Köp Plus här
  Missa inte Jan Guillous nästa kolumn Ny sms-tjänst – påminnelse direkt till din mobil  
Publicerad: 2011-01-30
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
SKYLL INTE PÅ SNÖN Det är politikens fel att tågtrafiken inte fungerar. Även SJ:s ordförande, förre moderatledaren Ulf Adelsohn, klagar nu bitterligen över ”avregleringen”.   SKYLL INTE PÅ SNÖN Det är politikens fel att tågtrafiken inte fungerar. Även SJ:s ordförande, förre moderatledaren Ulf Adelsohn, klagar nu bitterligen över ”avregleringen”. Foto: JOHAN NILSSON/SCANPIX.

Även Adelsohn har insett varför det blir tågkaos

Ulf Adelsohn.   Ulf Adelsohn. Foto: MAGNUS SANDBERG

Ur led, eller spår rättare sagt, är tiden när förre moderatledaren Ulf Adelsohn klagar på förstörelsen (”avreg- leringen”) av SJ.

På ett rent sakligt plan förstår jag honom. Vi tillhör samma generation och växte upp i en tillvaro där tågen kom och gick i tid som om det vore självklart. Vinter ansågs inte på den tiden vara något oväntat naturfenomen.

Och eftersom all teknisk utveckling går framåt så kunde man förvänta sig bättre tågtrafik i dag än på den tiden tågen gick i tid även om det snöade.

I stället blev det tvärtom. Om detta sjunger Ulf Adelsohn en högljudd och bitter klagosång i SJ:s tidning ”Kupé”. Och det är extra intressant inte bara för att han är moderat utan än mer för att han är ordförande för bolaget SJ. Så här förklarar han upphovet till tågkatastrofen:

”År 2000 kom den stora bolagiseringen. SJ klövs då i sina beståndsdelar, godstrafiken övertogs av Green Cargo, stationer och parkering mm fördes till Jernhusen, som också fick största delen av SJ:s kapital; all mark och fastigheter. Jernhusens fastighetsinnehav uppgår i dag netto till nära 6 miljarder. Om inte SJ delats upp hade dessa pengar kunnat användas till upprustning av järnvägsnätet. Det går inte nu. Verkstäderna fördes till EuroMaint och städningen till TraffiCare. Datafrågorna till Unigrid AB. Restaurangerna överläts till Compass Group Ltd, ett brittiskt börsnoterat bolag.”

Många nya direktörer blir det med så många bolag och deras höga löner kräver förstås kraftigt nerdrag på underhåll.

Ulf Adelsohn säger att vi har det sämst underhållna järnvägsnätet av jämförbara länder, och att det kommer att bli ännu sämre.

Han fruktar att SJ:s planer på att investera i en modernare vagnpark kan stoppas av regeringen på grund av ”hänsyn till besluten om avreglering”. Vilket betyder hänsyn till alla riskkapitalister som investerat i konkurrerande järnväg (enbart på de mest lönsamma sträckorna). SJ har i dag drygt 25 konkurrerande bolag ute på spåren.


Det är alltså ingen vänsterpartist som tecknar den här katastrofbilden av hur ”hela svenska folkets järnväg”, som det hette förr, systematiskt slaktas på grund av högerpolitiska visioner. Det är Ulf Adelsohn som berättar att det inte är snöns fel, utan politikens.

När hela svenska folkets elproduktion skulle privatiseras (”avregleras”) var resultat för de före detta ägarna självklart. Dyrare elräkningar och många nya rika direktörer i såväl Finland som annorstädes.

När skolan privatiseras genom att överföras till diverse riskkapitalbolag hemmahörande i skatteparadis är det självklart att undervisningen försämras. Medan våra skattepengar göder riskkapitalisterna. De kan ju bara göra vinst på att spara in på undervisningen så att skolpengen (våra skatter) inte slösas på undervisning.

När Apoteksbolaget privatiseras uppstår samma självklarheter. Dyrare mediciner och rikare riskkapitalister i skatteparadis.


Den politiskt avgörande frågan är varför sådana försämringar i den samhälleliga servicen, och den samtidiga förmögenhetsöverföringen från folket till riskkapitalister, anses så angelägen.

Att det är högerideologi att stjäla från de många och skänka åt de få är lätt att inse. Moderater och deras drabanter hatar statlig verksamhet som går bra eftersom deras ideologi säger att så kan det inte vara eftersom privat ägande alltid är bäst. Har staten en vodkafabrik som säljer till utlandet för mer än vad vi själva lägger ut på sprit, så privatisera den för Guds skull!

Det finns emellertid ett problem med att bara peka ut högern som skurken i dramat, ett intressant problem.

Förstörelseverket av allmän egendom och överföringen av våra gemensamma tillgångar till ”riskkapitalister” (som för övrigt inte tar nån risk; vilken åsna som helst blir rik om han får en skola till skänks av sina moderata kommunalpolitiska vänner) – inleddes under sossarna.


Det var på åttiotalet som sossarna ”förnyade sig” genom att försöka göra som Tony Blair i Storbritannien. Sossarna började leka affär, eller snarare leka kapitalister. I dag är det moderaterna som leker sossar. Ur led är alltså tiden. Och så finns det ändå en del som tror att det var Mona Sahlins fel att man förlorade valet. Om alla ska föra högerpolitik är högern mer trovärdig.


För övrigt anser jag att…

... om våra handbollsspelare uppträdde som våra pimpinetta, filmande och fuskande fotbollsspelare så skulle handbollsmatcherna ta två dygn att spela till slutsignal.

... en intressant skillnad mellan Sverige och Danmark är att de danska landslagen saknar invandrarnamn i sina laguppställningar. En dansk Zlatan, Doder eller Vranjes utesluts redan på juniorstadiet från gemytet.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler kolumner av Jan Guillou

Jan Guillou

  Jaktexpeditionen räddade livet på ett tjog elefanter Till slut sköt jag ändå en elefant. (2012-01-01)  
  Ingen Breivik utan bin Ladin Jan Guillou: bin Ladin fick oss själva att hota vår demokrati (2011-09-11)  
  Vårt samhälle har bekräftat Anders Breiviks världsbild Läs Jan Guillous krönika. (2011-07-31)  
  Fakta spelar ingen roll för varghatare Jan Guillou: (2011-04-18) 985
  Skurkarna förblir ostraffade efter Quick-skandalen Läs Jan Guillous kolumn (2011-04-10)  
  Terrorlagarna och likhet inför lagen – för vem? Läs Jan Guillous kolumn (2011-03-13)  
  Så kunde Holmér behålla makten över mordjakten Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-27) 70
  USA:s kontroll hotas av demokratiskt styre Läs Jan Guillous kolumn (2011-02-13) 109
  Andreas Carlgren ljuger om motivet för vargjakt Jan Guillou: Vargjakten handlar egentligen om motsättningar mellan landsbygden och storstaden. (2011-01-16)  
  Kriget mot den pursvenska blodslinjen är befängt Jan Guillou: Att vara fransk-norsk går över med tiden, inte ”muslim”. (2010-12-19)  
JAN GUILLOU: Underrättelsearbetet – ett svenskt hönshus Om ryska spioner ens viskade en sådan tankegång skulle de kastas ut på stört. (2010-12-06)  
  Natos dröm om religionskrig är snart verklighet Läs Jan Guillous kolumn (2010-11-21)  
  Avskaffar demokratin – för att skydda den Jan Guillou om terrorhotet mot Göteborg (2010-11-07) 283
JAN GUILLOU Om alla ska granskas så här kan det ta en ände med förskräckelse Att kungen inte utsatts – hittills – för undersökande (2010-11-03)  
  Billy Butt är utsatt för ett justitiemord Jan Guillou: Han var oskyldig till det han dömdes för. (2010-10-10) 44
  Pinsamt med utlännings-

hatare i riksdagen
Läs Jan Guillous kolumn (2010-09-12)  
  Tv-reklamen
är en olönsam
förolämpning
Läs Jan Guillous krönika. (2010-08-29)  
  Han hade knappast fått rätt i en svensk domstol Läs Jan Guillous kolumn (2010-08-15)  
  Att vifta med bevis är ett vanligt trick Läs Jan Guillous krönika (2010-08-01)  
  Klassamhället förstärks utan betyg i skolan Läs Jan Guillous krönika (2010-07-18)  
  En internationell bojkott av Israel är vägen till fred Läs Jan Guillous krönika. (2010-07-04)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-21)  
JAN GUILLOU Det är för att smeka den rojalistiska majoriteten ömt där bak som de svenska medierna förvandlat sig till ett dårhus (2010-06-20)  
krönika Jan Guillou: Hovrättens president är KGB-agent Jan Guillou: (2010-06-06)  
  Hovrättens president är KGB-agent Läs Jan Guillous krönika. (2010-06-06)  
  Vänstern tiger om kriget – för att vinna röster Läs Jan Guillous krönika. (2010-05-09) 30
  Zampos skall dömde Quick Läs Jan Guillous krönika (2010-04-11) 25
  Så kan vi rädda en viktig del av vår historia Mitt eget namn finns absolut inte finns i detta DDR-arkiv (2010-03-28) 17
  Lotteriskjutningen blir slutet för de svenska vargarna Tidningen Svensk jakt jublar över vargjakten (2010-01-31) 341
  Gå ner 1 kg i veckan - med experthjälp Testa idag - så enkelt är det.
  ”Henke” avslöjar sin favoritspelare ”Han är den bäste jag lirat med”.  
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Här är vårens it-plagg Säsongens alla modemåsten!  
  19-åringen hade fem jobb samtidigt – nu har hon nått sin dröm.
  Hög slitz och djup urringning - Rihannas nya stil förbryllar alla  
  Anna rasade 48 kg - utan att banta Testa i dag och nå din målvikt .
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Omtalade svenska sexscener BILDEXTRA: 16 scener vi minns.  
  Vinterns härligaste svall Fixa glansigare och tjockare hår.  
  Glenns gäng chockade 'Real Göteborg' Gerzic: ”Gäller att prestera”.  
  Lever du med en psykopat?   Här är 8 utmärkande drag.
  Laga de underbara minipajerna Med smak av kantareller och ost.
  Stjärnans tunga fuskanklagelse ”Det finns inga bevis”·  
  På cykel mellan vingårdarna i Kalifornien Full rulle mellan vinrankorna i Napa Valley  
  ”En av världens bästa” Tre legendarer om svenske stjärnåkaren.
  En dag med nya GT-R Nissan har finslipat sin sportbil.  
  Vårens hetaste trender Så blir du rätt i vår.

TEST: Bästa concealern

  Trolla bort skavankerna Här är våra fem favoriter. Bye bye mörka påsar under ögonen.  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Så bra är de senaste premiärerna Läs Klas Lindbergs recensioner.
  Just nu: Charter till sol och bad En hel vecka – under 2 700 kronor.
  Charmiga Playa del Carmen Resguide till Mexikos hetaste.
  ”Glömmer det hemska i livet” Gaga om uppväxt & karriär.  
  Lyxjeeparna - fräckast i stan Range Rover Evoque mot Audi Q3 - brittisk stil mot tyskt stål  
  Mancini och Tevez ska ha möte – för att reda ut bråket.  
  Gräver fram 300 likdelar   Tolv kroppar   Blodiga kvinnokläder
  ”Tillåter mig att bryta ihop” Sarah Dawn Finer i stor intervju.  
  Tappa kilon - med din partner Musse Hasselvall visar nya trendövningar.
  Luleåstjärnan anmäls Abbott gav Thörnberg hjärnskakning.  
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare.
Aftonbladet Offert – vad behöver du hjälp med?
  Städhjälp Rent hem – billigare än någonsin
  Hantverkare Spara tusen- lappar med ROT
  Flytthjälp Flytta dina saker tryggt och säkert
  Varför så sorgen, Posh? Beckham i svart stämning.  
  Gör det förbjudna – då gör tränaren det totalt oväntade…
  Läs Söndag på skärmen! Prova Plus – bara 1 kr första månaden.
  Fergies genomskinliga klänning Visar under- kläderna för alla!  

Njutning från ö till ö

  Båtluffa i södra Thailand Mjukstarta på Koh Lipe och åk vidare till Koh Tarutao – bästa tipsen! 10
  Så maxar du pensionen Ekonomi-expertens bästa tips.  
  Sugen på Stellan i hjälteroll? TV-Guiden har de bästa filmtipsen.
  Schlagermat framför TV:n: Ladda med mackor och texmex.
  Passat Alltrack pressar XC70 VW i priskrig med Volvo  
  Prova en underbar valnötstoast Med smak av honung och päron.
  Så fixar du sportlov med sol och bad Kolla in de billigaste resorna – en veckas sol 2 000 kr.
  Efterblivet! Störande brudjävel! Läsarstorm mot Big Brother-Hanna.
  LCHF-kassler i ugn: Enkel middag med bara 6 ingredienser.
  Första testet: nya Kia Optima Robert Collin har redan provkört  
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare som inte länsar plånboken.
  Stjärnan bannlyst från Vita huset Tog knark bara meter från Obama.
  Dataskärm för endast 999 kr! 23" Full-HD med dubbla HDMI.
Blocket Jobb
Senast inkomna jobb på Blocket Jobb:
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
Lån och försäkring
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet