Sofis mode Aftonbladet
Publicerad: 2008-02-04
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Följ med Sofi!

Sofi tar med kameran ut på modeäventyr. Följ med på modespaning i hennes privata bilddagbok!






2008-02-29: Igår träffade jag ägaren till en av Sveriges bästa secondhand- och vintagebutiker, Lisa Larsson. Hon visade upp en vintage Pucciklänning för mig. Vilket hantverk! Hon har den inte ute i butiken men om du frågar snällt så kanske hon säljer den.





2008-02-29: Det blir en stjärnklar vår. Symbolen dyker upp lite överallt i modet. Just nu använder jag Cath Kidstons duschkräm i stjärnförpackning.





2008-02-29: Svängde förbi butiken Tjallamalla (Bondegatan 46) och hittade två härliga plagg från en designer som heter Sandra Pentner. Den blommiga klänningen fick hänga kvar i butiken och fjärillarna fick följa med mig hem.





2008-02-28: Flätor är grejen om du har en dålig hårdag. Min kollega Katinka har trixat ihop en inbakad, snyggt.





2008-02-28: Tack för trådlöst nätverk! Räddningen när planet är försenat.
Du har väl inte missat att ärmarna ska rullas upp på kavajen och då gäller det att satsa på snyggt foder. Jag älskar min rutiga kavaj med blommigt foder.





2008-02-28: Om du vill få reda på mina Los Angeles-tips så får du inte missa att köpa senaste numret av Glamour. Vad sägs om en kaffe med delfinmönster på Urth Caffé?





2008-02-27: Har precis kommit hem från Göteborg och i morgon bär det av mot Malmö. På flygplatsen satt jag och bläddrade i brittiska ELLE och hittade den här underbara parfymflaskan med en stor rosett på från Viktor & Rolf. Den kommer i begränsad upplaga och jag kommer att hålla utkik efter den.





2008-02-27: Paljetterna ger sig inte i första taget. Efter klänningar och kjolar med glittrande paljetter är det nu dags för tajts. Dessa rackare spanande jag in backstage . Årets nya version av lacktajts?





2008-02-27: Just nu är jag så förtjust i knallrosa skor. Här ser ni ett urval av vårens designerskor som jag spanande in på Saks.







2008-02-26: Sanna som jag jobbar med har lyckats lägga modevantarna på den omskrivna volangkjolen från Topshop. Kolla även in hennes tjusiga brosch.





2008-02-26: Du har säkert sett Posh och Heidi Klum på Marc Jacobs välgörenhets t-shirt, men vet du vem den här killen är? Han är en vanlig snubbe som står i killbutiken på Bleecker Street i NY. Han berättade för mig för ett halvår sedan att Marc bett honom att posera på en t-shirt men att han inte var riktigt säker på om han skulle ställa upp på det. Tydligen blev svaret ja.





2008-02-26: På www.neimanmarcus.com kan man spana in systrarna Olsens nya klädlinje "Elizabeth and James". Tyvärr blir jag lite besviken, jag hade förväntat mig mer från den inspirerande duon. När jag sprungit på Mary-Kate så är hon alltid galet snyggt klädd







2008-02-25: Det här är min nya datorväska från Sevignys kollektion för Opening Ceremony. Resten av kollektionen var fin men tyvärr för dyr. Blommiga bomullsklänningar för flera tusen är inte okej. Den här väskan däremot kostade 300 kronor.





2008-02-25: Måndag = nytt nummer av Sofis mode. Modejobbet är som vanligt en höjdare, modellen är så snygg! Dessutom får du Blake Livelys (Gossip girl) bästa New York-adresser.





2008-02-25: Det blommar även på våra accessoarer i vår. Skor, väskor och sjalar pryds av färgglada tryck. Min snygging till kompis, Caroline, kommer att gotta sig åt den här väskan från märket D&G (Dolce & Gabbanas underlinje).



2008-02-24: Glöm Tommy Hilfiger och Marc Jacobs. Det vi gillar mest med Usa, om vi ska vara ärliga, är maten (hambugare, brownies och milkshakes). Därför blev det amerikansk afton igår. Gårdagens outfit är inköpt på Venice Beach i Los Angeles.





2008-02-24: Sitter och kollar på Grey´s Anatomy. Jag träffade Ellen Pompeo för ett tag sedan och kan tyvärr meddela att hon var ganska otrevlig. Otippat.





2008-02-23: Just nu plåtas nästa veckas modejobb i studion. Kolla in modellens klänning! Vill du veta vart den kommer ifrån får du spana in kommande nummer. Duktiga stylisten Lisa Carlén har fyndat sin t-shirt på ebay för 30 spänn.





2008-02-22: Testade nya restaurangen Aquavit igår. Förutom brödkorg fick man popcorn med västerbottenost och en burk med grönsaker som en start. Bäst på menyn var efterrätterna, testa deras cheesecake med hjortron! Några andra som hängde på Clarion samma kväll var Lill-Babs, Hasse Aro och hela Aftonbladets redaktionsledning.







2008-02-22: Jag har tipsat om denna miniparfymflaska från Stella McCartney tidigare men känner att den är värd att visa även här. Så smidig! Den går att köpa på Sephora och kostar runt hundralappen.





2008-02-22: Gårdagens köp blev den här militärgröna skjortklänningen. Hur gör alla modebloggare för att lyckas med sina outfitbilder? Eller har jag bara en väldigt smutsig spegel? Nu ska jag klara av dagens möten.



2008-02-22: Milanos modevecka är i full gång. Mr Cavalli valde att bänka sig själv på första raden. Jag kan inte undgå att se att han valt precis samma outfit som när jag träffade honom i höstas.





2008-02-22: Här är ett bevis på hur snyggt det är med dekorativa halsband. Idag sprang jag på Nathalie Schuterman och Jennie Palm.





2008-02-21: Färgen orange tillhör mina favoriter den här säsongen. Så snyggt på accessoarer och lite roligare än rött. Jag kommer att satsa på en sjal och läppstift i denna tjusiga kulör.





2008-02-21: Jag och makeupartisten Tomas Lenneryd jobbade tillsammans på Elle. Han var en av mina favoritkollegor och är en mästare på smink. Vill du vara helt rätt ska du satsa på en ögonskugga i färgen "greige", enligt Tomas. Ögonskuggan "mystic moon" från Max Factor var hans val.






2008-02-21: Vad jag köpte på Acne idag får ni se i morgon. Plagget tänkte jag nämligen dra på mig inför morgondagens alla möten.






2008-02-21: Sitter och kollar på bilder från Milanos modevecka. Höstmode för hela slanten. Visst, det finns mycket snyggt men jag längtar bara efter att gå i baddräkt och jeansshorts. Jag klickar upp den här bilden från i somras och blir glad.



2008-02-21: I dag blev det blå ben. Både grått och blått känns roligare än svart.





Du har väl inte missat att jag lägger upp inslag från New York här på sofismode.se. Här rapporterar jag om höstens trender.









2008-02-20: Den här pikétröjan från Givenchy köpte jag på Jeffrey i NY. Tyvärr fanns den inte i tjejstorlek så min pojkvän fick bli en lycklig ägare av denna färgklick.











2008-02-19: Fjädrar som modedetalj känns förbaskat hett i vår. Det här diademet använder jag flitigt.



2008-02-19: Kolla in den här struten från Victoria´s Secret med trosor och linne i. Jag köpte den i present till min syrra. Har du vägarna förbi underklädesjätten så måste du spana in denna godbit.







2008-02-15: Många av era mejl handlar om vilka sminkprodukter jag använder. Läppglans är tydligen er favorit.
Jag kan inte bjussa på särskilt fluffiga läppar men läppglanset är en höjdare. Rosa skimmer från Laura Mercier i nyansen "pink diamond".




2008-02-18: Yes, då var det dags för ännu ett nytt nummer av Sofis mode. Vill du veta vart du kan hitta den här tjusiga kjolen, och det vill du, så är det bara att springa iväg till närmsta tidningsställ.






2008-02-18: Tygskor i knalliga färger blir vårens skönaste pjuck för tjejer och killar. Det här är coolt.












2008-02-16: Ikväll blir det middag med ett supergäng på PA & Co. Jag väljer mellan en kjol med turkosa ränder eller en blommig klänning. Vi får väl se. Något jag däremot är säker på är att jag kommer bli full.










2008-02-15: Det sista på veckans schema var att jag blev intervjuad på Mocco. Chokladboll och te i smaken rabarber/grädd fick avsluta den här jobbveckan. Nu jäklar är det helg!
Det tjatas om trenden blommigt i varenda modetidning, själv njuter jag av den här magiska buketten som jag fick på alla hjärtans dag.





2008-02-15: I dag har jag varit på en plåtning. Bland makeupartistens underbara produkter hittade jag den här tjusiga dosan från Givenchy. Den är från 90-talet men känns helt rätt i tiden.



2008-02-15: Vi fortsätter på hjärttemat. Vill du ha liknande bågar som Kelly så finns dessa på Urban Outfitters. Snyggt? Nja, men väldigt roligt.









2008-02-15: Den här transparenta knytblusen med hjärtan på har jag aldrig riktigt hittat tillfälle att använda. Den är köpt i LA och jag älskar den. Igår blev det premiär.




















2008-02-15: Alla är inte svartklädda och ängsliga i modevärlden, det finns undantag. Designerduon bakom märket Heatherette är ett bra exempel. Jag sprang på en av killarna i NY som tipsade om deras samarbete med Mac (kommer ut i butik i mars).






2008-02-14: Paris Hiltons stil är inget jag inspireras av, men däremot verkar vi ha samma smak när det gäller armband. Det här fick följa med mig hem från NY.



2008-02-14: Att skorna ska synas i vår är ingen nyhet men trenden lever kvar även i höst. Dessa galna rackare hittade jag backstage hos Betsey Johnson under modeveckan. Lägg märke till att det är leopardmönster på klacken och sulan.






2008-02-13: Idag är sista dagen som du kan köpa Sofis mode med en massa jeanstips. Jag lever i mina nya Acnejeans med utställda ben. Få ny inspiration du med!




2008-02-12: Jag gjorde en intervju med modellen Elsa Sylvan i NY som du snart kan se här på sofismode.se. I dag bläddrade jag igenom brittiska Harper´s Bazaar och hittade ett modejobb på tio sidor med henne. Vår nya modellstjärna!













2008-02-12: Tidningen W är mästare på omslag. Den här månaden poserar Scarlett och Natalie (du missar väl inte att hon har klänningen från Miu Miu med Liselott Watkins illustration på).















2008-02-11: Den här sköna snubben sprang jag på under modeveckan i NY. Han matchar Mussetryck med fluga, inga konstigheter.


















2008-02-11: Visste du att Ralph Laurens dotter Dylan gör godis! Helt underbara förpackningar. Godiset hittar du bland annat i NY-butiken Scoop. Spana in www.dylanscandybar.com.















2008-02-09: Nu är modeveckan i NY över för den här gången men du kommer att få se inslag och rapporter här på sofismode.se ett bra tag framöver. Igår intervjuade jag oslagbara Puffy och mäktiga Harvey Weinstein. Håll utkik efter det!







2008-02-08: Har du vägarna förbi butiken Scoop i Meatpacking District så får du inte missa den här underbara klänningen. Den är på rea! Har du en storlek M, slå till







2008-02-07: Här får du veta vad modellerna hade för sminkning på Diesels visning. Espressofärgad ögonskugga är alltså grejen i höst. Jag ska försöka hitta fler sådana här sminkfacit på kommande visningar.















2008-02-07: Idag gjorde jag en intervju med skokungen Christian Louboutin (inför en hel del människor som ni kan se). Vill du veta vilka trender han tycker att du ska satsa på till våren så får du hålla utkik här på sofismode.se.





2008-02-06: Igår blev det middag på Gemma med en av mina härliga tjejkompisar som bor här i stan. I dag har jag legat deckad i feber och försöker dricka mig frisk med hjälp av vitaminwater "multi-v". Hur det går? Så där.





















2008-02-06: Brittany Murphy är till och med mindre än mig. Här står jag bredvid Access Hollywood och väntar på att få ställa några frågor.







2008-02-07: T-shirts med tryck är modellerna klädval i år. Här ser ni Musse.











2008-02-07: Jag är ett stort fan av läppglanset lipfusion så därför var jag tvungen att testa mascaran från samma märke. Resultat blev helt okej så spana in nästa gång du är på Sephora.












2008-02-06: Du har väl inte missat att Afrika inspirerar modet i vår. Här får ni ett smygtitt på mitt bästa NY-köp. En klänning med magiskt mönster och volanger.





2008-02-06: Igår firade vi Julias födelsedag med tidningens NY-spanare Filippa. Det blev ett glas vin på Mercer Hotel tillsammans med Daniel Lindström (Café) och Louise Sondlo (Diesel), middag på Cipriani, Chloë Sevignys fest som hon hade med Opening Cermoni och ett snabbt stopp på Butter. På Butter satt en uttråkad Nicky Hilton som inte verkade vara på festhumör.













2008-02-05: Visa tårna i vår! Köper du ett par skor med öppen tå så håller snyggingarna även i höst. Liknande skor har jag sett på många visningar.




2008-02-05: Rihanna dök upp på Max Azrias visning igår i en rutig cape och guldglittrig ögonskugga. Lyckades ta denna bild innan hon försvann in på front row.





2008-02-04: Det är alltid kul att kolla in vilken känsla designern vill förmedla till sina modeller. Den här såg jag idag.





2008-02-04:
80-talets våfflade hår är tillbaka. Här har ni två modeller som jag träffade backstage idag som påminner mig om discotider på lågstadiet.



Foto: BULLS

2008-02-05: På Stockholms modevecka sitter jag mittemot modekollegor, i NY bjuds det på kändisar. På Miss Sixty-viningen igår vilade jag ögonen på Ann Hathaway, Ashley Olsen, Chloë Sevigny, och Milla Jovovich.






2008-02-04: Den här orange-rosa färgen pryder skor och väskor i vår. Jag ser den i överallt här i NY! Mellan visningarna lyckades jag klämma in en pedikyr och hittade lacket "Boat house" i helt rätt nyans.




2008-02-04: Min klädsel består av småblommig klänning, klarröd väska och glansig dunjacka.





2008-02-04: 70-tal, starka färger och håriga material. Så kan man sammanfatta gårdagens visningar. Irina hade dessa outfits på Miss Sixty-visningen.















2008-02-04: Min producent Julia inspireras just nu av serien "Gossip girl". Kappa med guldknappar och puffärm matchas med ett diadem med en stor rosett. Sött som tusan!






















2008-02-03: Designern Betsey Johnson berättade för mig att hon är trött på sina vanliga babydoll-klänningar och satsar på en smalare siluett till nästa säsong. Snart får du se visningen här på sofismode.se.






2008-02-03: Idag träffade jag skådespelerskan Mandy Moore. Missa inte intervjun som kommer upp här på sofismode.se lite senare under veckan.





2008-02-03: Om det är något klänningsmärke som jag önskar att jag hade i garderoben så är det Herve Leger. Hans visning idag var en fullträff. Tajta fodralklänningar i massor. Många av klänningarna kommer vi att se i höst på kändisar som Victoria Beckham och Lindsay Lohan som är stora fans av det här märket.









2008-02-02: Alla märken har inte egna skokollektioner och använder därför andra designerns skor på modellernas fötter. Här ser ni ett par Christian Louboutin där man målat över den röda sulan så att det inte ska synas att det är just Christian Louboutin.





2008-02-02: Två frisyrtrender som jag sett backstage är den strama hästsvansen (precis som syrran hade på Elle-galan) och svallande glamourlockar. Här ser ni inspirationstavlorna som hårstylisterna jobbar efter.



2008-02-02: Wow, äntligen på plats i NY! Vi landade idag och började filma direkt. Du kan följa mina rapporter här på sofismode.se.




Foto: Aftonbladet Bild 2008-02-01 Ni verkar gilla mitt läppstift, tack för alla mejl! Färgen heter "alarm" och kommer från Make Up Store. Till er killar som mejlat, min vackra vän heter Paula Björk och hon är tyvärr upptagen. Hoppas att det blir lite lugn och ro i min mejlbox nu..






2008-01-28: Efter några år med enbart mörka stuprörsjeans så kände jag mig redo för något nytt. Just nu är jag förtjust i hippie-inspirerade jeansmodeller. Ljusa tvättar och utställda ben. Det här är veckans bästa köp från Acne.



2008-01-29: Efter Whyreds visning sprang jag backstage och gratulerade Whyreds designer Roland Hjort till veckans bästa visning. En varm applåd även till Karin Smeds för utmärkt styling.


2008-01-30: Jag besökte Studio Virtanen på TV8 idag. Fredrik tycker jag ser likadan ut på alla mina bylinebilder och det håller jag med om. Så därför övade vi in nya poser. Vad sägs om korslagda armar och en uträckt tunga?



2008-01-28: Träffade min underbart snygga kompis Caroline Winberg. Hon har alltid en ny väska på armen. Den lilla röda är signerad Chanel. Så klart.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Vem har Dagens Look?

  Stjärnorna väljer stilen - du bestämmer vad som funkar!  

Hotta upp träningsgarderoben

  Tappat motivationen? Med snygga träningskläder blir det garanterat roligare att gå till gymmet.  

Stjärnglans på Met-galan

STORT BILDEXTRA Här är alla fantastiska kreationer från den glamorösa galan i New York.  

Vårens bästa budgetfynd!

  BILDSPECIAL Att uppdatera garderoben med vårtrender behöver inte kosta skjortan.  

De bästa vårfynden

  Blommigt, grafiskt och färgglatt Sofis modes stylist har hittat de hetaste plaggen.  

Välj mönstrat i vår

  Färger från världens alla hörn Sofis modes stylist tipsar om färggranna plagg och accessorer.  

Streetstyle - hur blev det så?

  Streetstyle är större än någonsin - Sofis mode åkte till NYC för att kolla varför.

Sminkväskans basgarderob

  12 knep för en lyckad makeup - Sofis modes sminkexpert Anna Wahlberg tipsar!  

Få Sofis stylingtips – direkt i mobilen!

  Proffshjälp på shoppingturen Scanna en QR-kod och få tv-klipp i mobilen – testa du också!  

Smaka på mint

  Inspireras av godisskålens fräscha pastiller - här är 17 härliga plagg för dig!  

Veckans 10 trendtips

  Mönster, materialmix och roliga skärningar – våren bjuder på en spännade blandning!  

Spring tjejmilen – i New York!

  Vi utmanar dig att slå oss på milen Anmäl dig senast 4 maj och få en klocka från Triwa!  

Vårens stora jeansguide

  BILDSPECIAL Inget skriker VÅR som ett par nya jeans Välj mellan 70 härliga modeller!  

Milano fashion highlights

  Så ser våren ut - om Milanos bästa designers får bestämma.

Vårens gladaste nyheter

  Sofis mode väljer säsongens 25 bästa plagg - här är redaktiones favoriter just nu!  

Satsa på en rosa vår

BILDEXTRA Cerise, ljusrosa och fuschia - här är plaggen som lättar upp vårgarderoben  

Skor, skor, ännu mera skor!

  STORT BILDSPECIAL Färg, form och detaljer! 67 snygga par, vilka blir dina favoriter?  

De hetaste trendtipsen just nu!

  Lägg guld och pasteller på minnet - här är plaggen, materialen och nyanserna som gäller.  

Säg hej till vårens it-plagg

  STORT BILDSPECIAL Här är säsongens måsten - Sofis mode visar vägen!  

Här är viktigaste trenderna

  Sofi Fahrman guidar dig backstage på New York Fashion Week - exklusivt som enda svenska team bakom kulisserna.
Blogg Sofi plockar upp trenderna - häng med till New York!
Blogg Nina njuter av och tipsar om New York - och kämpar med internet.

"Veckans absoluta höjdpunkt"

BLOGG Tiger of Sweden - bäst under modeveckan. Nina Johansson bloggar.
BLOGG Helkoll på trenderna - Sofi Farhman guidar dig.
  Rapace invigde – utan ord Klippte bandet blixtsnabbt.  

Färgat är det nya naturliga

BILDEXTRA Nytt år - nytt hår Stjärnorna prövar på nya stilar för det nya året  

10 köp – 12 outfits

  Shoppa smart Sofis modes Billie Josephson vet hur du får tolv olika stilar med bara tio plagg  

Så fixar du Maddes stil

  Lyxlook till budgetpris Stråla lika mycket som prinsessan Madeleine.  

Stjärnorna som älskar sina Louboutin

BILDEXTRA Stjärnorna som väljer den röda sulan - Kardashian och Beyoncé är några av dem.  

De blir ännu större 2012

  10 till topp Här är stjärnorna vi kommer att prata mest om i år  

Tio ting för vårgarderoben

MODE MAN Säsongens nyckelplagg – tio favoriter som förtjänar att synas  

Hitta rätt i vintagedjungeln!

  ”YSL-klänningar för tio dollar” Kolla in guiden till New Yorks bästa second hand-affärer  

Noomi Rapace: ”Jag var punkare"

  Stjärnan i stor intervju om livet i rampljuset och sin stora kärlek till mode  

Bohem med öga för talang

  Anrika modehuset Chloé fyller 60 - nu satsar de på att bli världsledande igen.  

Låt detaljerna styra dig

  Årets kommande accessoarer med stort A - här är grädden på moset och pricken över alla i:n  

”Säsongens trendfärg är gul”

  5 vårtrender – spana in hur du blir som hetast!  

Beckhams alla tatueringar

  H&M:s kalsongmodell visar upp sitt bläck symboliserar otrohetsaffärer och familjen.  

"Man kan inte önska en snällare våldtäktsman"

  Rooney Mara om de tuffa millennium-inspelningarna och om hur Lisbeth Salanders stil påverkat hennes sätt att vara, klä sig - och röka.  

Sportigt, sexigt och kaxigt

  Tjuvkika på vårens hetaste trender 2012 Bästa köpen och snyggaste accessoarerna!  

Sotade SVARTA ögon

  Så får du till dem Sofis modes stylist kan alla knep för en läckert sotad look  

"Bästa ballerinorna finns i paris"

BILDSPEL Supermodellen Caroline WInberg gläntar på dörren till modevärlden  

Sofis bästa skönhetstips

  Återfukta och skydda Sofi Fahrman listar produkter som gör dig ännu lite snyggare  

Noomis eleganta stilresa

BILDSPEL På röda mattor sedan 2009 det är uppenbart att Noomi Rapace gillar kläder  

Fem räddare i hårnöden

  Bad hairday? Sätt upp håret i stället för att gömma det under en hatt - fem fina frisyrer  

Posh känslostorm

  Victoria Beckham i tårar Känslorna tog över under prisutdelningen vid brittiska Fashion awards  

Trendiga ting för honom

  11 plagg och prylar under tusenlappen Sofis modes stylist Karoline Andersson tipsar  

Inget klackrent skoval

  Drottning Elisabeths blick på sin gästs skodon säger allt  

Pippas rumpa säljer trosor

  Britterna köper vadderade underbyxor som aldrig förr Intresset för Pippa Middletons stil har fått brittiska kvinnor att köpa nya underbyxor.  

Fixa bästa basen - steg för steg

  Persikohy med expertens bästa tips Prepping, applicering, fixering - så gör du!  

Inte utan min väska - en kärlekshistoria

  Inte ska du behöva jobba, älskling Våra stylister har handplockat de snyggaste modellerna!  

"Det är den fulaste frisyr jag sett"

  Jennifer Aniston om frisyren som gjorde henne berömd Skandalerna, håret och nya kärleken - möt tjejen alla älskar att älska!  

Svepande magiskt

  Redskapen som ger dig hudperfektion Hitta din favorit bland 14 utvalda segrare!  

Lite lyster, tack!

  Hitta tillbaka till sommarens glow Skönhetsexpertens favoriter just nu!  

Den otippade designdrottningen

  Från flopp till kritikerrosad succé Hur Victoria Beckham lyckats erövra våra modehjärtan.  

Vakna snyggare

  Expertens bästa tips till en strålande morgon - produkterna som väcker din hy till liv!  

Experternas beautyfavoriter

  Nagellack, dofter och mirakelpulver - det här vill vi ha i badrumshyllan just nu!

Klack i klänningen – karriären i kras

  Modeller dumpas efter trassel på catwalken - men ibland är det början på en fantastisk karriär…  

Mjukt svall - idag

  Stort test av hårinpackningar - vi vet vilka som ger resultat på direkten!

Flörtiga fransar på ett ögonblick

  Bästa och sämsta mascarorna - 8 produkter vi testat (och testat igen) för dina fransars skull!  
Bloggar
Sofis snapshots Fashionflash med Karoline Nina etc
Model Diary Makeup on my mind med Anna W Pssst med Anna F

Bli ett riktigt trendigt modelejon!

Köp Plus – få första veckan för 1 krona - därefter 29 kr/månad

Veckans bästa köp handplockat av våra stylister

Unika dokument ur den mytomspunna modevärlden

Stora shoppingguider

Stora cityguider

Tester: mascaror, foundation, eyeliner

Paketering Plus

  Prenumerera på Sofis mode 2 produkter från The Body shop + 5 nummer för 119 kr. Signa upp dig nu!
  Vinn fin designerbox JPG designar för Coca-Cola Light.  
  Kyrkan som är helt vit Har du sett något liknande?
  Jobba på Sofis mode! Vi söker journalister till årets sommarvikariat
  Renn ”smalare än någonsin” Mullig modell tappar kilon.  
  asdKändismahjong Starta spelet och testa ditt minne.
BILDEXTRA Shopping & fest i Miami & New York! Så var vår läsarresa.  
  Klänning av mjölk Tysk designer har skapat nytt tyg - av mjölk.  
  Hudson, 3 – det nya modeoraklet Har redan jobbat för Chanel.  
  Skulle utförsäkras – nu har hon miljonföretag med 1000 anställda.
  Julens Godsaker Tiden i advent ger tillfällen till fikastunder. Här bjuder Mia Öhrn på juliga bakverk.
bildextra Glittrande fotbollsafton Galans vackraste ser du här!  
  Nyfödd fashionista Baby Beckham går i mammas fotspår.  
  Nyaste skoflugan? Louboutins balettskor höjer ögonbryn.  
  "Rump"-klänningen är här! Gift dig i Pippas klänning till vrakpris.  
  Hårresande förändring Kolla in Ashlee Simpsons stilresa.  
  Jösses, vilken outfit! Vi hyllar kändisarna som vågar sticka ut.  
  Från trashy till classy Se Nicole Richies förvandling.  
  Senaste offret för size zero? Crystal Renn chockar fansen.
  Klär av sig för Armani Rafael Nadal följer Rihannas exempel.  
BILDEXTRA Å, vilken kväll! Vip-shopping med läsarna – kolla in!  
  Beyoncé släpper mammakläder Vill känna sig sexig och cool.  
  Inspireras av 60-talet! Färg, form och stil med fläkt från förr.  
  Avklätt i svensk regi Rihanna gör underklädesreklam.  
BILDEXTRA Sno stilen av Cavallari! Rött och silver fixar looken.  
Bildextra Kate + Vogue = Sant? Men ryktet roar inte alla.
  Modeveckans mode-modigaste Trenderna som sticker ut!
BILDEXTRA Klackat och klart! Spana in vårens galnaste skomode.  
  Varuhusets nakenkupp Hovets hotell måltavla för avklädd visning!
  Vinn 50 000 kronor att shoppa för - med din Facebookstatus.
Bildextra Rihannas klädbyten för avklädda Tvingades fly fältet!
  Pälsförbud i West Hollywood - unikt lagförslag i USA.
  Kaxigt maskulina Alexander Wang - om modellerna får välja.  
  Taylors glitter klubbas i december Smycken för 200 miljoner kronor.  
  Lady Gagas sanna ansikte Se de exklusiva bilderna här!
BILDEXTRA Posh visar upp dottern Se första shoppingrundan!  
  Fashionistan återigen i blåsväder! Suris klackar väcker känslor.  
  Snygg på bild! Lär dig knepen som gäller framför kameran.  
  Modefoto - från kyskt till naket - så har modefotot förändrats genom åren.  
  Blake om sin vikt - och rädslan för att bli en katt-tant.  
  Sofi minns sitt värsta modemisstag Kändisarna avslöjar sina!
  Mord och våld i modevärlden "Jag bär inte guccikläder längre"  
  Här shoppar stjärnorna i New York Sofis Cityliv guidar dig till butikerna.  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Sofis modes redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Nina Johansson

Prenumerationsärenden Sofis Mode: 



Online kundtjänst www.prenservice.se 



Tel: 0770-457166



Kundtjänst öppettider 8.30 - 16.00    

Adress. Titeldata AB, Kundtjänst 112 86 Stockholm 
 

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11