Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Resa / Resguider
PLUS Det här är en Plus-artikel

Snabbtitt på resguiden till Kos

Testa Plus redan idag!

Kos har minskat på partajandet

Ett riktigt lyft för den grekiska ö-favoriten

Naturligtvis har Kos vitkalkade kapell.   Naturligtvis har Kos vitkalkade kapell. Foto: terri herrera eriksson

Testa Plus redan idag!

Länge var den bara känd för det vilda partajandet – men grekiska charterön Kos har rensat friskt, och festandet har minskat.

En bargata har helt tagits bort – och istället har Kos stad fått en ny strandpromenad och cykelbanor.

I dag är barnfamiljer och medelålders par är lika vanliga besökare på ön som det partysugna kompisgänget.

Och här finns mycket att hämta: uteserveringar, barer, stränder, moskéer, antika ruiner, vitkalkade kyrkor, olivträd och gamla fiskebåtar. Kort sagt: allt man förknippar med Grekland och lite till.

Ingen kan komma undan det faktum att ön är en del av massturismen, men samtidigt finns mycket charm och småskalighet bevarad. Utanför städerna är det fortfarande vanligare att stöta på en get än en människa.

Ett stort plus är också tillgängligheten till andra öar – och till Turkiet. Flera båtar per dag går till badorten Bodrum i Turkiet.



Några av rubrikerna i guiden:

  Resan hit

  Boende

  Stränder

  Restauranger

  Nattliv

  Maträtter

  Shopping

  För barn

  Utflykter

  Bodrum, Turkiet

  Roliga saker


Guiden innehåller även en karta över Kos och många bilder. Spara ner, skriv ut och ta med på resan!

Resguiden till Kos består av 20 A5-sidor och publicerades i juni 2010.

Plus-prenumeranter laddar förstås ner guiden utan kostnad!

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM