Fakta: Programmet för friidrotts-VM

SPORT

Friidrott. Fredag 4 augusti

Eftermiddagspass: herrar, 100 m, kvalomg (20.00), herrar, diskus, kvalgrupp A, sv delt: Niklas Arrhenius, Simon Petersson, Daniel Ståhl, (20.20), herrar, längd, kval, sv delt: Michel Tornéus (20.30), damer, 1500 m, försöksheat, sv delt: Meraf Bahta (20.35), damer, stav, kval, sv delt: Angelica Bengtsson, Lisa Gunnarsson, Michaela Meijer (20.45), herrar, 100 m, försökheat (21.20), herrar, diskus, kvalgrupp B, sv delt: Niklas Arrhenius, Simon Petersson, Daniel Ståhl (21.45), herrar, 10 000 m, final (22.20).

Lördag 5 augusti

Förmiddagspass: herrar, kula, kval (11.00), damer, sjukamp, 100 m häck (11.05), damer, slägga, kvalgrupp A, sv delt: Marinda Petersson, Ida Storm (11.35), herrar, 400 m, försöksheat (11.45), damer, tresteg, kval (12.00), damer, sjukmap, höjd (12.30), damer, 100 m, försöksheat (12.45), damer, slägga, kvalgrupp B, sv delt: Marinda Petersson, Ida Storm (13.05), herrar, 800 m, försöksheat, sv delt: Andreas Kramer (13.45).

Eftermiddagspass: damer, sjukamp, kula (20.00), herrar, 100 m, semifinal (20.05), herrar, diskus, final, ev sv delt: Niklas Arrhenius, Simon Petersson, Daniel Ståhl (20.25), damer, 1500 m semifinal, ev sv delt: Meraf Bahta (20.35), herrar, längd, final, ev sv delt: Michel Tornéus (21.05), damer, 10 000 m, final, sv delt: Sarah Lahti (21.10), damer, sjukamp, 200 m (22.00), herrar, 100 m, final (22.45).

Söndag 6 augusti

Förmiddagspass: damer, sjukamp, längd (11.00), herrar, 3000 m hinder, försöksheat, sv delt: Emil Blomberg, Napoleon Solomon (11.05), herrar, stav, kval, sv delt: Armand Duplantis (11.40), herrar, maraton, sv delt: Mikael Ekvall, David Nilsson (11.55), herrar, 400 m häck, försöksheat (12.05), damer, sjukamp, spjut, grupp A (12.45), damer, 400 m, försöksheat (12.55), damer, sjukamp, spjut, grupp B (14.00), herrar, 110 m häck, försöksheat (14.15), damer, maraton, sv delt: Lisa Ring, Louise Wiker (15.00).

Eftermiddagspass: damer, stav, final, ev sv delt: Angelica Bengtsson, Lisa Gunarsson, Michaela Meijer (20.00), damer, spjut, kvalgrupp A (20.05), damer, 100 m, semifinal (20.10), herrar, 400 m, semifinal (20.40), herrar, 110 m häck, semifinal (21.10), damer, spjut, kvalgrupp B (21.30), herrar, kula, final (21.35), damer, sjukamp, 800 m (21.40), herrar, 800 m, semifinal, ev sv delt: Andreas Kramer (22.15), damer, 100 m, final (22.50).

Måndag 7 augusti

Eftermiddagspass: herrar, tresteg, kval (19.30), damer, slägga, final, ev sv delt: Marinda Petersson, Ida Storm (20.00), damer, 400 m häck, försöksheat (20.15), herrar, 400 m häck, semifinal (21.15), damer, tresteg, final (21.25), damer, 400 m, semifinal (21.55), herrar, 110 m häck, final (22.30), damer, 1500, final, ev sv delt: Meraf Bahta (22.50).

Tisdag 8 augusti

Eftermiddagspass: damer, spjut, final (20.20), damer, 200 m, försöksheat (20.30), herrar, stav, final, ev sv delt: Armand Duplantis (20.35), damer, 400 m häck, semifinal (21.35), damer, kula, kval, sv delt: Fanny Roos (21.40), herrar, 3000 m hinder, final, ev sv delt: Emil Blomberg, Napoleon Solomon (22.10), herrar, 800 m, final, ev sv delt: Andreas Kramer (22.35), herrar, 400 m, final (22.50).

Onsdag 9 augusti

Eftermiddagspass: damer, 3000 m hinder, försöksheat, sv delt: Charlotta Fougberg, Maria Larsson (20.05), damer, längd, kval, sv delt: Khaddi Sagnia (20.10), herrar, slägga, kvalgrupp A (20.20), herrar, 5000 m, försöksheat (21.05), damer, kula, final, ev sv delt: Fanny Roos (21.25), herrar, slägga, kvalgrupp B (21.50), herrar, 200 m, semifinal (21.55), herrar, 400 m häck, final (22.30), damer, 400 m, final (22.50).

Torsdag 10 augusti

Eftermiddagspass: damer, 5000 m, försöksheat, sv delt: Sarah Lahti (19.30), herrar, spjut, kvalgrupp A (20.05), damer, höjd, kval, sv delt: Erika Kinsey, Sofie Skoog (20.10), damer, 800 m, försöksheat, sv delt: Hanna Hermansson, Lovisa Lindh (20.25), herrar, tresteg, final (21.20), herrar, 1500 m, försöksheat, sv delt: Kalle Berglund (21.25), herrar, spjut, kvalgrupp B (21.35), damer, 200 m, semifinal (22.05), damer, 400 m häck, final (22.35), herrar, 200 m, final (22.50).

Fredag 11 augusti

Förmiddagspass: herrar, tiokamp, 100 m, sv delt: Fredrik Samuelsson (11.00), damer, diskus, kvalgrupp A (11.10), damer, 100 m häck, försöksheat (11.45), herrar, tiokamp, längd, sv delt: Fredrik Samuelsson (12.05), herrar, höjd, kval (12.15), damer, diskus, kvalgrupp B (12.35), herrar, tiokamp, kula, sv delt: Fredrik Samuelsson (13.55).

Eftermiddagspass: herrar, tiokamp, höjd, sv delt: Fredrik Samuelsson (18.00), damer, 100 m häck, semifinal (20.05), damer, längd, final, ev sv delt: Khaddi Sagnia (20.10), damer, 800 m, semifinal, ev sv delt: Hanna Hermansson, Lovisa Lindh (20.35), herrar, 1500 m, semifinal, ev sv delt: Kalle Berglund (21.10), herrar, slägga, final (21.30), herrar, tiokamp, 400 m, sv delt: Fredrik Samuelsson (21.45), damer, 3000 m hinder, final, sv delt: Charlotta Fougberg, Maria Larsson (22.25), damer, 200 m, final (22.50).

Lördag 12 augusti

Förmiddagspass: herrar, tiokamp, 110 m häck, sv delt: Fredrik Samuelsson (11.00), damer, 4x100 m, försöksheat (11.35), herrar, 4x100 m, försöksheat (11.55), herrar, tiokamp, diskus, grupp A, sv delt: Fredrik Samuelsson (12.00), damer, 4x400 m, försöksheat (12.20), herrar, 4x400 m, försöksheat (12.50), herrar, tiokamp, diskus, grupp B, sv delt: Fredrik Samuelsson (13.20), herrar, tiokamp, stav, sv delt: Fredrik Samuelsson (15.15).

Eftermiddagspass: herrar, tiokamp, spjut, grupp A, sv delt: Fredrik Samuelsson (18.30), herrar, tiokamp, spjut, grupp B (19.55), damer, höjd, final, ev sv delt: Erika Kinse, Sofie Skoog (20.05), damer, 100 m häck, final (21.05), herrar, spjut, final (21.15), herrar, 5000 m, final (21.20), herrar, tiokamp, 1500 m, sv delt: Fredrik Samuelsson (21.45), damer, 4x100 m, final (22.30), herrar, 4x100 m, final (22.50).

Söndag 13 augusti

Förmiddagspass: herrar och damer, gång 50 km, sv delt: Anders Hansson (08.45), damer, gång, 20 km (13.25).

Eftermiddagspass: herrar, gång, 20 km, sv delt: Anatole Ibanez, Perseus Karlström (15.25), herrar, höjd, final (20.00), damer, diskus, final (20.10), damer, 5000 m, final, ev sv delt: Sarah Lahti (20.35), damer, 800 m, final, ev sv delt: Hanna Hermansson, Lovisa Lindh (21.10), herrar, 1500 m, final, ev sv delt: Kalle Berglund (21.30), damer, 4x400 m, final (21.55), herrar, 4x400 m, final (22.15).

TT