|
|
fr 299:- | |
|
|
fr 299:- | |
|
|
fr 398:- | |
| Rhodos |
|
fr 398:- |
Vissa samlar på frimärken - andra på flygvärdinneuniformer.
Cliff Muskiet, 38 år, från Amsterdam, har skrapat ihop nästan 300 uniformer.
Han kallar sig själv för uniformfreak.
För drygt 20 år sedan fick Cliff Muskiet sin första uniform.
Han samlade redan på flygbolagsprylar men med kläderna fick intresset ny luft under vingarna. Sedan dess har han letat land och rike runt efter fler uniformer och har nu nära 300 stycken.
- Jag fick fyra nya i veckan, säger Cliff Muskiet.
Uniformerna fotograferar han på en och samma skyltdocka. Bilderna läggs sedan ut på hans webb-sajt Uniformfreak. Där kan man bland annat se hur SAS kabinpersonal sett ut genom tiderna.
Man inser snabbt att klädsmaken inte är särskilt väl utvecklad bland världens flygbolag"
På sajten berättar Cliff Muskiet också om sitt något udda intresse, samt om sitt jobb - som steward.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...