| Teneriffa |
|
fr 799:- |
| Larnaca |
|
fr 999:- |
| Gran Canaria |
|
fr 1.198:- |
| Fuerteventura |
|
fr 1.299:- |
Tre resebolag kritiseras nu av Konsumentverket och riskerar straff för att de fortsätter ta ut kortavgifter.
Men Ryanair och Norwegian får fortsätta att ta ut avgiften.
Sedan den 1 augusti är det förbjudet att ta ut en separat avgift för kunder som betalar med kort i Sverige.
Men de flygbolaget Wizzair samt resebyårerna Mr Jet och Travelstore har struntat i förbudet och fortsatt att lägga på avgiften på sina kunder.
De kritiseras nu av Konsumentverket.
Ryanair och Norwegian har valt samma linje men klarar sig undan klander eftersom båda bolagen har sina huvudkontor i ett annat land.
Då gäller Rom 1-förordningen från 2008 inom EU, i det här fallet att man rättar sig efter respektive lands transportvillkor.
Men ungerska Wizzair, då? Det bolaget har ju sitt huvudkontor i Schweiz.
– Ja, fast de har inte gjort något lagval och då gäller svensk lag, säger Anna Hallqvist, jurist på Konsumentverket.
Så om Wizzair hade valt schweizisk lag hade ni inte kunnat klandra dem?
– Nej, så fungerar det och det är krångligt, svårt för konsumenterna att veta vad som gäller.
Sedan tilläggsavgifter i samband med kontokortsköp förbjöds den 1 augusti har Konsumentverket fått in drygt 40 anmälningar. Ryanair har överlägset mest anmälningar, 22 stycken.
Men Ryanair slipper alltså Konsumentverkets kritik eftersom bolaget har sitt huvudkontor på Irland.
Andra bolag som anmälts har kringgått den nya lagen genom att döpa om avgiften - säkerhetsavgift eller administrativ avgift.
Wizzair, Mr Jet och Travelstore måste svara på Konsumentverkets kritik senast 22 september.
Vad händer om bolagen bara struntar i det?
– Eller om de inte håller med ... då vidhåller och bestrider vi det, säger Anna Hallqvist.
Och hur går det i slutändan?
– Det kan bli så att vi får ta det till Marknadsdomstolen.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...