1. DN 351 800
2. GP 245 700
3. SvD 194 900
4. Sydsvenskan 125 500
5. Aftonbladet PLUS 118 500
6. Dagens Industri 117 800
7. Helsingborgs Dagblad 82 100
Källa: TS
Aftonbladets medlemstjänst Plus bara växer och växer – nu är 118 400 svenskar prenumeranter.
Plus är därmed Sveriges femte största prenumererade dagstidning – större än Dagens Industri.
– Det är en fantastisk utveckling, vi har så bra extramaterial att massor av läsare tycker att det är värt att betala för, säger Kalle Jungkvist, chefredaktör för Aftonbladet Nya Medier.
För 19 kronor i månaden kan Aftonbladet.se:s läsare ta del av hela Aftonbladet Plus utbud av artiklar, listor, bildspel och guider.
En stor del av materialet är sådant som finns i Aftonbladets papperstidning som också kostar pengar. Dessutom producerar Plus en mängd eget material som kräver stora ekonomiska satsningar.
118 400 svenskar har nu tecknat abonnemang på Aftonbladet Plus, vilket gör Plus större än Dagens Industri som har 117 800 prenumeranter. Fortfarande är långt över 90 procent av innehållet på Aftonbladet.se gratis.
– Förklaringen till framgången är att läsarna tycker att de får mycket för pengarna. Både vi och våra läsare värdesätter det unika innehållet. All journalistik kan inte vara gratis, säger Kalle Jungkvist.
Från och med i dag lyfter vi fram Aftonbladets kolumnister i Plustjänsten och gör dem lättare att hitta på sajten. Varje dag kan du som prenumerant på Aftonbladet Plus läsa Sveriges vassaste pennor.
– Det finns inget som är mer unikt för Aftonbladet än våra kolumnister, som är Sveriges bästa. Läsarna kan nu välja om de vill betala för dem i papperstidningen eller på Aftonbladet Plus, säger Kalle Jungkvist.
Aftonbladet Plus bjuder på fler nysatsningar utöver kolumnisterna. Prenumeranterna kan från och med i dag läsa en lång rad nya serviceartiklar och ta del av flera nya erbjudanden.
– Att vi tar betalt för en del av sajten gör att vi kan satsa hårdare på god journalistik. Genom att inte bara vara beroende av annonser kan vi erbjuda läsarna bättre journalistik, säger Kalle Jungkvist.
Här är kolumnisterna du kan läsa i Aftonbladet Plus:
Robert Aschberg
Nima Daryamadj
Anna Ekelund
Jan Guillou
Monica Gunne
Johan Hakelius
Carl Hamilton
Staffan Heimerson
Johanne Hildebrandt
Herman Lindqvist
Belinda Olsson
Ronnie Sandahl
Yrsa Stenius
Lena Sundström
Kerstin Thorvall
Anders Westgårdh
Malin Wollin
Vi ser över villkoren och från och med 24 januari 2012 kommer vi att ersätta nu gällande avtal med en uppdaterad version. Förändringen innebär att prenumeranter av Plus kommer att logga in via en ny tjänst, SpiD, vilken används för att garantera användarna en säkrare och enklare inloggning till betalning. SPiD levereras av Schibsted Payment AS och tillhandahålls för alla tjänster som erbjuds av bolag i Schibsted-koncernen.