Publicerad: 2012-10-19
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Christina Aguilera: "Vill inte att omslaget ska ha fokus på mode"

Popstjärnan Christina Aguilera, 31, hyllar kvinnor genom att posera naken på nya skivomslaget.

I mitten av november lanseras Christina Aguileras sjunde album "Lotus" med en spridd blandning av låtar. På omslaget poserar hon naken stående i en lotusblomma som en symbol för frihet och lycka.
- Vissa människor är rädda för förändring och anser att åldrandet skulle vara något negativt, men jag älskar verkligen den visdom som kommer med åren. Och att få vara gravid, få barn och se vad en kvinnas kropp kan åstadkomma är häpnadsväckande, säger Aguilera till tidningen People.

 

Omslaget för nya skivan Lotus finns på www.christinaaguilera.com   Omslaget för nya skivan Lotus finns på www.christinaaguilera.com Stjärnan ville inte att omslaget skulle ha fokus på styling och mode, därför valde hon att skippa kläder helt och hållet.
- Jag ser det inte alls som att jag är naken på skivomslaget. Jag känner mig faktiskt väldigt påklädd eftersom jag är omsluten av vitt ljus. Jag ville inte att det skulle handla om mode, utan jag ville skapa en mer rå, äkta känsla - som en hyllning till livet och den kvinna jag är nu.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Bloggar
Sofis snapshots
Chasing Vintage Fashionflash med Karoline Nina etc
Makeup on my mind med Anna W I min spegel med Anna Kotokos Jennifer Hedlund
Nytt nummer ute nu! I butik 16 – 29 maj Läs om det nya numret och köp din tidning här
  Så lever supermodellerna i dag   Claudia   Linda   Naomi   Cindy   Christy  
  Kändismahjong Starta spelet och testa ditt minne.
Upp

Tjänstgörande onlineredaktör: Arna Sunje


Har du frågor angående din prenumeration? 



Var vänlig kontakta kundtjänst direkt:

Online kundtjänst: sofismode.prenservice.se

Tel: 0770-45 71 66



Kundtjänst öppettider: 8.30 - 16.00    

Adress: Titeldata AB, Kundtjänst 112 86 Stockholm 


Chefredaktör, ansvarig utgivare och vd: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Sajtchef: Andreas Aspegren

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Telefon växel: 08 725 20 00

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Aftonbladet Plus KundcenterE-post

Org.nr: 556100-1123

Momsregistreringsnr: SE 556100-112301

© Aftonbladet Hierta AB

Tipsa Aftonbladet
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11