| Teneriffa |
|
fr 799:- |
| Larnaca |
|
fr 999:- |
| Gran Canaria |
|
fr 1.198:- |
| Fuerteventura |
|
fr 1.299:- |
290 svenskar på väg till Thailand satt fast på flygplatsen i Mumbai i 19 timmar under torsdagen.
Till slut tvingades Fritidsresor muta flygledningen för att få lyfta – med 145 000 kronor.
– Det stämmer. Vi blev utpressade, säger Peter Hellström på Fritidsresor.
Det första problemet uppstod när planet med svenskarna skulle flyga genom Pakistans och Indiens luftrum. Då tog det enligt Fritidsresor stopp eftersom det var något problem med tillstånden.
Flygplanet tvingades cirkulera kring flygplatsen i Mumbai så länge att bränslet till slut tog slut.
Då fick planet landa i staden, men passagerarna tvingades sitta kvar på sina platser.
– Vi fick sitta i planet i åtta timmar. Planet var fullt av småbarnsfamiljer. Det är helt vansinnigt, säger 22-åriga passageraren Nicole Forslund till Aftonbladet.
– Den indiska luftfartsmyndigheten började krångla och sa att det skulle krävas visum för att ens gå in på flygplatsen, säger Peter Hellström på Fritidsresors presstjänst.
Efter påtryckningar från svenska utrikesdepartementet och svenska ambassadören i Delhi kunde passagerarna till slut släppas in på flygplatsen.
Men då hade flygplanets personal arbetat så länge att Fritidsresor var tvungna att byta ut arbetsstyrkan. En ny besättning flögs in från Goa.
– Då ville myndigheterna ha intyg för att de skulle få flyga planet. Sen har de bara fortsatt begära in olika dokument och certifikat. Det drog ut mer och mer på tiden, säger Peter Hellström.
Till slut krävde flygplatsen en muta av piloten. 20 000 dollar, motsvarande 145 000 kronor, i kontanter var kravet för att flyget skulle få lyfta.
– Det ställdes krav om betalning från flygplatsledningen för att planet överhuvudtaget skulle få lämna flygplatsen efter att alla papper var i ordning. Det är inget man betalar på det sättet. Det här var frågan om något helt annat än en vanlig avgift.
Fritidsresor kommer nu att gå vidare med händelsen och uttrycka sitt missnöje till de indiska myndigheterna, säger Peter Hellström.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...