Så spelas handbolls-VM i Frankrike – alla matcher och tv-tider

1 av 4 | Foto: Fredrik Sandberg/TT / TT NYHETSBYR≈N
SPORTBLADET

Handbolls-VM spelas i Frankrike 11–29 januari och Frankrike är också regerande världsmästare. Sverige gör sitt 23:e VM och möter Qatar, Danmark, Egypten, Bahrain och Argentina.

Här är allt du behöver veta inför mästerskapet.

Uppladdning:

Sverige öppnar med några träningsmatcher inför mästerskapet.

6 januari kl 15.15: Sverige–Norge 37–29

7 januari kl 19.15: Sverige–Norge 27–25

9 januari kl 19.15: Sverige–Chile 38–21

Här de fyra grupperna i 2017 års VM:

Grupp A (spelas i Nantes): Frankrike, Polen, Ryssland, Brasilien, Japan och Norge.

Grupp B (spelas i Metz): Spanien, Slovenien, Makedonien, Island, Tunisien och Angola.

Grupp C (spelas i Rouen): Tyskland, Kroatien, Vitryssland, Ungern, Chile och Saudiarabien.

Grupp D (spelas i Paris, Accorhotels Arena): Qatar, Danmark, Sverige, Egypten, Bahrain och Argentina.

Sveriges speltider i grupp D:

13 januari 17.45: Sverige–Bahrain 33–16

15 januari 14.45: Argentina–Sverige 17–35

16 januari 20.45: Danmark–Sverige 27–25

18 januari 20.45: Sverige–Qatar 36–25

20 januari 17.45: Sverige–Egypten 33–26

Grupp A:

Lagen: Frankrike, Ryssland, Polen, Norge, Ryssland, Japan
11 januari 20:45 Frankrike–Brasilien 31–16
12 januari 17:45 Ryssland–Japan 39–29
12 januari 20:45 Norge–Polen 20–22
13 januari 17:45 Japan–Frankrike, 19–31
14 januari 14:45 Brasilien–Polen 28–24
14 januari 17:45 Norge–Ryssland 28–24
15 januari 17:45 Frankrike–Norge 31–28
15 januari 20:45 Brasilien–Japan 27–24
16 januari 20:45 Polen–Ryssland 20–24
17 januari 14:00 Norge–Brasilien 39–26
17 januari 17:45 Polen–Japan 26–25
17 januari 20:45 Ryssland–Frankrike 24–35
19 januari 14:00 Ryssland–Brasilien 28–24
19 januari 17:45 Frankrike–Polen 26–25
19 januari 20:45 Japan–Norge 23–38

Grupp B

Spanien, Slovenien, Makedonien, Island, Tunisien, Angola
12 januari 14:00 Slovenien–Angola 42–25
12 januari 17:45 Makedonien–Tunisien 34–30
12 januari 20:45 Spanien–Island 27–21
14 januari 14:45 Island–Slovenien 25–26
14 januari 17:45 Tunisien–Spanien 21–26
14 januari 20:45 Angola–Makedonien 22–31
15 januari 14:45 Island–Tunisien 22–22
16 januari 17:45 Slovenien–Makedonien 29–22
16 januari 20:45 Spanien–Angola 42–22
17 januari 17:45 Slovenien–Tunisien 28–28
17 januari 20:45 Angola–Island 19–33
18 januari 20:45 Makedonien–Spanien 25–29
19 januari 14:00 Tunisien–Angola 43–34
19 januari 17:45 Makedonien–Island 27–27
19 januari 20:45 Spanien–Slovenien 36–26

Grupp C

Tyskland, Kroatien, Vitryssland, Ungern, Chile, Saudiarabien
13 januari 14:00 Vitryssland–Chile 28–32
13 januari 17:45 Tyskland–Ungern 27–23
13 januari 20:45 Kroatien–Saudiarabien 28–23
14 januari 20:45 Ungern–Kroatien 28–31
15 januari 17:45 Chile–Tyskland 14–35
15 januari 20:45 Saudiarabien–Vitryssland 26–29
16 januari 17:45 Ungern–Chile 34–29
16 januari 20:45 Kroatien–Vitryssland 31–25
17 januari 17:45 Tyskland–Saudiarabien 38–24
18 januari 14:00 Saudiarabien–Ungern 24–37
18 januari 17:45 Vitryssland–Tyskland 25–31
18 januari 20:45 Kroatien–Chile 37–22
20 januari 14:00 Saudiarabien–Chile 26–25
20 januari 17:45 Tyskland–Kroatien 28–21
20 januari 20:45 Vitryssland–Ungern 27–25

Grupp D

Qatar, Danmark, Sverige, Egypten, Bahrain, Argentina
13 januari 14:00 Qatar–Egypten 20–22
13 januari 17:45 Sverige–Bahrain 33–16
13 januari 20:45 Danmark–Argentina 33–22
14 januari 17:45 Danmark–Egypten 35–28
15 januari 14:45 Argentina–Sverige 17–35
15 januari 17:45 Bahrain–Qatar 22–32
16 januari 17:45 Egypten–Bahrain 31–29
16 januari 20:45 Danmark–Sverige 27–25
17 januari 17:45 Qatar–Argentina 21–17
18 januari 14:00 Argentina–Egypten 26–31
18 januari 17:45 Danmark–Bahrain 30–26
18 januari 20:45 Sverige–Qatar 36–25
20 januari 14:00 Bahrain–Argentina 17–26
20 januari 17:45 Sverige–Egypten 33–26
20 januari 20:45 Qatar–Danmark 29–32

Slutspelet

De fyra bäst placerade lagen i varje grupp går vidare till åttondelsfinal. TV-tiderna är preliminära)

Åttondelsfinaler:

21 januari kl 16.00 Norge–Makedonien 34–24

21 januari kl 18.00 Frankrike–Island 31–25

21 januari kl 20.45 Ryssland–Slovenien 26–32

21 januari kl 20.45 Brasilien–Spanien 27–28

22 januari kl 16:00 Vitryssland–Sverige 22–41

22 januari kl 16:00 Ungern–Danmark 27–25

22 januari kl 18:00 Tyskland–Qatar 20–21

22 januari kl 20:45 Kroatien–Egypten 21–19

Kvartsfinaler:

24 januari kl 17:00 Norge–Ungern 31–28

24 januari kl 19:00 Frankrike–Sverige 33–30

24 januari kl 20:45 Slovenien–Qatar 32–30

24 januari kl 20:45 Spanien–Kroatien 29–30

Semifinaler:

26 januari kl 20:45 Frankrike–Slovenien 31–25

27 januari kl 20:45 Kroatien–Norge 25–28

Final och bronsmatch:

Bronsmatch Slovenien–Kroatien 31–30

VM-final: Frankrike–Norge 33–26

Här spelas matcherna:

Lille: Stade Pierre-Mauroy 27 500 åskådare

Paris: AccorHotels Arena 15 700 (Här spelas Sveriges matcher)

Albertville: La halle de glace Olympique 6 500

Nantes: Exponantes – Hall XXL

Montpellier: Park&Suites Arena 9 800

Rouen: Kindarena 5 700

Metz: Arènes de Metz 5 100

Brest: Brest Arena 4 000

FAKTA

Sveriges VM-trupp

18-mannatruppen till VM

Målvakter
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 58 A-landskamper/0 mål
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 46/1
Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 9/0

Vänstersex
Jerry Tollbring, IFK Kristianstad, 12/42
Emil Frend Öfors, Alingsås HK, debutant

Vänsternio
Philip Stenmalm, KIF Kolding Köpenhamn, 30/52
Lukas Nilsson, THW Kiel, 26/73
Simon Jeppsson, Lugi HF, 2/2

Mittnio
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 34/109
Jesper Konradsson, Alingsås HK, 27/32

Högernio
Johan Jakobsson, SG Flensburg-Handewitt, 113/244
Albin Lagergren, IFK Kristianstad, 7/8

Högersex
Niclas Ekberg, THW Kiel, 137/554
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, 85/152

Mittsex/försvarare
Andreas Nilsson, Telekom Veszprem, 104/235
Jesper Nielsen, Paris SG, 75/90
Fredric Pettersson, Fenix Toulouse, 11/22
Max Darj, Alingsås HK, 7/7

18 spelare är med när samlingen inleds. 16 av dem kommer att ingå i den slutgiltiga VM-truppen.