innehåller och kan se till att den inte blir tjockare än nödvändigt. Att riva parmesanost och citronskal och smeta in fiskbiten med före stekningen ger en ytterst tunn, men smakrik och knaprig, yta.

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Maten som ger dig platt mage

  Från degig till stenhård – så lyckades Cecilia, 33, efter graviditeten Experten: Rätt kost är nyckeln Det ska du äta – och undvika

110 dödade i massaker

Vi ger en timlön för Syriens barn

Estelle – och morfar kungen

BILDEXTRA Hovet släpper nu bilderna från prinsessan Estelles dop Karin Magnusson: ”Kungen lika obekväm på bild som Gustav V”.  
­ Bildspel: Här är alla bilderna från dopet   Kyrkan   Familj och gäster   Gästerna   Ceremonin   Kläderna

TV: Skräms av det plötsliga utbrottet

  Svenska turisten blir helt överrumplad Spana noga in det enorma som händer i bakgrunden...”Det där sa de ingenting om”.

De finaste vita klänningarna

  Ute i sista minuten? - här är Sofis modes tips på studentklänningar. Bara ett klick bort!.  

Fuska fram solbrännan

  Snygg bränna snabbt!   Steg för steg   Proffstips   Årets 12 bästa brun utan sol-produkter

Avslutade med en skrattmatch

Athletic Bilbao-Barcelona 0-3 Pep Guardiolas sista match med Barcelona blev en uppvisning Tog sin 14:e titel under fjärde säsongen.  
Bildextra Guardiolas tränarkarriär i bilder   CL-titlar & ligavinster.
  Naken misär avslöjar allt Fotografen Boris Mikhailov visar det vi ofta blundar för
  Grekland kan kastas ur Euron Varnande exempel för Italien, Spanien och Portugal?
  Topless drottning gör britter upprörda Tryck på tröja väcker känslor

Så skaffar du barn – på egen hand

  ”Jag har inte tid att vänta” Pia, 39, är singel och blivande mamma
  Adoption för ensamstående   Så säger lagen   Så mycket kostar det
  Insemination – allt du behöver veta   Så går ni tillväga   Så lång tid tar det  

Drömvistelse för Blågults spelare

  Massor av aktiviteter för landslaget och deras familjer på Gotland Pontus Wernbloom till Sportbladet: Tar hellre en kaffe i solen.  
  Allt om Sveriges EM-uppladdning Följ allt om landslaget här!  

Vetenskapen har sagt sitt – hon är vackrast

  Avstånden i ansiktet på engelska Florence, 18, anses helt perfekta Efter undersökningen: ”Jag ser bara mig - inte någon vetenskap”.
  För dig som älskar skvaller och mode Se hela premiärprogrammet.  

Stor guide: Att skilja sig – så går det till

    Pappersarbetet   Bodelningen   Bostaden   Barnen Så går du tillväga – och så vet du om du behöver en advokat.  
  Särboliv – håller kärleken levande En vecka varje månad tillbringar de tillsammans
  12 övningar för ett lyckligare förhållande Så vårdar ni relationen med expertens metoder.

”Därför låg jag med min chef”

  Tre personer berättar vad som fick de att ta steget   Löneförhöjning?   Bättre arbetstider?   Befordran?

Köp kamera - spara 1195 kr!

  Köp Canonpaketet idag - du hittar den och flera andra kameraerbjudanden här.

Här är världens mest attraktiva befolkning

  Sugen på en semesterflört – hit ska du Under- sökning: Här finns störst chans möta kärleken.  

TV: Vår son föddes död

  Makarna Birro var med om allas mardröm, TVÅ gånger - Markus Birro "Jag klarade inte av att höra Dantes hjärtslag".
  På middag hos Hannah & Amanda Se hela programmet här. 0

Sofias intima gest som alla missade

  oj, vilken vecka! ”Känns flörtig - förstår att folk reagerar” Händelsen med Sofia Hellqvist och Madeleines pojkvän förbryllar...
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Mourinho avslöjar var han tränar 2016 ”Där min dotter ska plugga.”  
  Undersköna Cinque Terre 5 magiska byar i Italien att njuta av.
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Lack, läder och kortkort Herzigova vet hur man får uppmärksamhet.  
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Här är bästa resorna för semestern Solsäkra nu – resor under 3 000 kr.
  Omark nobbar elitserien "Jag är inte sugen på att komma hem".  
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Ladda hem podcast med Hannah & Amanda Lyssna i mobilen eller mp3-spelaren. Tanka hem "Skitsnack" redan nu!
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
BILDEXTRA Knäckt – av sin löspenis ”Skulle män vilja ha mig?”  
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  ­ Test: Sex billiga stativhögtalare Fullt ös i bokhyllan
  Läckert sommarfika Jordgubbskaka med fläderglasyr.
  Här skapas nya stjärnor Då föddes bilden av Cannesfestivalen.
  Stärk din bäckenbotten Förebygg läckage, fem övningar  
  Kom till Como! Vykortsvacker natur och mysiga byar i Italien  
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  Eurovisionens baksida Förskönad bild av Azerbajdzjan.  
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  Han vill göra som Barcelona 2009 ”Jag tror att det är möjligt.”  
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Köp en espressomaskin för endast 699 kr! En kapselmaskin med flera olika valmöjligheter - först till kvarn! Du hittar fler kaffemaskiner här.
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  TEST: Ögonkrämer Så effektiva är de  
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  
  Gå ner 1 kg i veckan Så tappar du extrakilon innan sommaren
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Helgens tyngsta duell Här hittar du oddsen inför mästarfajten.
  165 restips till Nice Rivierans klassiker har blivit ännu bättre.  
  Test: Så maxar du ljudet i storstaden 8 lurar med brusreducering   Fakta   Betyg   Omdömen.
  Har du psoriasis? Och behandlats med methotrexate? Mejla oss.
  Lyxkryssare och paradisö – i ett Elva däck med all tänkbar lyx.  
  Lohan blottar spirorna - det ska va korta shorts i år.  
  Redo för mc-sommar! Dags för avrostning - så blir du en smart och säker motorcyklist  
  Fick en bonus på 1 000 dollar Polley uppfann fjärrkontrollen.
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Se billigaste sista minuten till solen – just nu Spontanresa? Här kan du jämföra alternativen.
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 12-05-26
Sök på Aftonbladet