Köp Plus här
Publicerad: 2010-06-22
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Den ultimata bröllopsdagen

Har jag tittat för mycket på tv?

När jag kommer ut från yogan ser jag Turtle stå och vänta på bussen. Jag tutar och vinkar glatt. Sen inser jag:

1. Jag känner inte Turtle.

2. Turtle bor i USA.

3. Turtle finns inte ens på ­riktigt, han är en ­karaktär i ­Entourage.



Chipsfrukostdags

Erik kommer ner i köket på morgonen och frågar:

– Om du vaknade på morgonen och upptäckte att du var helt gjord av chips, vilken kroppsdel skulle du först äta upp då?

– Va?

– Ja, om hela du var helt gjord av chips, vad skulle du äta först?

– Eeeh, örat kanske? försöker jag.

– Varför det?

– Det är ju mest chips­format.

– Jaha, jag skulle suga på mina fingrar tills de var helt smala, säger Erik nöjt och börjar göra kaffe.

Man borde få något pris av kungen, när man har varit tillsammans så länge som jag och Erik har. Nu har vi passerat sexton år. Det är otroligt lång tid. När vi blev ihop så fanns det nästan inte ens mobiltelefoner. I och för sig, så tänker jag inne i huvudet i genomsnitt en gång i månaden, att nä nu jävlar är måttet rågat, nu skiljer jag mig, men sen ställer han plötsligt tillbaks smöret i kylen och allt känns bra igen och nu har vi alltså kommit fram till vår Elfenbensbröllopsdag.

Vi lyckas övertala vår grannkille Robin, att fyra barn, varav en bebis, inte alls är speciellt jobbigt att passa ett par timmar, han har ju hundarna och katten till hjälp, och vi ska verkligen skynda oss tillbaks, så han hinner gå på avslutningsfesten på sin skola. Vi ska vara supersnabba, max tre timmar tills vi är hemma igen. Vi ska bara äta Elfenbensbröllopsmiddag på tjusig restaurang. Vi ska kvickt skåla i champagne, fort mumsa oss igenom en fantastisk trerättersmiddag och sen ska vi bli så nykära och så ska Erik typ fria en gång till, minst. Allt måste bli perfekt på denna korta tid. Jag har till och med snygga underkläder på mig. Och nya högklacksskor.

I den lilla, lilla hissen upp till restaurangen är det trångt. Vi pressas in tillsammans med en äldre herre och en tant med rullator. Hissen är nästan mindre än en telefonkiosk. Jag får lite trängselpanik och tar upp min lilla puderdosa, bara för att ha tankarna på något annat, än att hissens väggar sakta verkar pressas inåt. Tanten tar ut sin lösgom och studerar den ingående. Jag pudrar och pudrar tills jag är alldeles matt i ansiktet. När jag provler mot mig själv i spegeln spricker det, som om jag gjort den där äpple i mjöl-tävlingen.

Telefonkioskhissen masar sig långsamt uppåt, centimeter för centimeter. Gubben rosslar genom näsan. Som att han snorklar snor. Hoppas att det inte skvätter ut någonting på min rygg. Hissen knakar misstänkt. Tänk om vi fastnar? Jag rotar som en besatt i min väska för att koncentrera mig på något nytt. Nämen titta här, en gammal biobiljett. Till slut är vi framme och trillar ut ur den kvava lilla kistan.



Vi blir visade till vårt Elfenbensbröllopsbord. Det är placerat mittemellan någon slags yuppiereklambyråfest och en 80-årsjubilar med flaggor på bordet och åldriga släktingar med paket i händerna. Vi slår oss ner och servitören skjuter in min stol, jag sätter mig lite för tidigt, så jag hamnar jättelångt ifrån bordet, mina knän är inte ens i närheten av bordsduken, men jag vågar inte korrigera det så länge han står kvar bredvid och undrar om vi vill ha någon aperitif innan vi beställer maten? Vi tackar nej, innerst inne vet vi inte riktigt vad en aperitif är, typ ett glas sherry med en oliv i?

Plötsligt hoppar reklamsnubbarna upp från stolarna, vrålar: FISTBUMP! och smockar ihop knogarna mot varandra och ylar: ”Snyggt landat konto Krippa!” Men jag försöker att inte höra. Jag ska bara fokusera på Erik. Det här är ju vår kväll. Elfenbensbröllopskväll.



Jag flyttar in min stol närmare bordet och tittar på Erik. Ser in i hans bruna ögon och vill säga något romantiskt, för det är ju trots allt lite högtidligt. Försöker få våra sexton år tillsammans att passera revy för min inre blick, men kommer av mig när de börjar sjunga MED EN ENKEL TULIPAN UPPÅ BEMÄRKELSEDAAAN! vid det andra bordet. Servitören kommer med menyerna, vi kollar. Plötsligt skramlar det till. En tant vid jubileumsbordet har råkat välta sina kryckor. Jag tar upp dom och ger till henne. Vill vi beställa nu? Vill vi ha sill? Gubbröra med snaps? Kalvsylta med inlagd rödlök? Njae, vi tittar nog lite till i menyn innan vi bestämmer oss.

Jag böjer mig fram och viskar till Erik:

– Vad säger du, ska vi gå?

– Va?

– Ska vi gå härifrån?

– Vartdå?

– Vartsomhelst, för det här är inte vi.

I panik rusar vi ut från restaurangen. Nu har vi bara två timmar kvar på oss att fira. Vadsomhelst! ropar vi och rusar in på första bästa. Ett stekhus = hamburgare och öl, inte direkt min favoritsort, men det vore ju idiotiskt att sitta och gnälla en enda minut av våra ynka två firningstimmar, nu ska vi tänka otroligt positivt. Titta vad fint de har dekorerat härinne! jublar jag överentusiastiskt. Vi kollar ingående på de uppspikade rostiga hästskorna, de flagnande buffelhornen och de svartvita cowboybilderna på väggarna och försöker bejaka. Det går lite trögt. Cowboy är nog den livsstilen som jag är mest ointresserad av, säger jag.

– Idag har vi brännmärkt 56 kor. Jag såg en död skallerorm på vägen hem. Min lasso har gått av.

Erik protesterar och säger att det är ännu värre med seglare. Hur tråkigt som helst.

– Nämen vaddå, vi passerar Biscayabukten i full storm och seglen fladdrar, det är ju asspännande, säger jag och smakar en gång till på barbecue­hamburgaren. Nej, inte god nu heller.

– Nejmen, seglare är bara intresserade av vilka öar som det gå bra att tömma ­latrintunnan på. Hellre fastnar jag i hissen med en cowboy, säger Erik och tar in en öl till.

– Hellre en vittberest seglare än en kristen skåning som oavbrutet måste predika om arvssynden.

– Hellre en kristen än en överentusiastisk mimare. Som ska mima att han har fastnat i en hiss, när vi har fastnat i en hiss. Och som vägrar prata. Och som varje gång man börjar säga: Tror du verkligen att larmknappen funkade, dom borde ju ha kommit vid det här laget, bara sätter fingret för munnen och mimar att luften tar slut och att taket sakta sänker sig ner. Och när man tillslut börjar grina för att det aldrig kommer nån och släpper ut en ur hissen, mimar som tröst att han drar i ett rep och att repet drar tillbaks med ett ryck.



Vi enas tillslut om att en bitter trubadur är värst. Som ska sura och sjunga samtidigt. Plinka lite sporadiskt på gitarren medan han gnäller över att Cornelisstipendiet gick som vanligt till nån jävla idiot och att han har blivit av med kontraktet på sin söderlya.

Att Kim Anderzon är den enda kvinna värd namnet och att det är åt helvete med alla jävla Hammarbyare som inte vet ens vem Lillstöveln Nilsson var. Så drar han några ackord på gitarren och sjunger ­lite skorrande: Kim … min svulstiga gudinna … jag är din barfotaleverans … Bara häng ut din röda fana så står jag i din gränd …

Jag tar plötsligt Eriks hand från öl­glaset, kramar den hårt.

– Har du tänkt på att den yngsta person du någonsin kommer att ligga med från och med nu är en 45-åring? Som bara blir äldre och äldre. Nästa gång som vi firar sexton år till, är jag 61 år.

Blir lite tagen över att vi ska bli så gamla. Bli gamla ihop. Barnen ska flytta hemifrån och skaffa egna små barn och Erik och jag ska fortsätta vara ihop och med våra olika bröllopsdagsfiranden. Fira 55-årig smaragdbröllopsdag. Stappla fram tillsammans till hissen på restaurangen, snorkla snor på medpassagerarna och sätta lösgomen på plats.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Vetenskapen har sagt sitt – hon är vackrast

  OMG Avstånden i ansiktet på engelska Florence, 18, anses helt perfekta Efter undersökningen: ”Jag ser bara mig - inte någon vetenskap”.
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Mest Mini för pengarna Heta Suzuki Swift Sport utmanar Mini Cooper S  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Läs Klick! direkt på skärmen! Prova Plus – 1 kr första månaden.
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Nu kommer den första OLED-tv:n   4 mm tjock   55 tum   9000 euro.
  ”135 miljoner – annars blir det Arsenal” Chock- beskedet till ”Spurs”.  
  12 bra tips i Las Palmas Guide till Gran Canarias huvudstad  
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Vann på V75 - vill till Elitloppet Kusken: ”Satt bara och åkte”.  
BILDSPEL: Fartyget där du kan spela ishockey ombord Här är 15 andra galna aktiviteter till sjöss.  
  GTA-skaparnas nya flopp Respekterar inte klassiska hjälten.  
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  Undersköna Cinque Terre 5 magiska byar i Italien att njuta av.
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Dax att boka sommarens semesterresa nu   Turkiet 14 dgr 2750 kr   Rhodos 7 dgr 2995 kr
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  ”Det var dumt gjort av mig” United–stjärnan är ångerfull.  
  ­ Test: Sex billiga stativhögtalare Fullt ös i bokhyllan
  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  Här skapas nya stjärnor Då föddes bilden av Cannesfestivalen.
  Lack, läder och kortkort Herzigova vet hur man får uppmärksamhet.  
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  
  Gå ner 1 kg i veckan Så tappar du extrakilon innan sommaren
  Stärk din bäckenbotten Förebygg läckage, fem övningar  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Helgens tyngsta duell Här hittar du oddsen inför mästarfajten.
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Eurovisionens baksida Förskönad bild av Azerbajdzjan.  
  Upptäck Greklands nya öar Expertens betyg på årets charternyheter: ”I mina ögon vackraste ön”  
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  
  Begagnatguide: Heta BMW 3-serie • Prislista • Vanliga fel • Utmanare - därför är det fyndläge  
  TEST: Ögonkrämer Så effektiva är de  
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Se billigaste sista minuten till solen – just nu Spontanresa? Här kan du jämföra alternativen.
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Fredrik Palmqvist

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 12-05-26
Sök på Aftonbladet