Trassliga testar, nariga naglar och fattiga fransar?
Ingen fara.
Fejka dig fram i vår - med förlängd skönhet.
Hollywoodstjärnor som Paris Hilton och Angelina Jolie tvekar inte att fylla på och bygga ut där moder natur inte varit generös.
Löshår och lösnaglar är standardutrustning. Och nu kommer det senaste för den som är villig att lägga ner ett par tusen för att höja sin glamourfaktor - ögonfransförlängning.
Den nya tekniken har utvecklats i Asien. Syntetiska ögonfransar klistras fast en och en, direkt på de riktiga ögonfransarna.
- Det sitter fast ordentligt och man ser ingen "plupp" som med vanliga lösögonfransar, säger Jasemin Gencel, en av Stockholms pionjärer på ögonfransförlängningar.
Resultatet håller i cirka två månader, tills den naturliga ögonfransen trillar av.
- Man bör underhålla var tredje vecka för att det ska se bra ut, säger Jasemin Gencel.
Sandra Mörk, 22, är på salongen för att få sina fransar förlängda med den nya metoden.
- Jag har alltid velat ha långa fina ögonfransar, jag är verkligen nyfiken, säger hon.
Behandlingen tar nästan två timmar. Men den är behaglig. Och Sandra Mörk är imponerad av resultatet.
- Det blev ännu bättre än jag hoppades på.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...