Nitar är en av vårens hetaste trender.
På skor, väskor och klänningar – punkaccessoaren är helrätt överallt.
Glöm det romantiska modet. Nu är det punk som gäller.
De stora modehusen frossar i nitar. Den kaxiga 80-talsdetaljen har blivit glamourös – nitarna från vår- och sommarkollektionerna är i guld eller silver.
Det är inte gamla rockbälten med platta nitar som gäller. I vår fästs de i olika färger och storlekar på alla plagg – kappor, plånböcker, klänningar, skor och jackor. Och inte minst på väskor.
På Burberrys vår- och sommarvisning bars de glammiga nitarna från topp till tå. Ett par av kollektionens höjdpunkter var en elegant v-ringad klänning, nästan helt gjord av nitar, och en romantisk nitkappa. Dolce & Gabbana satsar på en mer rockig stil med skyhöga nitskor och nithalsband.
Den som inte är redo för hela nitplagg kan satsa på enklare accessoarer som börsar och väskor – eller dekorera plaggen själv med stora nitar.Jill Sjölund
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...