Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-11-18
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text


  Aftonbladets reporter Erik Wiman och fotograf Magnus Wennman flyttade in i arbetslöshetens epicentrum.

  I nästan en månad hyrde de en av de tomma lägenheterna i Nyfors i Eskilstuna – den ­hårdast drabbade stadsdelen i Sveriges mest arbets­lösa stad.

  Här är deras andra rapport.

Både Anna och maken Johan är utan jobb. Men trots att arbets
Både Anna och maken Johan är utan jobb. Men trots att arbetslösheten i Nyfors är bland de allra högsta i landet har de inga planer på att ta barnen och flytta. ”Vi ska göra allt vi kan för att kunna bo kvar”, säger Anna.
Foto: Magnus Wennman

Anna har inte råd att jobba

Anna har jobbat deltid som undersköterska, men med de nya re
  Anna har jobbat deltid som undersköterska, men med de nya reglerna för deltidsanställda skulle hon förlora 5 000 kronor – på att fortsätta jobba. ”Det kändes så hårt att säga upp mig. Jag trivdes med jobbet men vad ska jag göra?

Skärpta krav för deltidsarbetslösa

  Från och med 2008 får den som arbetar deltid vid ­sidan av a-kassa maximalt 75 ersättningsdagar.

  För varje dag som man ­arbetar dras antingen en hel eller halv dag från ersättningsperioden, beroende på antalet arbetade timmar.

  När de 75 dagarna är slut tvingas man välja mellan att säga upp sig och bli arbetslös på heltid eller fortsätta jobba deltid utan att kunna stämpla resten av tiden.

  Syftet med regeln är att människor inte ska fastna i ett deltidsberoende av a-kassan utan så snart som möjligt bli självförsörjande.

  Skärpningen beräknas spara drygt 8 miljarder kronor mellan åren 2008 och 2010. Källa: Kommunals a-kassa.

Karta Här ligger Nyfors Har störst andel arbetslösa i hela Sverige.

Förlorar 5 000 i månaden – om hon jobbar

ESKILSTUNA. Anna Jonasson, 29, har inte råd att arbeta.

Efter 75 dagar som deltidsanställd tvingas hon välja mellan a-kassa och jobb.

Sådana är reglerna.

– Jag vill inget annat än att jobba, men jag har två barn att försörja och a-kassan är min trygghet, säger hon.

Anna glömmer aldrig dagen då hon skrev ett brev till socialförvaltningen.

”Tack för att ni har hjälpt mig, men nu klarar jag mig själv.”

Det har gått tio år sedan hon la det där brevet på lådan. Efter en tuff start fick hon jobb inom industrin och pluggade sedan tre terminer för att kunna arbeta som undersköterska. Hon har lyckats hålla löftet till sig själv att vara självförsörjande.

Fram till den 18:e september i år. Då hade hon plötsligt inte råd att jobba längre.

Allt beror på regeringens beslut 2008 att strypa möjligheten att stämpla upp till heltid i mer än 75 dagar.

För Annas del innebär det att hon blev tvungen att säga upp sig från jobbet som timanställd undersköterska vid kommunen.

– Jag har två barn att försörja så jag har inget val. Det känns sjukt att a-kassan ska vara min trygghet när jag skulle kunna jobba, säger hon.

Hennes timanställning är för osäker. Vissa veckor kan hon jobba 50 timmar, andra veckor blir det bara fem timmar.

– Det kändes så hårt att säga upp mig. Jag trivdes med jobbet men vad ska jag göra?

Drygt 160 000 svenskar är deltidsarbetslösa.

De försämrade villkoren för dem ska ge ett tillskott i statskassan på 3,9 miljarder 2009 och 4,1 miljarder 2010, enligt regeringens budget.

Annas budget ser annorlunda ut. För henne innebär det en förlust på 5 000 kronor i månaden.

– Det är ett dråpslag mot vår ekonomi i familjen.

Hon kunde knappast vara mer kritisk till reglerna som enligt regeringen är tänkta att ”minska överutnyttjande av a-kassan och minska risken för att människor hamnar i permanent inlåsning i deltidsarbete.”

– Nu har jag hamnat i en inlåsning i arbetslöshet istället eftersom det inte finns några jobb att söka. På vilket sätt är det bättre?

Nu gör hon ingenting. Inte maken Johan heller. Han blev av med jobbet på ett gjuteri i våras.

Familjens fyrarummare i Eskilstuna kostar 6 500 kronor i månaden.

– Det är exakt lika mycket som jag förlorar på att gå på a-kassa i stället för att jobba, säger Johan.

De försöker att lösa situationen så gott det går.

I praktiken innebär det att de inte kan unna sig någonting utöver det vanliga.

– Jag tycker att det har ­varit svårast att förklara för barnen. När vi båda jobbade fanns det alltid lite pengar över, men nu måste vi ­lära dem att det inte är så längre.

Anna och Johan har bestämt sig för att inte flytta. De. Ska. Bara. Klara. Det.

– Vi älskar den här lägenheten och ska göra allt vi kan för att kunna bo kvar.


DEBATT Sveriges unga har inte råd med fler ”skitår” SSU-ordföranden Jytte Guteland: Littorin agerar cyniskt och felaktigt 20
Läsarna Slopa deltidsregeln ”Slår sönder alla kontakter” 23
DET ARBETSLÖSA SVERIGE – LÄS MER:

DEBATT Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb Hillevi Engström (M): Jobbcoachen kan hjälpa dem att lyfta fram sina bästa sidor 31
BLOGG Byter lyxshoppingen – mot ett liv på a-kassa Modebloggaren Mogi, 20, byter liv – för att belysa de arbetslösas situation
LJUDBILDSPEL Deras dröm: ett vanligt jobb ”Jag letar industrijobb.”
Ladda ner Adobe Flash
Läsarna Slopa deltidsregeln ”Slår sönder alla kontakter” 23
  David, 48: "Förut sågs vi på jobbet – nu ses vi på arbetsförmedlingen.”
  Städerna kan dö ut Professorns larm: Hundratusentals jobb kommer att försvinna 91
Ledare Arbetslösheten är riktigt utanförskap Regeringen har gjort krisen värre. 90
Debatt Så räddar vi min stad Eskilstuna Maria Wetterstrand (MP): Satsa på att utbilda ungdomar. 28
  Förlorar pengar – om hon jobbar ”Nya reglerna i a-kassan – ett dråpslag.”
  ”Ut med gamla – in med unga” Läsarna: Sänk pensionsåldern för att få fler i arbete – här är läsarförslagen för att sänka arbetslösheten. 317
Debatt ”Jag var i Mirjas och Pernillas situation under 90-talskrisen” I dag sitter Josefin Brink (V) i arbetsmarknadsutskottet 30
  Här är bristen på jobb värst Pernilla, 26, bor i arbetslöshetens epicentrum – och har aldrig haft ett arbete
Aftonbladets chefredaktör Jan Helin Sverige utan jobb I dag fortsätter vi vår granskning. 16
LJUDBILDSPEL Se Magnus Wennmans bilder från Nyfors i Eskilstuna.
  Till Aftonbladets specialsajt Vi granskar arbetslösheten i Sverige.
  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
just nu Flyget med de stupade soldaterna på väg mot Sverige Lyfte från Afghanistan 08.30

Här söker de efter David

  Tips om blodfläckar har startat sökande vid hotell i Varberg 18-åriga David Birgersson försvann efter maskerad på fredagsnatten.

Här är kändisarna som behåller allt

  Så vill de skydda sin egendom vid skilsmässa Behåller bolag, bilar och bostäder – Aftonbladet har granskat kändisarnas äktenskapsförord.
  Så mycket behåller de själva Här är kändisarnas äktenskapsförord.
  Kungaparets okända avtal Så delas tillgångarna vid en skilsmässa.

Röda Korset blev av med 222 miljoner kr

  Spekulerade bort pengarna under dåligt börsår ”Det råkar alla ut för.”
  ”De riskerar sin trovärdighet” Etikexperten om börsspekulationerna.
  Avgifterna betalar deras lön Krävs 9 432 medlemmar för två löner.

PLUS-dubbel 10/2 - snus+travet

Skippa snuset – steg för steg

  Bli fri från prillan på 3 veckor Här är sju viktiga steg – så gör du.

Stig H:s bästa travtips

  Inför kvällens travlopp Läs Stig H Johanssons krönika.
  Gå med i PLUS nu Få fin choklad att ge bort på Alla hjärtans dag.

Är ditt hus en bubbla?

MER FÖR PENGARNA Statens expert varnar för skräckscenario på bostadsmarknaden   Så mycket kan din bostad sjunka i värde 3
Klarar du din boendekostnad om räntan höjs?
Se resultat
14.00: CHATT Ställ dina frågor om privatekonomi till Aftonbladets expert Annika Creutzer.

TV: Kerstins tänder blev helt förstörda

  Kan bara äta soppor efter behandlingen hos den billiga tandläkaren Socialstyrelsen: ”Vi har varit för toleranta”. 0
  Tandläkaren förstörde Kerstins mun Men fick fortsätta arbeta. 11
EFTERLYSNING Har du råkat ut för skräcktandläkare? Mejla vår reporter Josefine Hökerberg med din historia och bilder om du har. Uppge telnr.
Vad är viktigast när du väljer tandläkare?
Se resultat

TV: Miraklet

  Mirakelmannen överlevde – en månad under raserade hus Han begravdes i skalvet – läkarna säkra på att hans berättelse stämmer. 0
Foto: AP/SPORTSILLUSTRATED.CNN.COM

Pärsons konkurrent kastade skidkläderna

  Alpinstjärnan Lindsey Vonn efter plåtningen: "Unik upplevelse".
Se Sports Illustrateds video från bikinifotograferingen i artikeln! 26

SVT fick nej – Dolph vägrar ställa upp

  SVT försökte övertala Dolph i hemlighet "Funkar inte att bara dyka upp på lördag". 5
  Actionhjälten på Globenmässa – samma dag som delfinalen. 0
  Dolphs nya roll – hårdrockare Så har du aldrig sett Schlager-programledaren förut. 5
  Uppropet – In med Dolph! Skriv under och kräv att SVT tar sitt ansvar på lördag! 13

…men vad tycker Maud, egentligen?

  Tvingas själv ta ansvar – efter fajten mot bilindustrin Nya statliga miljarden ska ge SAS luft under vingarna. 14
  Toppchefer lämnar SAS efter krisrapporten
  Maud säger ja – läsarna nej Sju av tio av Aftonbladets läsare vill inte skänka skattepengar tlll SAS
Annika Creutzer Du får betala flygbiljetten – även om du inte tänker flyga
mejla Väljer du bort SAS när du ska resa? Mejla oss och berätta.
  ”SAS står med ena benet i graven” 650 anställda kan få gå.

Bordar knarkubåten – ute på öppet hav

  Avslöjar smugglarna – mitt på öppet hav Se farkosterna som är näst intill omöjliga att upptäcka – överlistar polis och militär gång på gång.
  Se unika dokumentärer – från hela världen   Köper livsfarlig zombiedrog
  Flyr ifrån dödspatrull   Inifrån Nordkorea

Hård action i klassisk tvåa

  Häpnadsväckande snyggt men väldigt likt föregångaren Så många   får ”Bioshock 2”. 0

”Nöjesbladets läsare fick spela Heavy rain”

Twitter Följ spelredaktionen på Twitter! Aftonbladets Peter Ottsjö och Alfred Holmgren ger dig allt om spel.

Köttklister – inget nytt

Karin Ahlborg om att klistrat kött redan finns ute i handeln ”Finns knappt en smörgåsskinka som inte är hopklistrade småbitar.” 10
  Butiksjättarna ratar klistrat kött ”Mycket sämre än riktigt." 74
  Sverige röstade ja till köttklister Sätter ihop bitar till hel filé. 286

”Kommer säkert att testa limkött”

  Carl Jan Granqvist: ”Kan kanske komma något bra ur detta”.

Läsarna: Köttklister, nej tack!

  Läsarna äcklas – tänker inte äta den ihopklistrade fejkfilén ”Vi konsumenter ska alltså luras köpa sekunda köttvaror.” 72
Blogg: Martin Ezpeleta: ”Den sunda svenska matkulturen?”
Kan du tänka dig att äta ihopklistrat kött?
Se resultat

Populärkulturen slår ut terrorister

  Ny svensk studie: Indonesiens framgångsrika kamp mot terrorismen beror på pop.   Se video med en av viktigaste låtarna. 0

Inget straff för svenska soldater som köpte sex

  De 18 männen kan inte åtalas – sexköp inte olagligt i Tyskland Försvarets jurist: ”Kändes väldigt fel att inte kunna göra något”
Foto: AFP

Nu jagas han – av hela Europa

  Klubbarna står på kö efter David Elms succé i Premier League Agenten: ”Det har ringt från hela Europa den senaste tiden.” 26
  ”Det här fanns inte i mina drömmar” Anfallaren om första målet. 30

Wennman: Mästerligt, David Elm

  Sportbladets krönikör: Hur ska landslaget kunna blunda för det här? Vi är många som sitter med dumstrut på.
  Elms stora måljubel Kolla in första målet i Premier League 0

DO: Vi har blivit helt nedringda

  Många anmälningar efter handskakningsdomen ”Ett väldigt tryck”.
  Vägrade ta i hand – då stängde AF av honom Mannen tog inte i hand av religiösa skäl – nekades aktivitetsstöd 112

"Jag dansar med henne i en karusell och hon skriker av glädje”

Pappabloggen Den bästa stunden på dagen – att komma hem och mötas av Charlies längtan.
Ladda ner Adobe Flash
  Fusket som gav OS-guld Nu avslöjar ”Foppa” hela sanningen.
  "Snabba cash" kan få USA-remake "Telefonen har gått varm". 0
  Drick en smoothie
5 fruktiga godingar som fixar vintern. 0
  3D-tv kommer under våren Flera dimensioner i rutan under fotbolls-VM 11
  ”Beyoncé fick en brorsa” "Scrubs”-stjärna fick barn. 6
  Lundqvist skar sönder Gaboriks knä: ”Jag trodde han skämtade”. 16

Hitta kärleken på jobbet

  Läsarna om sina kontorsromanser ”På jobbet gäller: Se men inte röra”.

Mer läsning från Plus

  Höj lusten steg för steg Lär dig knepen.
  Fixa flirten i februari Hett kärlekshoroskop.
  Så får du honom att njuta Bästa knepen. 24
  Gravidtester för elva- åringar Het debatt om p-medel för barn. 42
  "I sovrummet fick jag bingo" Följ med hem till Maria, 30 0
  Fixa sexpacket till sommaren Sofi visar övningarna. 7
  Pixar gör första tjej- filmen Animerad värld på väg att bli jämlik? 14
  Till salu: en spökstad Se den hemliga staden utan invånare
  6 klassiska viktfällor
– så genomskådar du matbluffarna. 0
  Nostalgi på Youtube Se Trafikmagasinet testa "nya" Volvo 740 .
  ”Tomaten” tjänar bäst i OS   Här är topp fem på listan. 8

Sista, sista minuten

  Än finns resor kvar Ta chansen att fynda. 7

Senaste nytt från Resa

  Myterna om Sverige som lockar turister 9
  Bästa öluffen – i Thailands sköna skärgård 0
  Galleriorna tar över Vi ger dig den ultimata shoppingkartan.
  Rumpchocken som fick röster ”Det är ganska modernt” 1
  Choklad sötaste kärleksgåvan Bästa alla hjärtan-tipsen med champagne, rosor och choklad.
  Här är nyhetsankarets nya kärlek Är känd skådespelare. 2
  Soja bra mot – cancer Ät asiatiskt med gott samvete. 0
  Aniston firade 41 i lyx Men dejten fick en enrummare. 0
  Reja ny tränare i Lazio Skandalscener på dagens träning. 6

Senaste nytt från Sofis mode

  Vägen till en Grammy ....börjar på röda mattan 2
  Forma rumpan! Kändistränarens bästa tips 0
  Toppmodell i stan Sylvan gör succé. 1
  ”Trist utan orgasm Medicus Amour lugnar orolig brevskrivare.
  Här finns värmen
Sista minuten: Kolla de billigaste resorna just nu.
  Charlotte Perrelli om Nicolas svek ”Jag visste allt.”
  500 hästar inte nog i Porsche 911 Turbo S-serien får ytterligare 30 hästar. 0
  Förlorade vadet – dansade på scen Se prinsens höftvickningar
  Hatar du ”vi-paren”? De må vara opersonliga – men de är lyckliga. 4
  Tajt är modellen Silvstedt festar i slimmat fodral. 9

Senaste nytt från Kropp & hälsa

  Läsk ökar risk för cancer i bukspottkörteln 0
  Överansträngning var livshotande blodpropp 0
Bildextra Nya roliga seriestrippar Varning för grovt språk.
  Här är Citys chans till revansch Stjärnorna gör upp i ny het duell. 0
  Chevrolet firar 100 år Kommer med fem nya modeller. 8
  ”Så gick jag ner 25 kilo – på bara 12 veckor med Viktklubb.”
  GI-kockarnas festrecept: Pizza utan kolhydrater.
  De har hela världen som sitt klassrum Familjerna som nobbar skolan och undervisar barnen hemma.
  Häckarfåglar blir väckarfåglar iPhonen blir en väckarholk. 0
  Ny navigator till iPhone Bra för sporadiska orienteringsbehov. 10
  Mama Mia, vilken urringning Amanda är inte blyg. 20
  Julia, 7 år, ska förföra publiken Väcker debatt om barnexploatering.
  Hur du blivit hjälpt av rosenterapi? Mejla till oss och berätta!
  Köpfest – via mobilen Bara teknik som bromsar shoppingrekord. 0
  Vilket lyft, Posh! Lyfter sig – med hjälp av håret. 19
  Kräksjukedödaren ”Luftfiltret tar bort 99,9999 procent av luftburna virus.” 15
  Finns det feministiskt analsex? Rumpan har blivit queerkultur. 9
  Vilken triumf, Ashley Twilight-stjärnans stilsuccé. 5
  Ska ni också gifta er i juni? Heter ni Victoria och Daniel? Mejla!
Mejla Har ni bråkat om hushållssysslorna och hittat en bra lösning?

  Ny Iphone-app – med superkoll på allt om Melodifestivalen
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Sverige röstade ja till köttklister Sätter ihop bitar till hel filé. 286
2 REPLIK LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter Per Schlingmann (M): Hur rättvist är det av Wanja Lundby- Wedin att verka för höjda skatter för medlemmarna? 272
3 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 687
4 LENA MELLIN ”Som ägare är de så illa tvungna” Staten går in med en miljard i SAS 152
5 Sjöberg: Tomas blev jävligt förbannad Hånet som SVT klippte bort 121
Mest gillat på Aftonbladet
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 55
3 Därför ska Sverige lämna Afghanistan Hans Linde, riksdagsman (V): 32
4 Facket betalar kalaset Josefsson och Suhonen: Arena-redaktörerna tackar för lönen – och flirtar med nyliberalerna 31
5 ”Det här fanns inte i mina drömmar” Anfallaren om första målet. 28
Upp


Nyhetsredaktionen
Editionschef och tjänstgörande redaktör: Karin Henriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet