Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Resa / Kryssningar

SKRÄCKKRYSSEN

Saw-tema när Carnival Glory ska skrämma resenärerna

Skräck ombord på Carnival Glory.   Skräck ombord på Carnival Glory. Foto: Steve Wilkie, Carnival Cruise

Här är skräckkrysen du kan drömma mardrömmar över. Stå öga mot öga framför Jigsaw eller bli jagad av Leatherface från motorsågsmassakern. I augusti lämnar Carnival Glory hamnen i New York för tidernas läskigaste kryssning.

Trött på en romantisk kryssning där sol, pool, mat och lyx är prio? Då kanske Carnival Glorys tema-kryssning baserad på skräckfilmerna Saw kan vara något.

Den 11 augusti åker fartyget på en femdagarskryssning upp till Kanada, där sex av de sju Saw-filmerna spelats in. De 2 974 passagerarna åker bland annat till St John och Halifax.

Puppet-masken ombord

Båten som dekoreras i Saw-tema får besök av flera av skådespelarna från the Saw och de kommer bjuda på olika uppträdanden i skräckens tecken. Den läskiga puppet-masken, som dykt upp i varenda Saw-film, finns självklart också med ombord.

Andra Saw-profiler som följer med på kryssningen är Costas Mandylor (“Hoffman”), Ned Bellamy (“Jeff“ the Drill Chair Man), Anne Greene (“Dina“) och Rebecca Marshall (“Suzanne“, som blir mördad i ”Ögonfällan” i Saw 3D.

Även Dan Yeager, som spelar massmördaren Leatherface i den nya upptappningen av den klassiska skräckfilmen Motorsågsmassakern finns också ombord. 

Lugna nerverna på spa

Det kommer även finnas möjlighet för resenärerna att få autografer och ta bilder tillsammans med skådespelarna.

För den som vill lugna nerverna finns det även möjlighet till spa-avdelning, gym, joggingbana, minigolf, affärer och restauranger.

  • Skriv ut
Välj valuta
 
   Loaded...
Jag vill växla
SEK
 
   

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM