Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-11-14
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Timbuktu tror inte
på Ipred-lagen

Timbuktu.
Timbuktu.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Antiprivatkakbyrån

    Från bloggen: Badlands Hyena
    14 nov 19:34

  • Anmäl Om IPRED

    Från bloggen: opassande
    14 nov 19:21

  • Anmäl Stoppa IPRED-lagen och Reinfeldt!

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    13 nov 11:08

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Timbuktu: Vi tjänar inte
på att hetsa fildelarna

Kända namn som Mikael Persbrandt, Per Gessle och Eva Dahlgren har uttalat sitt stöd för den så kallade Ipred-lagen.

Men alla artister är inte positiva till lagförslaget.

– Musikbranschen skjuter sig själv i foten när man lägger ner en massa energi på att jaga privata fildelare, säger Jason "Timbuktu" Diakité och får medhåll av artisten Jonas Atlberg känd som Basshunter.

I en debattartikel som publicerats på sajten Newsmill argumenterar Timbuktu emot införandet av Ipred-lagen.

– Vi måste acceptera att verkligheten ser ut som den gör, och sluta försöka bekämpa nedladdningskulturen. För den är redan ett faktum, och musikbranschen skjuter sig själv i foten när man lägger ner en massa energi på att jaga privata fildelare, skriver han.

Borde rikta in sig på bredbandsbolagen

Istället tycker han att skivbolagen borde rikta in sig på de som verkligen tjänar pengar på nedladdningen.

– Varför riktar man inte istället in sig på de stora kommersiella aktörerna på marknaden? De som faktiskt tjänar enorma summor på olaglig fildelning - helt lagligt? Jag tänker till exempel på MP3-tillverkare och bredbandsbolagen.

Som förslag på hur musikbranschen skulle kunna tjäna pengar genom alternativa metoder föreslår han en trafikskatt.

Trafikskatt på internet

– Om det stämmer att ungefär 60% av all nättrafik härstammar från (olaglig) musiknedladdning, och om man räknar med att de flesta nedladdarna betalar för sin tid ute på nätet handlar det ju om enorma summor. Man skulle till exempel kunna tänka sig att en så kallad trafikskatt infördes på nätet.

Han tycker att det är viktigt att diskussionen om fildelning på internet blir mer nyanserad eftersom frågan "är komplicerad".

Timbuktu får medhåll från artisten Jonas "Basshunter" Altberg som tycker att skivbolagens motivering till att jaga fildelarna är god men att deras metoder är oacceptabla.

– Det är nästan en version av maffiametoder. Om deras system blir bombsäkert så kommer det springa indrivare till höger och vänster. Ganska läskigt om man tänker på hur det kan sluta. Han som ska kontrollera internet ska inte leka gud, säger han till aftonbladet.se.

"Vi förlorar en massa pengar"

Såväl Timbuktu som Basshunter anser att artisterna borde få betalt för sitt arbete men att det krävs att branschen tänker om när det gäller hur man tar betalt.

– Jag anser att varje upphovsman eller kvinna ska ha rätt att själv bestämma hur publiken ska få tillgång till det egna materialet. Jag har till exempel lagt ut flera av mina låtar på nätet för gratis nedladdning. Detta gjorde jag för att omfamna nuet och nå ut till så många som möjligt. Tillsammans med vänner driver jag också skivbolag och det är inte tu tal om saken: vi förlorar en massa pengar på gratis nedladdning. Jag kan räkna upp flera fantastiska musiker som på grund av detta inte kan försörja sig som artister, skriver Timbuktu på Newsmill.

Facebook-motståndet växer

I dag på förmiddagen hade den största Facebook-gruppen mot Ipred-lagen "STOPPA IPRED" cirka 31 000 medlemmar. Medlemsantalet ökar fortfarande snabbt.


Läs tidigare artiklar

  ”De skjuter sig själva i foten” Jason ”Timbuktu” Diakité är en av artisterna som inte tror på den nya Ipred-lagen 53
  Läsarnas argument – för och emot Debatten vägrar lägga sig på nätet 50
GRAFIK Pirat-kriget Så här ska fildelarna jagas. 22
  Så ska fildelarna jagas Grafik över hur lagen fungerar.
  Författare till stöd för IPRED-lagen ”Illegal fildelning är deras lönsamma affärsidé” 40
  Strömstedt ber om ursäkt: ”Självklart ska jag sluta” Niklas Strömstedt till attack mot olaglig fildelning
  Artister stödjer IPRED-lagen ”Gratis tillgång till andras arbete är ingen rättighet - varken på nätet eller någon annanstans” 180
  ”Det finns vissa förhoppningar” Diskussioner om ”IPRED-lagen” inom alliansen 19
  ”Problemet kvar” Professor Marianne Levin tror inte på IPRED-lagen 10
  ”Mer rättssäkert” Skivbolagens representant Lars Gustafsson är positiv 34
  Ny lag ska kväsa fildelning ”Det blir väldigt likt de gamla klassiska gangstermetoderna” 74
  ”Fildelning är inte mord” Stor IPRED-ilska i bloggvärlden. 32
  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Kraftig brand i Simrishamn Boende uppmanas hålla sig inomhus

PLUS-dubbel 10/2 - snus+travet

Skippa snuset – steg för steg

  Bli fri från prillan på 3 veckor Här är sju viktiga steg – så gör du.

Stig H:s bästa travtips

  Inför kvällens travlopp Läs Stig H Johanssons krönika.
  Gå med i PLUS nu Få fin choklad att ge bort på Alla hjärtans dag.

…men vad tycker Maud, egentligen?

  Tvingas själv ta ansvar – efter fajten mot bilindustrin Nya statliga miljarden ska ge SAS luft under vingarna.
  Toppchefer lämnar SAS efter krisrapporten
  Maud säger ja – läsarna nej Sju av tio av Aftonbladets läsare vill inte skänka skattepengar tlll SAS
Annika Creutzer Du får betala flygbiljetten – även om du inte tänker flyga
mejla Väljer du bort SAS när du ska resa? Mejla oss och berätta.
  ”SAS står med ena benet i graven” 650 anställda kan få gå.
Foto: AFP

Nu jagas han – av hela Europa

  Klubbarna står på kö efter David Elms succé i Premier League Agenten: ”Det har ringt från hela Europa den senaste tiden.” 13
  ”Det här fanns inte i mina drömmar” Anfallaren om första målet. 28

Wennman: Mästerligt, David Elm

  Sportbladets krönikör: Hur ska landslaget kunna blunda för det här? Vi är många som sitter med dumstrut på. 6

Inget straff för svenska soldater som köpte sex

  De 18 männen kan inte åtalas – sexköp inte olagligt i Tyskland Försvarets jurist: ”Kändes väldigt fel att inte kunna göra något”

"Köttklistret kan ge oss miljövinster"

  Butiker ratar klistrat kött Butiksjättarna säger nej till klistrat kött 66
  Sverige röstade ja till köttklister Gör att bitar kan sättas ihop till hel filé 283

Läsarna: Köttklister, nej tack!

  Läsarna äcklas – tänker inte äta den ihopklistrade fejkfilén ”Vi konsumenter ska alltså luras köpa sekunda köttvaror.” 67
Blogg: Martin Ezpeleta: ”Den sunda svenska matkulturen?”
Kan du tänka dig att äta ihopklistrat kött?
Se resultat
Foto: AP/SPORTSILLUSTRATED.CNN.COM

Pärsons konkurrent kastade skidkläderna

  Alpinstjärnan Lindsey Vonn efter plåtningen: "Unik upplevelse".
Se Sports Illustrateds video från bikinifotograferingen i artikeln! 1

Spöket som lurat Europa

  Här låtsas filmaren bli livrädd – för sin kompis Forskaren: ”De gör det för publicitet”. 33
Mitt Klipp Spöken siktade i Sverige Läsarnas övernaturliga filmklipp.

DO: Vi har blivit helt nedringda

  Många anmälningar efter handskakningsdomen ”Ett väldigt tryck”.
  Vägrade ta i hand – då stängde AF av honom Mannen tog inte i hand av religiösa skäl – nekades aktivitetsstöd 112
Foto: SVT

Psykningen som SVT klippte bort

  Sjöberg slog ut Gustafson – hånade honom efteråt ”Jag frågade om han ville känna på svärdet när jag vunnit, då blev han förbannad”. 97

Därför dras vi till gifta män

  Upptagna karlar – måltavlan för Isabelle, 22 ”Jag ser det lite som en utmaning, trots att jag själv alltid tyckt att otrohet är hemskt.”
  Läsarna om sina hemliga träffar ”Det handlar inte bara om sex.”

TV: Här testar de knark-torpeden

  Se unika dokumentärer – från hela världen   Köper livsfarlig zombiedrog
  Flyr ifrån dödspatrull   Inifrån Nordkorea

Skönhetsopererad – som sjuåring

  Möt mammorna som förvandlar sina barn till – dockor Se klipp ur den omtalade dokumentären på TV4+ ikväll 7

”Våra intressen är att gå på gym och raka pungen”

BLOGG Jonas Gardell om det bögar gillar – förutom schlager Komikern och författaren skriver för Aftonbladets läsare – läs dagboken/bloggen här!
BILDERNA ÄR SISTA SPÅRET David Birgersson, 18, är spårlöst
BILDERNA ÄR SISTA SPÅRET David Birgersson, 18, är spårlöst borta.
Foto: POLISEN/LENNART BENSON/PRIVAT

Dykningar utan resultat

  David, 18 försvann spårlöst efter maskerad Dagens dykningar i Varbergs hamnbassäng utan resultat.

"Jag dansar med henne i en karusell och hon skriker av glädje”

Pappabloggen Den bästa stunden på dagen – att komma hem och mötas av Charlies längtan.
  Snacka IPRED! I gruppen FRA-Snack pratas det nu IPRED för fulla muggar.
  IPRED-debatten: Moral eller rättssäkerhet? Bloggaren Emma: Debatten är ohederlig. 53
Anna Troberg: "Skärp dig Jan"
Mina Moderata Karameller: "Betrakta det som marknadsföring"
Storm i ett vattenglas: "De nya vägarna"
  Så mycket pengar får du i pension Resultat på en minut.
Samtidigt i Uppsala: "Ipred och upphovsrätten"
Upp


Nyhetsredaktionen
Editionschef och tjänstgörande redaktör: Karin Henriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet