Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Resa / Weekend

Londons bästa pubar

Här är pub-gurun Krister Larssons egna favoriter

The Lamb & Flag vid Covent Garden är en av 300 pubar som finns med i Krister Larssons guidebok.   The Lamb & Flag vid Covent Garden är en av 300 pubar som finns med i Krister Larssons guidebok. Foto: PETER VAN DEN BERG

Krister Larsson, 64, har skrivit boken "London - en pubguide". Inför boken besökte han ungefär 300 Londonpubar.

– Men jag har ingen aning om hur många pints jag druckit, säger han och skrattar.

”Pubintresset blev nästan som ett tvång”, säger Krister Larsson.   ”Pubintresset blev nästan som ett tvång”, säger Krister Larsson.

En Londonpub döljer ofta en spännande historia. Det vet Krister Larsson efter sitt digna arbete med guideboken "London - en pubguide".

Började på 90-talet

Det började med en vanlig semesterresa till London en vinter på 90-talet. Krister åkte dit med en vän och de började tillsammans utforska stadens pubar.

Sedan dess har det blivit många Londonresor.

Blev pub-guru

– Pubintresset blev nästan som ett tvång. Jag fortsatte att resa på egen hand och fick rykte om mig att vara pub-guru.

Vad förutom ölen, vad är det som gör pubar intressanta?

– Jag fann mord, kungliga älskarinnor och spöken i källaren när jag började forska om pubarna. Jag vill komma så långt tillbaka i historien som möjligt när jag går in i en pub - känna historiens vingslag.

  • Skriv ut
Välj valuta
 
   Loaded...
Jag vill växla
SEK
 
   

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM