Sony släpper en digital-tv-mottagare till sin bärbara spelkonsol Playstation Portable.
Dessvärre kan den bara användas i Japan.
Den nya digital-tv-mottagaren heter PSP-S310 och är en 1-seg-mottagare vilket innebär att den tråkigt nog bara kan användas i Japan.
S310 kopplas till Playstation Portable (PSP) via usb och fästs på ovansidan med en skruv. En fjärrkontroll kommer också att finnas tillgänglig men om denna följer med är ännu oklart. PSP-S310 kräver att ett memorystick-minneskort för att fungera.
Något som är lite snopet är att PSP-S310 bara är kompatibel med den nya smalare PSP som Sony kommer att släppa snart. Tråkigt för de omkring tre miljoner japanska ägare av den nuvarande PSP-modellen.
PSP-S310 lanseras i Japan den 20 september tillsammans med den nya PSP-modellen till ett pris av ungefär 400 kronor. 1-seg är Japans motsvarighet till Europas mobil-tv-nät, dvb-h. När vi får se en dvb-h-mottagare till PSP i Europa vet vi ännu inte, men förhoppningsvis lanseras den i samband med nya PSP-modellen.
| Idag
23:08 |
|
2200:- | ||||
| Idag
23:08 |
|
Konica Minolta Dimage Scan Dual IV
Datorer & TV-spel |
2000:- | |||
| Idag
23:08 |
|
Färgpaket till Canon MF8189
Datorer & TV-spel |
1200:- | |||
| Idag
23:08 |
|
TV + Högtalare
Ljud & Bild |
||||
| Idag
23:08 |
|
Två st stereohögtalare
Ljud & Bild |
175:- | |||
|
|
Lägg in annons | Visa alla |