Skid-VM 2017 i Lahtis – den stora guiden

1 av 3 | Foto: LASSEALLARDAFTONBLADET
SPORTBLADET

Skid-VM 2017 avgörs i finska Lahtis mellan 22 februari till 5 mars.

Här är tävlingsschema dag för dag, tv-tider och resultat för längdskidor och övriga grenar.

Schema i skid-VM 2017 i Lahtis – dag för dag

Onsdag 22 februari
13.00 5 km damer, klassisk stil, kval.
14.30 10 km herrar, klassisk stil, kval.
18.00 Invigning

Torsdag 23 februari
14.00 Sprint, damer och herrar, fristil, kval.

Resultat: 1. Maiken Caspersen Falla, Norge. 2. Jessica Diggins, USA. 3. Kikkan Randall, USA

16.30 Sprint, damer och herrar, fristil, finaler.

Resultat: 1. Federico Pellegrino, Italien. 2. Sergei Ustiugov, Ryssland. 3. Johannes Hösflot Klaebo, Norge

Fredag 24 februari
Vilodag.

Lördag 25 februari
11.00 Skiathlon, damer, 7,5 km klassisk + 7,5 km fristil.

Resultat: 1. Marit Björgen, Norge. 2. Krista Pärmäkoski, Finland. 3. Charlotte Kalla, Sverige.

13.30 Skiathlon, herrar, 15 km klassisk + 15 km fristil.

Resultat: 1. Sergei Ustiugov, Ryssland. 2. Martin Johnsrud Sundby, Norge. 3. Finn Hågen Krogh, Norge.

Söndag 26 februari
10.30 Lagsprint, damer och herrar, klassisk stil, kval.

12.30 Lagsprint, damer och herrar, klassiskt stil, finaler.

Resultat, damer: 1) Norge, 2) Ryssland, 3) USA. Herrar: 1) Ryssland, 2) Italien, 3) Finland.

Måndag 27 februari
Vilodag.

Tisdag 28 februari
12.45 10 km, damer, klassisk stil.

Resultat: 1. Marit Björgen, Norge. 2. Charlotte Kalla, Sverige. 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge

Onsdag 1 mars
12.45 15 km, herrar, klassisk stil

Torsdag 2 mars
14.00 Stafett, 4 x 5 km, damer

Fredag 3 mars
12.30 Stafett, 4 x 10 km, herrar

Lördag 4 mars
13.30 30 km, damer, masstart i fristil.

Söndag 5 mars
13.30 50 km, herrar, masstart i fristil.
16.35 Avslutningsceremoni

Tv-tider för skid-VM i Lahtis 2017

SVT och Eurosport har sändningsrättigheterna. Tävlingarna sänds även i SVT Play och i Eurosport Player.

Måndag 27 februari:

Inga VM-sändningar.

Tisdag 28/2:

12.15-14.15 SVT1: VM Vinterstudion med längdskidor damer 10 km

Onsdag 1 mars:

10.55-12.00 SVT1: VM Nordisk kombination HS 130

12.30-16.00 SVT1: VM Vinterstudion

12.45-14.10 SVT1: VM Längd herrar 15 km

15.15-16.00 SVT1: VM Nordisk kombination 10 km

Torsdag 2 mars:

12.00-15.30 SVT1: VM Vinterstudion

12.15-13.30 SVT1: Skidskytte Pyeongchang damer sprint

14.00-14.55 SVT1: VM Längd damer stafett

17.25-19.30 SVT Play (SVT1 till 18.00, därefter SVT2): VM Backhoppning HS 130

Fredag 3 mars:

10.45-14.25 SVT1: VM Vinterstudion

11.00-12.15 SVT1: Skidskytte Pyeongchang herrar sprint

12.30-14.10 SVT1: VM Längd herrar stafett

14.55-16.00 SVT1: VM Nordisk kombination HS 130

17.10-18.00 SVT1: VM Nordisk kombination sprintstafett

Lördag 4 mars:

02.50-04.15 SVT1: Alpint Jeongseon damer störtlopp

08.00-09.00 SVT1: Vintermagasinet

09.00-18.30 SVT1: Vinterstudion

09.30-10.20 SVT1: Alpint Kranjska Gora herrar storslalom åk 1

10.45-11.30 SVT1: Skidskytte Pyeongchang damer jaktstart

12.20-13.15 SVT2: Skidskytte Pyeongchang herrar jaktstart

12.30-13.20 SVT1: Alpint Kranjska Gora herrar storslalom åk 2

13.30-15.00 SVT1: VM Längd damer 30 km

16.15-18.15 SVT1: VM Backhoppning team HS 130

Söndag 5 mars:

02.50-04.15 SVT1: Alpint Jeongseon damer super-g

07.30-20.00 SVT Play: Vasaloppet åkande reporter/vallaboden

07.30-18.00 SVT1: Vinterstudion VM och Vasaloppet

08.00-13.15 SVT1: Vasaloppet

08.20-09.50 SVT Play: Skidskytte Pyeongchang damer stafett

09.20-10.25 SVT Play: Alpint Kranjska Gora herrar slalom åk 1

11.35-13.10 SVT Play: Skidskytte Pyeongchang herrar stafett

12.20-13.25 SVT2: Alpint Kranjska Gora herrar slalom åk 2

13.30-15.40 SVT1: VM Längd herrar 50 km

16.30-17.50 SVT1: Skicross Blue Mountain

Truppen till skid-VM i Lahtis 2017

Damer: Stina Nilsson, Charlotte Kalla, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Anna Dyvik, Anna Haag, Emma Wikén, Ebba Andersson.

Reserver: Sofia Henriksson, Maja Dahlqvist, Maria Rydqvist

Herrar: Teodor Peterson, Oskar Svensson, Calle Halfvarsson, Marcus Hellner, Emil Jönsson, Johan Olsson, Jens Burman, Daniel Richardsson, Karl-Johan Westberg, Martin Johansson.

Reserver. Simon Andersson, Axel Ekström, Viktor Thorn.

FAKTA

GUIDE OM SKID-VM I VÅRT NYA MAGASIN

Läs mer HÄR!

FAKTA

Schema övriga grenar under skid-VM 2017

Backhoppning

Torsdag 23 februari

13.00 100-metersbacken, damer, kval

Fredag 24 februari

13.30 100-metersbacken, herrar, kval

16.30 100-metersbacken, damer, final

Lördag 25 februari

16.30 100-metersbacken, herrar, final

Söndag 26 februari

16.30 100-metersbacken, mixed, kval

Onsdag 1 mars

17.00 130-metersbacken, herrar, kval

Torsdag 2 mars

17.30 130-metersbacken, herrar, final

Lördag 4 mars

16.15 130-metersbacken, herrar, lag

Nordisk kombination

Fredag 24 mars

9.30 Backhoppning, lilla backen

12.30 10 km längdskidor

Söndag 26 mars

11.00 Backhoppning, lilla backen

14.30 Stafett 4x5 km, lag

Onsdag 1 mars

11.00 Backhoppning, stora backen

15.15 10 km längdskidor

Fredag 3 mars

15.00 Backhoppning, stora backen

17.15 Stafett 4x7,5 km, lag