Publicerad: 2006-12-10
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Märklig tystnad när kannibalforskaren frias

NYHETER-10s24-gransk-632_438
  Granskningsrapporten om Eva Lundgren presenteras av Bo Sundqvist och Berit Hagekull.
NYHETER-10s24-eva-965_438
  Eva Lundgren säger att hon deltog som observatör i de sataniska grupper hon beskriver.

Universitetet har granskat professor Lundgrens vetenskapliga studier och funnit allt i sin ordning. Det är i och för sig märkligt.

Vad vi ser är i alla fall slutet på förra årets vildsinta debatt till bland annat frågan om alla män är djur.

Men än märkligare tycks mej att det friande utslaget förbigåtts med tystnad bland landets feminister och Eva Lundgrens alla anhängare på våra kultursidor. Eftersom beslutet att överhuvudtaget granska den vetenskapliga halten i professor Lundgrens forskning väckte sånt raseri.

Vad vi ser är i alla fall slutet på förra årets vildsinta debatt till bland annat frågan om alla män är djur.

 

Vad som hände var följande. Sveriges Television visade två kritiskt granskande reportage om Roks, den organisation som driver de flesta så kallade kvinnohusen i Sverige där förföljda och misshandlade kvinnor får skydd och hjälp av frivilligt arbetande medsystrar. Så långt är allt okontroversiellt och rentav sympatiskt. Men när ordföranden för Roks i en av intervjuerna förklarade att alla män är djur så väckte det självklart uppseende. Och när professor Lundgren än en gång lanserade sin kannibalteori, påhittet om mansligor som dyrkar Satan och äter små barn under eller efter sexorgier, så väckte det förstås än mer uppseende.

 

Det vetenskapliga underlaget för Eva Lundgrens anklagelser om vitt spridd kannibalverksamhet i Sverige är, enligt vad hon förklarat i Dagens Nyheter, att hon ”varit deltagande observatör i tre satanistiska grupper i Sverige och Norge under en tioårsperiod”. DN-reportern avstod tyvärr pietetsfullt från att följdfråga vad en ”deltagande observatör” är för någonting, eller vad en sådan gör.

Dock säger sig Eva Lundgren under denna deltagande forskning ha upplevt fantastiska ting. De satanistiska ligorna är enligt henne vitt förgrenade i Skandinavien och det genomgående mönstret i ligornas härjningar är att de, förutom att vara iklädda kåpor och maskeradkostym, som förekommer i sådana här historier, äter upp de små barnen i slutet av, eller i samband med, sexorgierna.

 

Eftersom denna påstått frekventa kannibalism inte gärna kan bedrivas utan riklig tillgång på färska barn och eftersom det är ytterst få barn som försvinner spårlöst, försökte Eva Lundgren länge förklara att det rörde sig om flyktingbarn från flyktingförläggningar, där man enligt hennes föreställning inte räknade barnen så noga.

När det visade sig att teorin om försvunna barn från flyktingförläggningar inte höll övergick professor Lundgren till alternativa förklaringar. En var att satanisterna höll sig med särskilda barnaföderskor, som med kejsarsnitt levererade nästan färdiga foster till orgierna. En annan förklaring, berättad av ett barnvittne som Eva Lundgren sade sig ha fullständigt förtroende för, gick ut på att barnen importerades i småbåtar från ”andra sidan Östersjön”. Vid kaj packades barnen i små papplådor och forslades till orgiehögkvarteret. Där placerades de nakna i små gallerburar som hissades upp i taket och matades med gröt. När det var dags för orgier hissades utvalt barn ned och togs till orgiekammaren, där Eva Lundgrens barnvittne slaktade barnet med kniv och som belöning omedelbart fick äta upp offrets ena öga. Sedan styckades barnet och satanisterna satte igång att sexuellt förgripa sig på likdelarna. Populärast i den delen av verksamheten var att kopulera med det avskurna barnhuvudet. Denna berättelse och liknande finns återgivna i Eva Lundgrens vetenskapliga verk ”La de smaa barnen komme till meg”, utgivet i Oslo.

 

Enligt Eva Lundgren blir det en hel del rester kvar efter kannibalernas orgier ty som ett av hennes barnvittnen konstaterar ”så kan man ju inte äta allt”. Och resterna skulle således ha grävts ner i massgravar här och var ute i skogarna. Svensk polis har gjort en del efterforskningar när Eva Lundgrens närstående barnvittnen pekat ut platsen för sådana massgravar. Man har, föga förvånande, inte funnit några som helst spår.

Likheterna mellan Eva Lundgrens forskningsresultat och europeiska häxhistorier från 1600-talet är högst påtagliga. Den svenske Djävulen i Blåkulla var visserligen en fryntlig typ som mest nöjde sig med sexorgier, men i exempelvis Spanien och Frankrike gick orgierna till som hos Eva Lundgrens bekanta (ruttet människokött påstods smaka som kyckling). Problemet är ju att 1600-talets häxtro i dag avfärdas som ren och skär vidskepelse. Följaktligen finns en del att grubbla över.

 

Vad är det hos Eva Lundgren som feminister och kulturskribenter ser som inte jag ser? Har 1600-talets häxtro återuppstått i modern tid på Uppsala universitet? Tog Granskningskommissionen på Uppsala universitet verkligen del av de Lundgrenska Blåkullasagorna? Det finns som bekant frågor som aldrig får svar.

  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler kolumner av Jan Guillou

Jan Guillou

  Lotteriskjutningen blir slutet för de svenska vargarna Tidningen Svensk jakt jublar över vargjakten (2010-01-31) 339
  Jan Guillou: Quick kommer frikännas ”Domarna mot Quick en av de största rättsskandalerna i vår tid (2009-12-19)
Jan Guillou Skumma krafter vill kasta skuggor över IB-scoopet Expressen gjorde en journalistisk felbedömning (2009-11-08) 40
Jan Guillou Kapitalismen regerar av Guds nåde (2009-10-11) 127
Jan Guillou Medierna har helt enkelt blivit tokiga ”Man kan tycka vad man vill om sådana politiska böjelser. Det gör en inte till terrorist” (2009-09-13) 328
  Svindleri – en strålande affärsidé Guillou om Bonniers marknadsföring (2009-08-16) 22
Jan Guillou ”Författare som röstar på Piratpartiet är fårskallen som röstar på vargen” Det är inte teknikutveckling att stjäla (2009-06-07) 500
  Bemöt dem med hederlig politisk argumentation Jan Guillou: Mona Sahlin får helt enkelt läsa på deras partiprogram, och därefter bemöta dem med vanliga politiska argument. (2009-04-12) 6
JAN GUILLOU: Sagan om Quick kan sluta i åtal – för åklagaren Den rättsliga striden kommer att bli sval, undanskymd och rentav långtråkig. (2008-12-21) 0
Jan Guillou Bombliberalers Nato-fixering är svårförstådd ”Natos nya roll i världspolitiken är mycket oklar”. (2008-08-17) 0
  Politikens plattfiskar (2008-07-06) 0
Ladda ner Adobe Flash
  Så får du snygga ben till sommaren med 4 enkla övningar. 7
  ”Tobbe é klar” Glenn Hysén tar med sonen i sin drömelva. 8
  Hitta bästa bilen i vår Sök bland 100-tals biltester.
  Fejkbröst? Då får DU inte vara med i nya ”Pirates”-filmen. 26
  197 miljoner kronor försvinner i år Dina pengar blir värdelösa.

”Därför är vi älskarinnor”

  Svenska kvinnor berättar: Jag träffade en gift man på en dejtingsajt.

Mer läsning från Plus

  ”Därför tog vi kokain” Kändisarna berättar.
  Hemmafru och terrorist Så blev hon Jihad-Jane.
  Välj rätt müsli Undvik sockerfällan.
  Perfekt hud – så gör du Produkterna och prylarna du behöver. 0
  Kärlekssagan – bara en bluff? Se sista bilderna på paret 2
  Rösten är hennes vapen Sarah Dawn Finer.   0
  När suget kommer tillbaka efter dieten Så äter du normalt utan att gå upp allt igen! 2
  Obamas nya krig Här vägrar presidenten svara på tittarbrev.
  Baren-Håkans bästa Phuket-tips "Här får du en riktig stek.” 8
  Från hunk – till langare Se stjärnans nya svåra roll 0
  De tjänar 770 000 kr i timmen – för att sitta och titta. 11

Så behåller du din figur

  6 experttips: hitta stabiliteten efter viktminskningen. 2

Senaste nytt från Viktklubb

  Utelunch – rena fettfällan. 0
  Få fast mage – på tre veckor 2
  Det här är Viktklubb! Succémetoden som funkar.
  ”Min drömgäst är Ringo Starr” Skavlan om pressen att lyckas. 0
  Kias nya ansikte sprider sig Nu är det Magentis tur 1
  Tappar hjulet – precis före start Se den oväntade händelsen. 1
  Är det här du i dag? Så hade du kunnat slippa baksmällan – lär dig detta till nästa fest! 64
  Jesse James älskarinna: Jag är inte nazist ”W” och ”P” står för... 12
  ”Jag tror min man är otrogen Eva Rusz svarar på relationsfrågor. 14
  Hon blir ny Bond- brud i 23:e filmen. Stjärnan ”i extas”. 16
  Park hjälte i prestige- mötet Sydkoreanen nickade in 2–1. 51

Rökarens sista hälsning

  Pekade ut sina mördare på sin begravning –med plakat på likbilen: Smoking killed me. 22

Senaste nytt från Kropp & hälsa

  Få bättre sömn nu Så gör du! 2
  Död åt matmyterna! Här är sanningen. 0
  Arvtagerskans stalker gripen Mamman: Han är som en tioåring.
  12 färgstarka godingar till våren De kryddiga accessoarerna som du inte får missa. 0
  Här sprängs skeppet Se det oväntade hotet mot Indien
  Titta, här är Dolphs betyg – från KTH ”Måste hört till de bästa”. 55
  Longoria har stilen Funkar lika bra i jeans som i kortkort. 0
  Ke$ha i sexvideo Men stjärnan avfärdar de erotiska bilderna. 7
  Betalade 1 miljon – för att få äta kött Stjärnans löfte höll i tre veckor. 8
  Design-planet som gör succé Spanen in den unika dekoren! 9
  Raka håret som en munk Hugo filmar sina galna vadslagningar.
  Femton fina vårväskor med färg Några riktiga godbitar som vill följa med ut i solen. 1
  Hon ratar Anna Bergendahl "Låter som en studentskiva".
  ”Magnus Hedman festar med skumpa Katrin Zytomierska skvallrar.
  Nya BMW 5-serien nu som kombi Premiär i april 2
  Så lever familjen Macahan i dag Här är deras liv efter serien. 0
  ”Trodde min stund var kommen” Kom i form med Martin Lidberg.
  Blåbär räddar magen Mirakelbären stoppar inflammationer 9
  Victoria och Daniel: ”Klänning hittad – och det blir ingen maräng”.
  Här finns de billigaste resorna Semestra bland Egyptens pyramider.
  Tvättbräda – utan träning Tröjan som ger dig sexpacket 14
  Årets första vårtecken Spana in vårklipp eller ladda upp din spaning.
  Lisa Magnusson: Varför lät mina föräldrar mig vara ett barn?

  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Aftonbladets skidväder - direkt i mobilen Full koll – var du än är.
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Nya avtalet en facklig konflikt LO kritiskt till nya industriavtalet: 283
2 Jo, livet handlar visst om pengar Linda Skugge: Föräldrar håller på att förstöra en hel generation genom ekonomisk curling 181
3 Zlatan fick äntligen näta Messi ”gav” bort en straffspark till svensken 99
4 finn fem fel Happy meal – lika gott ett år senare? Ser du skillnad på barnens favoritmeny? 91
Mest gillat på Aftonbladet
1 Jo, livet handlar visst om pengar Linda Skugge: Föräldrar håller på att förstöra en hel generation genom ekonomisk curling 290
2 Northug bjöd på säsongens klart kaxigaste finish Norrmannen hälsade på alla åskådare 49
3 Palestinas hopp – vänstern Andreas Malm om rörelsen som kan stoppa Israels bulldozerpolitik 48
4 finn fem fel Happy meal – lika gott ett år senare? Ser du skillnad på barnens favoritmeny? 39
5 Följ Zaragoza–Barcelona direkt Sportbladets Daniel Grefve rapporterar minut för minut 33
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Aftonbladet engagerar dagligen 2,4 miljoner läsare genom alla våra kanaler - fler än någon annan nyhetstidning

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Måndag 10-03-22
Sök på Aftonbladet