Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Resa / Resguider
PLUS Det här är en Plus-artikel

Snabbtitt på guiden till Marrakech

Testa Plus redan idag!

i skymningen Det gigantiska torget Demaa El Fna är tillsammans med den gamla Medinan Marrakech gamla hjärta.   i skymningen Det gigantiska torget Demaa El Fna är tillsammans med den gamla Medinan Marrakech gamla hjärta. Foto: joakim lloyd raboff

Myllrande Marrakech lämnar ingen oberörd

Sköna kontraster med uråldriga Medinan och lyxiga hammam

Testa Plus redan idag!

Nedanför de mäktiga Atlas-bergen i Marocko väntar Marrakech med tusenåriga marknadsplatser och kryddiga matupplevelser – i kombination med ett rejält utbud av häftiga nöjen och roliga aktiviteter.

Om du längtar efter en spännande och färgsprakande semester är den här nordafrikanska smältdegeln ett klockrent val. Mixen av franska, arabiska och afrikanska influenser gör Marrakech till ett riktigt spännande resmål.

Här lever flera tidsåldrar parallellt och skapar härliga konstraster. Men även om den modernare delen har sin charm och gott om sevärdheter, är det tveklöst Marrakech äldre kvarter som fascinerar allra mest: den uråldriga Medinan med soukar och marknadstorg och det gigantiska torget Demaa El Fna som sent på dagen fylls av ormtjusare, jonglörer, sagoberättare, hennatatuerare och ett sjok osande matstånd.

Färgerna, dofterna och myllret från folklivet här lämnar ingen oberörd.

Så skriver Charlotte Raboff och Joakim Lloyd Raboff i resguiden till den röda staden – Marrakech.


Något av innehållet i guiden:

Utflykter – från kamelsafari till luftballong

Se och göra

Bo i en riad

Shopping

Mattaffärer

Utflykter – från kamelsafari till luftballong

Sportaktiviteter

Äta gott

Hammam

Barer & klubbar

Bästa utsikterna

Museer & gallerier

Praktiska fakta
 

Reseguiden till Marrakech består av 20 A5-sidor och publicerades i oktober 2011.


 

Plus-prenumeranter laddar ner guiden utan kostnad!

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM