Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Resa

Bra priser på flyg just nu

Dags att fynda på flygrean

Ta flyget Just nu går det att få tag på flygbiljetter till Europa billigare än en enkelbiljett till bussen.   Ta flyget Just nu går det att få tag på flygbiljetter till Europa billigare än en enkelbiljett till bussen. Foto: Thinkstock

Just nu pågår flygrean för fullt.

Det gör att det går att få tag på flygbiljetter till drömpriser.

– Just nu är det absolut fyndläge, säger Amelie Enström på resesökmotorn Destination.se.

Flyg till London eller Barcelona – för mindre pengar än vad tåget mellan Stockholm och Göteborg kostar. 

I jakten på resenärer, såhär efter höstterminens start, blir det priskrig mellan bolagen för att få sålt alla biljetter.

Det gör att priserna kan pressas ordentligt.

Många billiga biljetter

Nästan alla de största flygbolagen har biljetter till nedsatt pris. Bland annat jättarna Lufthansa och Air France/KLM, samt de europeiska bolagen Czech airlines, Air Berlin och Air Baltic.

Även lågprisbolagen, som Norwegian och Ryanair har hakat på.

Du kan till exempel resa tur och retur till flera storstäder runt om i Europa under tusenlappen.

Att jämföra med exempelvis en tågresa mellan Stockholm och Göteborg med SJ, som ofta kostar uppemot 2000 kronor.

Ett bra tips för dig som söker efter de billigaste flygen är att försöka resa när inte alla andra reser. Då kan du åka på en weekend och resa hem på måndagen, eller resa iväg på tisdag till fredag, så kan du spara mycket på det.

– Just nu är det verkligen fyndläge för den som vill ut och resa. Flygbolagen pressar priserna och det går helt klart att hitta otroligt billiga biljetter. Och det blir inte sämre resläge av att många hotell även rebatterar priserna på rum nu när det inte är högsäsong, säger Amelie Enström, VD på Destination.se

  • Skriv ut
Lina Thorén / Malin Thallaug
Välj valuta
 
   Loaded...
Jag vill växla
SEK
 
   

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM