Köp Plus här
  Missa inte Jan Guillous nästa kolumn Ny sms-tjänst – påminnelse direkt till din mobil  
Publicerad: 2010-12-13
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Jan Guillou: Antidemokratin är den största terroristfaran

Återigen har en knäppgök försökt sig på islamistiskt motiverad terrorism i Sverige. Men han lyckades bara sätta eld på sin egen bil och fumla ihjäl sig själv med en bomb.

Det förra dådet av samma typ, såväl praktiskt som politiskt, riktade sig mot konstnären Lars Vilks som tänkt bestraffning för att han förlöjligat profeten Muhammed. Två Landskronapojkar försökte sätta eld på hans hus, satte dock bara eld på sig själva, fick svåra brännskador, lämnade en jacka med leg på brottsplatsen och dömdes till hårda fängelsestraff.

Det är hittillsvarande facit av den islamistiska terrorismen i Sverige. Somliga är miss­nöjda med det alltför magra resultatet. Följaktligen hotade Expressen sina läsare på gårdagens förstasida med mycket bättre grejer: ”FLER SJÄLVMORDSATTACKER MOT ­SVERIGE I JULHANDELN” – hur man nu kunde veta det.





Det var sak samma när Säpo den 1 oktober gick ut med sin kryptiska deklaration att man höjt terrorhotet i Sverige från två till tre getingar. Omedelbart kunde då Expressen intyga: ”10 TERRORISTER BEREDDA I SVERIGE” –vilket förstås var ett rent påhitt. Men ett påhitt som ingen redaktör lär åka fast för. För vem ska dementera sånt? Terroristerna? I alla fall inte de notoriska ”terrorexperterna” som alltid släpps fram i sådana här sammanhang. De håller alltid med, eller rentav höjer budet. Som när den bland journalister alltid lika populäre Magnus Ranstorp i gårdagens Aftonbladet, skam till sägandes, försäkrade att det låg en välorganiserad terrorliga bakom självsprängaren i Stockholm. Att mannen bevisligen var farligare för sig själv än för omgivningen borde tyda på motsatsen.

Men så här ser det ut i hela västvärlden. Säkerhetstjänsterna och deras särskilt utvalda medier hotar hela tiden den egna befolkningen med starkt överdrivna terrorrapporter. Politikerna hänger på och stiftar antidemokratiska lagar som diskriminerar muslimer. Att en och annan vildhjärna, knäppgök eller självutnämnd martyrhjälte då vill slå tillbaka, eller göra skillnad, som våra egna pojkar i Afghanistan säger, är åtminstone inte psykologiskt svårbegripligt.

Problemets kärna är att vi gör ont värre, bekrigar den mest utsatta minoriteten bland Europas befolkningar. Vi bekrigar dem på två sätt. Dels genom att delta i det amerikanska korståget i Aghanistan, en politik som nu bara Vänsterpartiet motsätter sig sedan Mona Sahlin vek ner sig. Dels genom allt värre lagar.



I veckan dömdes två svenskar med somaliskt ursprung för ett brott som aldrig skulle varit aktuellt om de varit vita, ”stämpling till terrorism”. Det är ett nytt brott, så Säpos talesman var mycket nöjd med domen på fyra års fängelse. Eftersom Säpo ”lagt ner stora resurser på det här fallet”. De stora resurserna bestod av telefonavlyssning och buggning under lång tid. Men trots dessa stora ansträngningar fick man inte fram bevis om förberedelse till brott, utan bara ”stämpling”.

Stämpling betyder till exempel att man talar om olämpliga saker i telefon. Fantiserar om hur man borde ”göra skillnad”, åka till Somalia, spränga sig själv tappert för någon god sak. Om man skryter över hur tuff och beslutsam man är kan det också räknas som ”stämpling”.

Hursomhelst, de två misstänkta for till Somalia. Men de gjorde inget och kom hem osprängda. Men dömdes alltså på skryt i telefonsamtal. Jag förutsätter att den förfärliga domen ändras i hovrätten. Göteborgs tingsrätt var oenig, 3–2.

Ingen vit svensk skulle dömas på det sättet. Och om en vit svensk ens åtalades för något liknande skulle det väcka enormt uppseende, protester och omfattande publicitet. Den här domen

i Göteborgs tingsrätt omnämndes inte med en rad

i de fyra kvällstidningarna och bara med trespaltiga småartiklar långt bak i morgontidningarna. Ingen ledarskribent fann skäl att protestera.



Sverige förföljer alltså personer som kan räknas som ”muslimer” i ett eller annat avseende med en lagstiftning som man får gå tillbaks till 1930-talets Tyskland för att hitta motsvarigheter till. Det är kontraproduktivt. Det ökar riskerna för att vildhjärnor och knäppgökar eller religiösa fanatiker skall få motiv att ”slå tillbaka”. Den bärande idén bakom sådan diskriminerande lagstiftning är sedan Bodströms tid att vi skall försvara demokratin genom att inskränka den. Effekten blir bara att vi inskränker demokratin, ökar på motsättningarna mellan oss vita och de andra och därmed också riskerna för terrorism. Det är så dumt att det borde vara brottsligt.

Det senaste påhittet är förbud att ”uppmana till terrorism”. Gäller inte mig, ty jag är vit. Härmed uppmanar jag till stöd åt den palestinska befrielserörelsen PFLP, som är terroriststämplad av USA och EU. Eller jag uppmanar till stöd åt Wikileaks, som starka krafter i USA har terroriststämplat. Om Aftonbladets ansvarige utgivare varit arab eller iranier hade de raderna kunnat kosta honom fängelse. Men han är vit och vi vita får skriva och säga sånt här.

Det är denna antidemokrati som utgör den största terroristfaran för Sverige. Inte enskilda knäppgökar som vill mörda sig till himmelriket.


Läs mer om självmordsdådet

  Nätet avslöjar medhjälparen Terrorinspelningen lades ut på Taimours Youtubekonto – efter hans död
  ”Han pratade aldrig politik” Taimour Abdulwahabs änka Mona Thwany träder fram och berättar för första gången om maken
  Hans buk var full av metall Taimour Abdulwahabs kropp har röntgats
JUST NU: Säpo samlar in bevis Säpo hämtar in övervakningskamerafilm från Statoilmacken i Tranås
  Hostningarna ska analyseras Säpo höll presskonferens.
  ”Han ville köpa pulvret till sin bomb hos mig” Abdulwahab försökte köpa bombdelar
  Sverige är ett terroristland Lena Mellin: Motgiftet mot terrorism är mycket tidskrävande.  
  ”Säpo har koll på mig” Omar, 28, en av de 200 kartlagda extremisterna
  ”De planerar en rad julattacker” Gripna terrorfångar med al-Qaidasympatier avslöjar att de planerat en rad attacker mot Europa och USA
  Victoria chockad av dådet Kungafamiljen skakad efter bomben i Stockholm
  Änkans mormor: Tidningen ljuger ”Det var han som pressade henne”
  Säpo: Så ser extremismen i Sverige ut   Hälften bor i Stockholmsområdet   Genomsnittsåldern 36 år
  ”Han hade en medhjälpare” Expert: Ytterligare person hörs på ljudfilen Taimour Abdulwahab skickade
  Säpo läste mejlet – efter 5 timmar Cirka tio minuter innan Taimour Abdulawahab sprängde sig själv skickade han ett mejl
  NY LJUDFIL: Bombarens riktiga röst Nu publicerar Aftonbladet originalmeddelandet – med självmordsbombarens riktiga röst
  Nya hoten mot Sverige "Räden mot Stockholm är ingenting annat än början på en ny era, där Europa kommer att utgöra fältet för våra slag"
  ”Så ser extremismen i Sverige ut”   Hälften bor i Stockholmsområdet   Genomsnittsåldern 36 år
  Alla terrorgrupper som utfört självmordsattacker Aftonbladet har kartlagt muslimska terrorismen.
  Så jagar Säpo terroristerna En fjärdedel av de anställda jobbar med kontraterrorism.
DEBATT Låt inte bombdådet göra världen svartvit S-debattörer: Risken är att en ensam fanatiker får förstöra det tusentals människor bygger upp  
  FBI ska spåra bomben Erfaret FBI-team bestående av sju experter är på plats i Stockholm
  Sonen fick heta Osama Taimour Abdulwahab ville hylla terrorledaren Usama bin Laden
  Kom hem – och lurade alla Familjen i Tranås är chockad.
  Stormade ut – i ilska Taimour var för extrem för moskén i Luton
  Var ointresserad av religion Kan ha gjort honom perfekt för al-Qaida.
  Säpo har kartlagt 200 extremister Aftonbladet avslöjar Säpos nya rapport
  Pappans mardröm Passerar med barnen bara meter från bombmannen
  Kan ha tränats av terrorgrupp Obekräftade uppgifter: 28-åringen tränades av en islamistisk organisation
  ”Ge Säpo rätt signalspana” Socialdemokraterna river upp överenskommelse för att spåra terrorister
  TV: De försöker rädda livet på bombmannen Unika bilder: Privatpersoner framme efter explosionen – då får de syn på bomberna
  ”Stormade ut i vrede” 28-åringen var för radikal
  Köpte bombbilen på Blocket Förre ägaren: ”Han verkade behöva den väldigt snabbt”
  Polisuppbåd kring Lars Vilks Den hotade konstnären talade i Lund – hade själv begärt poliseskort.
  ”Vi är inte rädda” Ulla Brandt, 92, mitt i julhandeln: Är man rädd låter man terroristerna vinna.
  Polisens misstag Trots alla tecken lyckades inte Säpo stoppa attentatet
Peter Kadhammar Hämnden bara en lågprisbiljett bort Vi är ett land utan alltför starka inre spänningar  
Jan Guillou Antidemokrati den största terrorfaran Vi gör ont värre genom att  
Wolfgang Hansson Kan Säpo hitta terrorister i tid? Den typiske terroristen finns inte
Johanne Hildebrandt Det här är mitt liv och min stad För dem som styr med rädsla är varje  
  Signalerna Säpo borde märkt Fyra tecken på extremism Säkerhetspolisen missade.
  ”En chock för mig” Muslimer bedrövade över självmordsbomben
lena mellin Det officiella Sverige tystnade efter dådet ”Hundratals kunde ha drabbats”  
  TV: Här spränger han sig mitt i folkmassan Unik film visar hela händelseförloppet
  Brittisk polis slog till mot lägenhet utanför London Insatsstyrkan stormade bostad i Stockholm i jakt på sprängämnen
  Familjekillen blev misstänkt terrorist Taimour, 28, från Tranås är misstänkte självmordsbombaren
  ”Försvarsanställd varnade bekant” Uppgifter: Försvarsanställd skickade varning till en bekant om att något allvarligt skulle hända på Drottninggatan
  ”Era barn, döttrar, bröder och systrar ska dö” TT mottog ljudfil av självmordsbombaren
  Expert: Bilbomben kan ha varit ett lockbete.
  Mannens familj hotas Polisen överväger skydd.
  ”AMATÖRMÄSSIGT” Bara en av sex bomber sprängdes
  ”Nu slutar jag åka tunnelbana” Så reagerar läsarna.
  Man sprängde sig själv med bomber Ska ha haft en ryggsäck med spikar och bomber
  Reinfeldt: ”En omtumlande händelse” ”Det är viktigt att vi inte drar förhastade slutsatser”
  Justitieminister Beatrice Ask: ”Jag är chockad ” Men hon tycker inte att beredskapsnivån mot terror måste höjas
  28-åringens hem avspärrat Polisen gick igenom den misstänkte bombmannens lägenhet
  Mannens hotbrev till svenska folket 28-åringen: ”Nu ska era barn, döttrar och systrar dö”
  ”Individer som manipulerats” Läsarna chattade med terroristexperten Magnus Ranstorp
  Attacken: En världsnyhet Sverige hamnade på världskartan –
  Imam: Det här är totalt emot islam Svensk islamiska förbundets ordförande Abd al Haqq Kielan fördömer dådet
  Terrorexperten: ”Han agerade inte ensam” Terroristexperten Magnus Ranstorp:
Bildextra Självmordsbombare i Stockholm Se alla bilderna från självmordsattentatet i city.
Karta Här sprängde sig mannen till döds i Stockholm city.
  TV: Här spränger han sig mitt i folkmassan Unik film visar hela händelseförloppet
  Änkan – en gåta Mormorn: Det var Taimour Abdulwahabs fru som gjorde honom till fanatiker
  ”Drabbar alla muslimer” Män med invandrarbakgrund känner sig utstirrade efter självmordsbomben
  De nya hoten mot Sverige Nytt ljudband: ”Räden mot Stockholm är ingenting annat än början på en ny era för vår kamp, där Europa kommer att utgöra fältet för våra slag”
  Islamistledare: Dådet naturligt Här träffar Aftonbladet islamistledaren i bombarens hemstad Luton
  ”Hon mår inte alls bra” Enligt nära vänner är Taimour Abdulwahabs fru långt ifrån extrem
LÄSARDEBATT Terrordådet bevisar att hat föder hat Farida al-Abani, Nacka om självmordsbombaren: Öppenhet och tolerans är lösningen.  
  Radikal imam kan ha inspirerat bombaren Nu utreds om Abdulwahad haft samröre med Abu Hamza al-Masri
  Politiker, det är hög tid att börja lyssna Oisín Cantwell: Så här har extrema rörelsen alltid uppstått  
wolfgang hansson Farliga som fria – farliga i fängelse Hatpredikanterna fortsätter radikalisera unga muslimer
  Experter: Ljudet är manipulerat ”Taimour Abdulwahab kan ha fått hjälp att undanröja spåren”

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler kolumner av Jan Guillou

Jan Guillou

  Jaktexpeditionen räddade livet på ett tjog elefanter Till slut sköt jag ändå en elefant. (2012-01-01)  
  Ingen Breivik utan bin Ladin Jan Guillou: bin Ladin fick oss själva att hota vår demokrati (2011-09-11)  
  Vårt samhälle har bekräftat Anders Breiviks världsbild Läs Jan Guillous krönika. (2011-07-31)  
  Fakta spelar ingen roll för varghatare Jan Guillou: (2011-04-18) 985
  Skurkarna förblir ostraffade efter Quick-skandalen Läs Jan Guillous kolumn (2011-04-10)  
  Terrorlagarna och likhet inför lagen – för vem? Läs Jan Guillous kolumn (2011-03-13)  
  Så kunde Holmér behålla makten över mordjakten Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-27) 70
  USA:s kontroll hotas av demokratiskt styre Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-13) 109
  Andreas Carlgren ljuger om motivet för vargjakt Jan Guillou: Vargjakten handlar egentligen om motsättningar mellan landsbygden och storstaden. (2011-01-16)  
  Kriget mot den pursvenska blodslinjen är befängt Jan Guillou: Att vara fransk-norsk går över med tiden, inte ”muslim”. (2010-12-19)  
Jan Guillou Antidemokrati den största terrorfaran Vi gör ont värre genom att (2010-12-13)  
JAN GUILLOU: Underrättelsearbetet – ett svenskt hönshus Om ryska spioner ens viskade en sådan tankegång skulle de kastas ut på stört. (2010-12-06)  
  Natos dröm om religionskrig är snart verklighet Läs Jan Guillous kolumn (2010-11-21)  
  Avskaffar demokratin – för att skydda den Jan Guillou om terrorhotet mot Göteborg (2010-11-07) 283
JAN GUILLOU Om alla ska granskas så här kan det ta en ände med förskräckelse Att kungen inte utsatts – hittills – för undersökande (2010-11-03)  
  Billy Butt är utsatt för ett justitiemord Jan Guillou: Han var oskyldig till det han dömdes för. (2010-10-10) 44
  Pinsamt med utlännings-
hatare i riksdagen
Läs Jan Guillous kolumn (2010-09-12)  
  Tv-reklamen är en olönsam förolämpning Läs Jan Guillous krönika. (2010-08-29)  
  Han hade knappast fått rätt i en svensk domstol Läs Jan Guillous kolumn (2010-08-15)  
  Att vifta med bevis är ett vanligt trick Läs Jan Guillous krönika (2010-08-01)  
  Klassamhället förstärks utan betyg i skolan Läs Jan Guillous krönika (2010-07-18)  
  En internationell bojkott av Israel är vägen till fred Läs Jan Guillous krönika. (2010-07-04)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-21)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-20)  
krönika Jan Guillou: Hovrättens president är KGB-agent Jan Guillou: (2010-06-06)  
  Hovrättens president är KGB-agent Läs Jan Guillous krönika. (2010-06-06)  
  Vänstern tiger om kriget – för att vinna röster Läs Jan Guillous krönika. (2010-05-09) 30
  Zampos skall dömde Quick Läs Jan Guillous krönika (2010-04-11) 25

TV: Filmscenen som tar matsex till nya höjder

  Nöjesbladet Film Kolla in det här - om du vill fruktpiffa ditt sexliv Fantastiskt roligt! ”En film värd att leta upp”.
  Allsvenska topplaget får ny arena – för 130 miljoner kronor.  
  Humorduo återförenas Hugh Laurie jobbar med Stephen Fry.  
  Gå och bada – i billiga Lettland Guide till kurorten Jurmala  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
TIPS Så fuskar du fram lyster Några penseldrag är allt som krävs.  
  Karin gick ner 24 kg – utan att banta ”Jag äter allt men inte alltid”
  Ullared-Morgans hemliga rikedom ”Bra med pengar”.
  Se stjärnans överflöd Bildextra från Mileys lyxhus.  
  Res till solen Just nu: Priser under 2 000 kronor.
  Hjälte i går i CL–finalen – nu vill Chelsea skriva nytt kontrakt.  
  Läs Härligt hemma på skärmen! 1 kr första månaden.
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Nu berättar Stefan Holm om kaoset ”Fick träffa kungafamiljen”.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Balla och billiga Berlin Resguide till Europas hetaste stad.  
  Nya sexanklagelser mot Travolta Ännu en massör anmäler.  
  Dyraste priset någonsin Designern har jobbat med Rihanna och Justin Bieber  
  Bygger en exakt kopia av Titanic Miljardär bygger Titanic II.  
  Test: 8 Maskiner som fixar glassen – från budget till lyx.
  Kusten är klar – för livsnjutare Skippa dyra Rivieran – ta lågprisflyget till Languedoc istället-  
  Vilka spiror, Britney! Stjärnan drog åt sig allas blickar i kortkort.  
  Dubbelskrällen – Tyresö & Malmö föll Stockholms- lagen ställde till det.  
  Tunga krav på Einsteins arvtagare Många klubbar för smarta
  Milans vice president dementerar flytt ”Han kommer inte lämna.”  
  Nu säljer Celine Dion sitt lyxhus – för 200 miljoner kronor.  
  Inred din ute- plats! Guide till 101 snygga utemöbler.
  Undvik fällorna: Så hittar du rätt GPS Fem tips inför navigator-köpet.
  Köp en espressomaskin för endast 699 kr! En kapselmaskin med flera olika valmöjligheter - först till kvarn! Du hittar fler kaffemaskiner här.
  Anjas skrämmande viktras Snart är modellen bara skinn och ben.  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Ortopeden: "Det kan ge dig värk Så kan du få mindre ont.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Rihannas succé i nakenklänning Stal all uppmärksamhet.  

Dumpad? Gå vidare NU

  Hur ska ni nu förhålla er till varandra? Rela- tionsexperten hjälper dig ur krisens alla faser.  
  Dagens horoskop Astrologen berättar: Så blir din dag.
  Love - vill provocera Tidning som inte räds det ovanliga.
  Schlager viktigare än folket Välkommen till förtryckets Azerbajdzjan.
  Köpguide: Pooler – från budget till lyx Din trädgårdsdröm behöver inte kosta mer än en soffgrupp
  Heta budgetfynd! Vi ger dig 15 outfits för max 800 kronor.  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Nya supermobilen – sågas ”Det är Inte en produkt som lockar”.
  Bästa tipsen till Rethymnon Semestra på solsäkra Kreta.  
  Diablo III är rent bedrägeri” Fansen rasar: ”Sämst någonsin”.  
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Exklusivaste lägenheterna och villorna - här är listan!   Innerstadspärlor   Gårdar   Vackra strandtomter   Högklassiga villor
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Mattias Wikdahl

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Måndag 12-05-21
Sök på Aftonbladet