Köp Plus här
Publicerad: 2011-01-11
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Snart så kan vi inte prata med varandra

Det sägs att sociala medier, alltså bloggar, twitter, Facebook, Myspace, Flashback och allt vad det heter, står för Framtiden. Andra sätt att kommunicera på representerar det gamla, det förbrukade, det förlegade, det omoderna. Det känns till exempel redan gammalmodigt att skicka e-post eller ett sms. Så fort går utvecklingen.

Men handlar det verkligen om ”utveckling”? Ja, när det gäller anspråkslös och till intet förpliktande kommunikation och kontaktskapande, så är det förstås om en slags utveckling. Aldrig tidigare i världshistorien har vi människor kunnat nå varandra och skapa kontakter med varandra på det sätt vi kan i dag. Vi tävlar med varandra om att ha flest vänner på Facebook. Och får vi inte sjuttiotvå sms om dagen, så inbillar vi oss, att vi redan är bortglömda, att vi inte har några vänner kvar. 

Vi ägnar timmar, kanske dagar och nätter åt att blogga, twittra, leta nya vänner på Facebook, skicka meddelanden, chatta och göra statusuppdateringar för att bara nämna några av de virtuella handlingsalternativ som står till buds. Vi sitter där med blicken djupt inborrad i dataskärmen och blir alltmer världsfrånvända. Samtidigt gör vi allt för att förbli ”sedda”. Desperat vägrar vi att bli bortglömda. 



Många människor har på det här sättet alltmer kommit att leva i en pseudovärld, i en ny dimension, där det som händer på internet är viktigare än det som händer i den verklighet som fortfarande omger oss. Samtidigt som vi avskärmar oss från vår omgivning genom att ägna all uppmärksamhet åt det som händer på skärmen, letar vi hysteriskt och utskillningslöst efter nya kontakter, men inte i den fysiska verkligheten utan i cybervärlden. Det  är en obegriplig – och tragisk – paradox.

Detta är i mångt och mycket en förfärande utveckling. Jag tror nämligen, att den kommer att deformera oss som människor. Vi blir till slut så upptagna av våra konstgjorda liv i cybervärlden att vi snart inte bryr vi oss om ”riktiga” människor längre. Vi söker inte livs levande kompisar och vänner att umgås med. Vi förlorar till slut vår förmåga att prata med varandra ”på riktigt”. Vi talar nästan inte med varandra i telefon längre. I stället skickar vi ett sms, ett meddelande på Facebook eller e-post. Borta är snart det förtroliga samtalet mellan fyra ögon, det som kan fördjupa våra sinnen men som naturligtvis också kan skapa konflikter för oss. 



Jag talar av egen erfarenhet. Folk mejlar eller sms:ar mig hellre än de ringer upp mig. Detsamma gör jag själv. Vad leder det till? Jo, till att vi människor till slut blir rädda för varandra. Vi blir ängsliga inför närheten och direktkontakten. Vi undviker alltmer att se varandra i ögonen vid ”riktiga” mänskliga möten. I stället väljer vi att smita  undan och gömma oss bakom mejl, sms och Facebook, där vi inte behöver ta ställning, där vi inte behöver ta något ansvar. 

Jag är själv en del av detta. Jag har också ett Facebook-konto och får alltfler vänner på Facebook. Jag mejlar och sms:ar själv allt oftare i stället för att ringa upp. Samtidigt börjar jag bli rädd för att jag snart har förlorat min förmåga till mänsklig kontakt och närhet.

Jag hatar inte sociala medier. Det virtuella kontaktskapandet är inte bara av ondo. Men jag vill varna för att vi så till den grad fångas av de sociala medierna, att vi förlorar fotfästet i tillvaron, att vi till sist slutar att bry oss om andra människor. Risken finns att dessa till slut inte existerar för oss längre eftersom de bara ställer till problem med sina krav och sitt tjat. I stället för att hantera konflikter genom direkta kontakter, flyr vi in i cybervärlden. Där skiner ständigt solen och där är alla hurtiga och glada. Den enda respons vi behöver ge varandra där är att trycka på ”gilla”-knappen.



Det enda vi snart läser är vad anonyma bloggare tycker eller vad ”vännerna” på Facebook skriver, ”vänner” som vi inte ens känner, som vi aldrig har träffat och som vi förmodligen aldrig kommer att träffa.

Jag är kanske gammalmodig, men jag tror fortfarande på det mänskliga mötet. Jag tror på de intima samtalen. Det är i dessa vi hittar de ”riktiga” vännerna. De är kanske inte lika många som de tusentals ”vännerna” på Facebook, men de ger oss kanske lite mer än ytligt pladder på nätet.


Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Elisabet Höglund

  S borde göra sig av med LO Läs Elisabet Höglunds krönika. (2011-02-22)  
  Jagar – av rädsla för sitt liv Elisabet Höglund: Rädslan för att själva bli dödade lockar fram hatet – trots att björn dödar betydligt fler (2011-01-16)  
  Snart kan vi inte prata med varandra Elisabet Höglund: Med blicken inborrad i dataskärmen blir vi alltmer världsfrånvända. (2011-01-11) 30
  Vintern är inget undantag – den kommer varje år Läs Elisabet Höglunds kolumn (2010-12-28)  
  Dags att damma av gamla ’pluggskolan’ Elisabet Höglund: Det krävs en total reformering. (2010-12-14) 59
  Bilden av ett trauma Elisabet Höglund: Bilden på det skändade djuret är ohygglig, grotesk och fasansfull (2010-11-16) 511
  Han hemsöktes av älgkons ångestvrål Elisabet Höglund om etikregler i skogen (2010-10-19) 16
  Hemmafrudrömmen ger mig kalla kårar Läs Elisabet Höglunds krönika. (2010-10-05)  
  Vi får de politiska ledare vi förtjänar Läs Elisabet Höglunds kolumn (2010-09-21)  
  Rut- och roteffekt: Chockhöjda priser Läs Elisabet Höglunds krönika. (2010-08-24)  
  Dumpa sexköpslagen och ta steget fullt ut Läs Elisabeth Höglunds krönika. (2010-08-10)  
  Bakom idyllen döljer sig en bottenlös sjö Läs vad som är Elisabet Höglunds sommarpärla (2010-08-03)  
  I sommar kan vi få svar på gåtan Stieg Läs Elisabet Höglunds krönika (2010-06-29)  
  Vi äter gift – för att rädda fiskarnas jobb Läs Elisabet Höglunds krönika. (2010-06-15)  
  Kämpa – men inte för
att få vara sjukskriven
Elisabet Höglund om en
annan typ av svårigheter. (2010-04-20)  
  Botox viktigare
än dagisplatser
Elisabet Höglund om kvinnor som förminskas och förlöjligas. (2010-02-09)  

TV: Filmscenen som tar matsex till nya höjder

  Nöjesbladet Film Kolla in det här - om du vill fruktpiffa ditt sexliv Fantastiskt roligt! ”En film värd att leta upp”.
  Allsvenska topplaget får ny arena – för 130 miljoner kronor.  
  Humorduo återförenas Hugh Laurie jobbar med Stephen Fry.  
  Gå och bada – i billiga Lettland Guide till kurorten Jurmala  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
TIPS Så fuskar du fram lyster Några penseldrag är allt som krävs.  
  Karin gick ner 24 kg – utan att banta ”Jag äter allt men inte alltid”
  Ullared-Morgans hemliga rikedom ”Bra med pengar”.
  Se stjärnans överflöd Bildextra från Mileys lyxhus.  
  Res till solen Just nu: Priser under 2 000 kronor.
  Hjälte i går i CL–finalen – nu vill Chelsea skriva nytt kontrakt.  
  Läs Härligt hemma på skärmen! 1 kr första månaden.
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Nu berättar Stefan Holm om kaoset ”Fick träffa kungafamiljen”.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Balla och billiga Berlin Resguide till Europas hetaste stad.  
  Nya sexanklagelser mot Travolta Ännu en massör anmäler.  
  Dyraste priset någonsin Designern har jobbat med Rihanna och Justin Bieber  
  Bygger en exakt kopia av Titanic Miljardär bygger Titanic II.  
  Test: 8 Maskiner som fixar glassen – från budget till lyx.
  Kusten är klar – för livsnjutare Skippa dyra Rivieran – ta lågprisflyget till Languedoc istället-  
  Vilka spiror, Britney! Stjärnan drog åt sig allas blickar i kortkort.  
  Dubbelskrällen – Tyresö & Malmö föll Stockholms- lagen ställde till det.  
  Tunga krav på Einsteins arvtagare Många klubbar för smarta
  Milans vice president dementerar flytt ”Han kommer inte lämna.”  
  Nu säljer Celine Dion sitt lyxhus – för 200 miljoner kronor.  
  Inred din ute- plats! Guide till 101 snygga utemöbler.
  Undvik fällorna: Så hittar du rätt GPS Fem tips inför navigator-köpet.
  Löparskon du kommer att älska! Just nu sparar du 500 kr - alltid fri frakt och fri retur.
  Anjas skrämmande viktras Snart är modellen bara skinn och ben.  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Ortopeden: "Det kan ge dig värk Så kan du få mindre ont.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Rihannas succé i nakenklänning Stal all uppmärksamhet.  

Dumpad? Gå vidare NU

  Hur ska ni nu förhålla er till varandra? Rela- tionsexperten hjälper dig ur krisens alla faser.  
  Dagens horoskop Astrologen berättar: Så blir din dag.
  Love - vill provocera Tidning som inte räds det ovanliga.
  Schlager viktigare än folket Välkommen till förtryckets Azerbajdzjan.
  Köpguide: Pooler – från budget till lyx Din trädgårdsdröm behöver inte kosta mer än en soffgrupp
  Heta budgetfynd! Vi ger dig 15 outfits för max 800 kronor.  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Nya supermobilen – sågas ”Det är Inte en produkt som lockar”.
  Bästa tipsen till Rethymnon Semestra på solsäkra Kreta.  
  Diablo III är rent bedrägeri” Fansen rasar: ”Sämst någonsin”.  
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Se billigaste sista minuten till solen – just nu Spontanresa? Här kan du jämföra alternativen.
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Mattias Wikdahl

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Måndag 12-05-21
Sök på Aftonbladet