| Teneriffa |
|
fr 799:- |
| Larnaca |
|
fr 999:- |
| Gran Canaria |
|
fr 1.198:- |
| Fuerteventura |
|
fr 1.299:- |
Lågkonjunkturen tvingar resebranschen att ta större ansvar för sina kunder.
Först att anpassa sig till resenärernas oro för dåliga tider är Fritidsresor som nu utvidgar sitt avbeställningsskydd till att också gälla dem som förlorar jobbet.
Nyheten infördes i Fritidsresors avbeställningsskydd från och med i måndags den 26 januari.
– Ingen ska behöva vara rädd för att beställa och säkra sin solsemester i sommar på grund av oro för uppsägning, säger Fritidsresors Marie Malmros.
– Vi har märkt genom våra kundkontakter att det finns en viss oro även bland dem som inte riskerar att förlora jobbet. Därför inför vi den nya punkten i vårt avbeställningsskydd så att alla kan känna sig trygga.
Den som förlorar jobbet har rätt att boka av och få hela betalningen tillbaka, förutom kostnaden för avbeställningsskydd och en expeditionsavgift.
Det nya utvidgade avbeställningsskyddet ger också rätt till en fri ombokning. Skyddet gäller som vid sjukdom fram till att planet lyfter.
Fritidsresors avbeställningsskydd kostar mellan 175 och 300 kronor, beroende på resans pris.
Det utökade skyddet gäller även retroaktivt för alla resenärer som bokat resa för i sommar med avbeställningsskydd.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...