Köp Plus här
  Missa inte Jan Guillous nästa kolumn Ny sms-tjänst – påminnelse direkt till din mobil  
Publicerad: 2006-11-26
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Nu är det bara bombliberaler som fortfarande inte fattat

Första gången jag läste en liberal som längtade efter ett nytt krig mot Irak var faktiskt så tidigt som 15 november 1998. Nästan fem år innan önskningen uppfylldes.

Ledarsidan i Sveriges malligaste morgontidning hade en tid fört krigskampanj med hänvisning till att sanktionerna mot Irak, som varit i kraft sedan 1990, blott haft "obetydlig effekt".

Obetydlig effekt? Enligt FN:s beräkningar hade 700000 barn dött till följd av kombinationen av biologisk krigföring (utbombade reningsverk, reservdelsförbud) och ekonomiska sanktioner. Ur bombliberal synvinkel var detta således inte nog. Vi måste gå i krig. Fast den blodtörstige ledarskribenten insåg att längtan efter krig inte var helt okontroversiell, då det fanns ynkryggar som inte höll med:

"De som i falsett kommer att fördöma USA och Storbritannien den dag bomberna faller, något som ännu får anses vara en trolig utveckling, har att förklara hur ett livsfarligt fredshot som Saddam Hussein ska neutraliseras."

Betänk nu att detta skrevs långt före den 11 september 2001. Kriget mot terrorn var ännu inte påtänkt.

Men efter terrorattacken mot World Trade Center och Pentagon blev det ju först krig mot Afghanistan. Skälet uppgavs vara att det gällde att infånga Usama bin Ladin. När det inte gick ändrades skälet till att vara snarare feministiskt än polisiärt, att kriga för de afghanska kvinnornas rätt att klä sig europeiskt.

Sedan dess för vi, till och med med deltagande av svensk trupp, ett lågintensivt krig i Afghanistan, som går allt sämre, medan den afghanska narkotikaproduktionen tiodubblats och kvinnorna klär sig som förut.

Men efter Afghanistan blev det alltså dags för Irak. Problemet var att det inte fanns någon som helst förbindelse mellan Saddam Hussein och Usama bin Ladin eller internationell terrorism (även om en majoritet av den amerikanska befolkningen fortfarande tror att det var därför man gick i krig). Det behövdes en annan krigsorsak än kriget mot terrorismen. Då ljög i tur och ordning George W Bush, Tony Blair och bland andra Danmarks statsminister Anders Fogh Rasmussen om Iraks innehav av massförstörelsevapen. Tony Blair gick så långt att han vid ett tillfälle intygade att det skulle ta Saddam Hussein 45 minuter att förbereda ett förödande terrorangrepp på Europa.

Nu blev vi hundratusentals världen över som protesterade mot de uppenbara lögnerna och demonstrerade mot det kommande kriget, som det var omöjligt att legalisera via FN. Det hjälpte inte. USA, Storbritannien och ett antal allierade mindre stater i en "koalition av de villiga" struntade i FN och anföll. Och segrade snabbt så klart. Irak hade varken massförstörelsevapen eller fun-gerande försvar.

Det liberala jublet västvärlden över visste inga gränser. Segerrusiga liberala skribenter i Sverige excellerade i uttryck som "den goda imperialismen" och utlovade en snabb demokratisering av det ockuperade Irak. De som motsatt sig kriget hånades å det grövsta som i värsta fall nazister (då vi varit emot USA) och i bästa fall naiva freds-hippies som inte förstått demokratins innebörd. Det moderata ungdomsförbundets ordförande krävde att vi skulle "ställas inför krigsförbrytartribunalen."

Nu vet vi alltså bättre. Till och med bombliberalerna vet bättre. Ockupationen av Irak blev ett helvete. Idag 600000 civila döda enligt världens mest ansedda medicinska tidskrift, The Lancet, 160000 enligt regeringen i Bagdad och 30000 enligt George W Bush. Koncentrationsläger och tortyr, en växande terrorism inte bara i Irak; terrorattackerna i London och Madrid. Inte bara kriget i Irak utan också det som kallas kriget mot terrorismen, är på väg att förloras. Och allt detta sker i demokratins namn, i vårt namn.

Till och med de en gång så krigsaktivistiska liberalerna i Skandinavien har kommit till den insikten. De medger nu att kriget gick åt helvete. Men kommer därefter som en man fram till att det ändå måste fortsätta och ber retoriskt, men sårat, oss som protesterade från början att komma med alternativ. Ty om USA, och därmed dess allierade, lämnar Irak kommer inte det redan pågående inbördeskriget mellan shia- och sunnimuslimer att blossa upp i full skala?

Det är möjligt. Men det vet vi inte. Det är FN:s problem. Vad vi vet är att kriget ställde till med ett antidemokratiskt helvete, dessutom till en enorm kostnad. En fortsättning innebär miljontals döda. Någon slutsats, liberaler?

Demokratin är det bästa kända politiska systemet. Vi är överens om detta i såväl USA som i det krigförande Danmark som i det neutrala Sverige. Vi är också överens om att det bästa vore om vi kunde exportera demokratin till Irak.

Gott. Då borde vi inte välja de sämsta metoderna att göra reklam för demokrati så som nu skett. De amerikanska väljarna har insett detta. Till och med Henry Kissinger, som inte är känd som mjukis, har insett detta. Den brittiska allmänheten har insett detta. Blott skandinaviska bombliberaler har inte förstått.

Slakten i Irak kostar 2 miljarder kronor om dagen. Tänk om vi lagt halva det beloppet på uppbyggandet av det raserade Afghani-stan i stället? Det hade rent av kunnat fälla regimen i Bagdad. Och några till.

Jan Guillou

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler kolumner av Jan Guillou

Jan Guillou

  Jaktexpeditionen räddade livet på ett tjog elefanter Till slut sköt jag ändå en elefant. (2012-01-01)  
  Ingen Breivik utan bin Ladin Jan Guillou: bin Ladin fick oss själva att hota vår demokrati (2011-09-11)  
  Vårt samhälle har bekräftat Anders Breiviks världsbild Läs Jan Guillous krönika. (2011-07-31)  
  Fakta spelar ingen roll för varghatare Jan Guillou: (2011-04-18) 985
  Skurkarna förblir ostraffade efter Quick-skandalen Läs Jan Guillous kolumn (2011-04-10)  
  Terrorlagarna och likhet inför lagen – för vem? Läs Jan Guillous kolumn (2011-03-13)  
  Så kunde Holmér behålla makten över mordjakten Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-27) 70
  USA:s kontroll hotas av demokratiskt styre Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-13) 109
  Andreas Carlgren ljuger om motivet för vargjakt Jan Guillou: Vargjakten handlar egentligen om motsättningar mellan landsbygden och storstaden. (2011-01-16)  
  Kriget mot den pursvenska blodslinjen är befängt Jan Guillou: Att vara fransk-norsk går över med tiden, inte ”muslim”. (2010-12-19)  
Jan Guillou Antidemokrati den största terrorfaran Vi gör ont värre genom att (2010-12-13)  
JAN GUILLOU: Underrättelsearbetet – ett svenskt hönshus Om ryska spioner ens viskade en sådan tankegång skulle de kastas ut på stört. (2010-12-06)  
  Natos dröm om religionskrig är snart verklighet Läs Jan Guillous kolumn (2010-11-21)  
  Avskaffar demokratin – för att skydda den Jan Guillou om terrorhotet mot Göteborg (2010-11-07) 283
JAN GUILLOU Om alla ska granskas så här kan det ta en ände med förskräckelse Att kungen inte utsatts – hittills – för undersökande (2010-11-03)  
  Billy Butt är utsatt för ett justitiemord Jan Guillou: Han var oskyldig till det han dömdes för. (2010-10-10) 44
  Pinsamt med utlännings-
hatare i riksdagen
Läs Jan Guillous kolumn (2010-09-12)  
  Tv-reklamen är en olönsam förolämpning Läs Jan Guillous krönika. (2010-08-29)  
  Han hade knappast fått rätt i en svensk domstol Läs Jan Guillous kolumn (2010-08-15)  
  Att vifta med bevis är ett vanligt trick Läs Jan Guillous krönika (2010-08-01)  
  Klassamhället förstärks utan betyg i skolan Läs Jan Guillous krönika (2010-07-18)  
  En internationell bojkott av Israel är vägen till fred Läs Jan Guillous krönika. (2010-07-04)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-21)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-20)  
krönika Jan Guillou: Hovrättens president är KGB-agent Jan Guillou: (2010-06-06)  
  Hovrättens president är KGB-agent Läs Jan Guillous krönika. (2010-06-06)  
  Vänstern tiger om kriget – för att vinna röster Läs Jan Guillous krönika. (2010-05-09) 30
  Zampos skall dömde Quick Läs Jan Guillous krönika (2010-04-11) 25

Vetenskapen har sagt sitt – hon är vackrast

  OMG Avstånden i ansiktet på engelska Florence, 18, anses helt perfekta Efter undersökningen: ”Jag ser bara mig - inte någon vetenskap”.
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Mest Mini för pengarna Heta Suzuki Swift Sport utmanar Mini Cooper S  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Läs Klick! direkt på skärmen! Prova Plus – 1 kr första månaden.
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Nu kommer den första OLED-tv:n   4 mm tjock   55 tum   9000 euro.
  ”135 miljoner – annars blir det Arsenal” Chock- beskedet till ”Spurs”.  
  12 bra tips i Las Palmas Guide till Gran Canarias huvudstad  
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Vann på V75 - vill till Elitloppet Kusken: ”Satt bara och åkte”.  
BILDSPEL: Fartyget där du kan spela ishockey ombord Här är 15 andra galna aktiviteter till sjöss.  
  GTA-skaparnas nya flopp Respekterar inte klassiska hjälten.  
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  Undersköna Cinque Terre 5 magiska byar i Italien att njuta av.
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Dax att boka sommarens semesterresa nu   Turkiet 14 dgr 2750 kr   Rhodos 7 dgr 2995 kr
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  ”Det var dumt gjort av mig” United–stjärnan är ångerfull.  
  ­ Test: Sex billiga stativhögtalare Fullt ös i bokhyllan
  Testa du också! Nike Free från 699:- Hitta dem och många fler löparskor till superpriser - alltid fri frakt och fri retur i Sportbladets shop.
  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  Här skapas nya stjärnor Då föddes bilden av Cannesfestivalen.
  Lack, läder och kortkort Herzigova vet hur man får uppmärksamhet.  
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  

Gå ner 1 kg i veckan

  Så tappar du extrakilon innan sommaren Gör som tusentals andra: fixa formen med succémetod.
  Stärk din bäckenbotten Förebygg läckage, fem övningar  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Eurovisionens baksida Förskönad bild av Azerbajdzjan.  
  Upptäck Greklands nya öar Expertens betyg på årets charternyheter: ”I mina ögon vackraste ön”  
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  
  Begagnatguide: Heta BMW 3-serie • Prislista • Vanliga fel • Utmanare - därför är det fyndläge  
  TEST: Ögonkrämer Så effektiva är de  
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Se billigaste sista minuten till solen – just nu Spontanresa? Här kan du jämföra alternativen.
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Fredrik Palmqvist

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 12-05-26
Sök på Aftonbladet