Resultat 6/8

SPORTBLADET
EDWARDS & OLSSON Jonathan och Christian hade inga som helst problem att ta sig vidare till final i tresteg.
Foto: REUTERS
EDWARDS & OLSSON Jonathan och Christian hade inga som helst problem att ta sig vidare till final i tresteg.

MÜNCHEN: EM herrar, 100 m kval, heat 1: 1) Dwain Chambers, Storbritannien, 10,23.

Heat 2: 1 Francis Obikwelu, Portugal, 10,38. Utslagen: 5) Patrik Lövgren, Sverige, 10,56.

Heat 3: 1) Georgios Theodoridis, Grekland, 10,24.

Heat 4: 1) Issa Aimé Nthepe, Frankrike, 10,35.

Heat 5: 1) Roland Nemeth, Ungern, 10,25.

Heat 6: 1) Kostyantin Rurak, Ukraina, 10,37.

Kvartsfinal, heat 1, vidare till final: 1) Theodoridis 10,25, 2) Jason Gardener, Storbritannien, 10,28, 3) Troy Douglas, Holland, 10,35, 4) John Ertzgaard, Norge, 10,42.

Heat 2: 1) Nthepe 10,31, 2) Markus Poyhonen, Finland, 10,32, 3) Rok Predanic, Slovenien, 10,33, 4) Rurak 10,36.

Heat 3: 1) Darren Campbell, Storbritannien, 10,29, 2) Nemeth 10,32, 3) Obikwelu 10,33, 4) Aristotelis Gavelas, Grekland, 10,35.

Heat 4: 1) Chambers 10,08, 2) Marc Blume, Tyskland, 10,29, 3) Anatolij Dovgal, Ukraina, 10,30, 4) Matic Osovnikar, Slovenien, 10,38.

400 m kval, heat 1, vidare till semifinal: 1) Marc Raquil, Frankrike, 45,70, 2) David Canal, Spanien, 45,75, 3) Bastian Swillims, Tyskland, 46,20, 4) Radek Zachoval, Tjeckien, 46,25, 5) Jurij Borzakovskij, Ryssland, 46,28.

Heat 2: 1) Ingo Schultz, Tyskland, 45,79, 2) Paul McKee, Irland, 46,03, 3) Tim Benjamin, Storbritannien, 46,15, 4) Stylianos Dimotsios, Grekland, 46,46.

Heat 3: 1) Marek Plawgo, Polen, 45,97, 2) Cedric Van Branteghem, Belgien, 46,23, 3) Andrej Semjonov, Ryssland, 46,54.

Heat 4: 1) Karel Blaha, Tjeckien, 46,03, 2) Daniel Caines, Storbritannien, 46,06, 3) Zsolt Szeglet, Ungern, 46,23, 4) Piotr Rysiukiewicz, Polen, 46,44.

1 500 m, kval, heat 1, vidare till final: 1) Mehdi Baala, Frankrike, 3.46,71, 2) Jose Antonio Redolat, Spanien, 3.46,94, 3) Marko Koers, Holland, 3.47,16, 4) Anthony Whiteman, Storbritannien, 3.47,40.

Heat 2: 1) Reyes Estevez, Spanien, 3.40,47, 2) Rui Silva, Portugal, 3:40.84, 3) Fouad Chouki, Frankrike, 3.41,36, 4) Christian Obrist, Italien, 3.41,63, 5) Michael East, Storbritannien, 3.41,82, 6) John Mayock, do, 3.42,63, 7) Juan-Carlos Higuero, Spanien, 3.42,82, 8) Lorenzo Perrone, Italien, 3.43,02. Utslgen: 10) Mattias Norling, Sverige, 3.45,28.

Höjd, kval, grupp A, vidare till final: 1) Staffan Strand, Sverige och Jaroslav Rybakov, Ryssland, båda 2,20, 3) Wilbert Pennings, Holland, 2,20, 4) Tomas Janku, Tjeckien och Martin Buss, Tyskland, båda 2,20, 6) Svatoslav Ton, Tjeckien, 2,20, 7) Grzegorz Sposob, Polen, 2,15.

Grupp B: 1) Stefan Holm, Sverige och Gregory Gabella, Frankrike, båda 2,20, 3) Pavel Fomenko, Ryssland, 2,20, 4) Jan Janku, Tjeckien, 2,20, 5) Alessandro Talotti, Italien, 2,20, 6) Alexandre Walerianczyk, Polen, Oskari Frösen, Finland och Andrea Bettinelli, Italien, alla 2,15.

Kula, kval (de tolv bästa till final): 1) Joachim Olsen, Danmark, 20,45, 2) Arsi Harju, Finland, 20,40, 3) Manuel Martinez, Spanien, 20,38...11) Jimmy Nordin, Sverige, 19,76.

Final: 1) Jurij Bilonog, Ukraina, 21,37, 2) Olsen 21,16, 3) Ralf Bartels, Tyskland, 20,58, 4) Harju 20,47, 5) Martinez 20,45, 6) Ville Tiisanoja, Finland, 20,20, 7) Gheorghe Guset, Rumänien, 20,05, 8) Rutger Smith, Holland, 19,73, 9) Roman Virastjuk, Ukraina, 19,52, 10) Milan Haborak, Slovakien, 19,40, 11) Nordin 19,12. Petr Stehlik, Tjeckien, inget resultat.

Tresteg, kval, vidare till final: 1) Phillips Idowu, Storbritannien, 17,54, 2) Christian Olsson, Sverige, 17,01, 3) Jonathan Edwards, Storbritannien, 16,99, 4) Fabrizio Donato, Italien, 16,80, 5) Alexander Glawatskij, Vitryssland, 16,78, 6) Dimitrov Rostislaw, Bulgarien, 16,77, 7) Charles Friedek, Tyskland, 16,77, 8) Alexej Musikhin, Ryssland, 16,64, 9) Konstantinos Zalagitis, Grekland, 16,57, 10) Julien Kapek, Frankrike, 16,53, 11) Mikola Savolaynen, Ukraina, 16,50, 12) Tosin Oke, Stobritannien, 16,48.

Slägga, kval, grupp A, vidare till final: 1) Aleksej Zagornyj, Ryssland, 80,16, 2) Adrian Annus, Ungern, 79,82, 3) Nicolas Figere, Frankrike, 78,50, 4) Alexandros Papadimitrou, Grekland, 78.39, 5) Ivan Tikhon, Vitryssland, 78,24, 6) Miloslav Kinopka, Slovakien, 78,16, 7) Vladislav Piskunov, Ukraina, 78,06. Utslagen: 15) Bengt Johansson, Sverige, 71,27.

Grupp B: 1) Andrij Skvaruk, Ukraina, 79,96, 2) Balazs Kiss, Ungern, 79,32, 3) Libor Charfreitag, Slovakien, 79,18, 4) Tibor Gecsek, Ungern, 79,03, 5) Olli-Pekka Karjalainen, Finland, 77,78.

Final, 20 km gång: 1) Francisco Fernandez, Spanien, 1.18.37, 2) Vladimir Andrejev, Ryssland, 1.19.56, 3) Juan Manuel Molina, Spanien, 1.20.36, 4) Victor Burajev, Ryssland, 1.20.36, 5) Ivan Trotskij, Vitryssland, 1.20.52, 6) Jevgenij Misjulja, do, 1.20.56, 7) Alessandro Gandellini, Italien, 1.21.03, 8) Robert Heffernan, Irland, 1.21.10, 9) Lorenzo Civallero, Italien, 1.21.12, 10) Andrej Stadnichuk, Ryssland, 1.21.29.

Damer, 100 m kval, heat 1, vidare till semifinal: 1) Glory Alozie, Spanien, 11,42, 2) Julia Bartsevitj, Vitryssland, 11,42, 3) Marina Kislova, Ryssland, 11,45, 4) Alenka Bikar, Slovenien, 11,49.

Heat 2: 1) Manuela Levorato, Italien, 11,46, 2) Georgia Kokloni, Grekland, 11,51, 3) Sina Schielke, Tyskland, 11,53.

Heat 3: 1) Kim Gevaert, Belgien, 11,19, 2) Karina Mayr, Österrike, 11,35, 3) Melanie Paschke, Tyskland, 11,36, 4) Odiah Sidibe, Frankrike, 11,40, 5) Agne Visockaite, Litauen, 11,50.

Heat 4: 1) Ekatarini Thanou, Grekland, 11,07, 2) Abiodun Oyepitan, Storbritannien, 11,40, 3) Delphie Combe, Frankrike, 11,45, 4) Olena Pastusjenko, Ukraina, 11,47.

800 m, försök, heat 1, vidare till semifinal: 1) Kelly Holmes, Storbritannien, 2.03,18, 2) Ludmila Formanova, Tjeckien, 2.03,25, 3) Olga Raspopova, Ryssland, 2.03,73.

Heat 2: 1) Svetlana Tjerkasova, Ryssland, 2.02,40, 2) Mayte Martinez, Spanien, 2.02,59, 3) Brigitta Langerholc, Slovenien, 2.03,14, 4) Tanya Blake, Malta, 2.03,22.

Heat 3: 1) Nedia Semedo, Portugal, 2.02,80, 2) Joanne Fenn, Storbritannien, 2.02,91, 3) Sandra Stals, Belgien, 2.03,13, 4) Ivonne Teichmann, Tyskland, 2.03,23.

Heat 4: 1) Claudia Gesell, Tyskland, 2.01,69, 2) Jolanda Ceplak, Slovenien, 2.01,98, 3) Tsvetelina Kirilova, Bulgarien, 2.02,29, 4) Natalja Dedkova, Vitryssland, 2.02,31, 5) Aurelie Coulaud, Frankrike, 2.03,16.

Final, 10 000 m: 1) Paula Radcliffe, Storbritannien, 30.01.09 (eu-rek), 2) Sonia O'Sullivan, Irland, 30.47,59, 3) Ludmilla Biktasjeva, Ryssland, 31.04,00, 4) Mihaela Botezan, Rumänien, 31.13,96, 5) Jelena Prokopcuka, Lettland, 31.17,72, 6) Olivera Jevtic, Jugoslavien, 31.47,82, 7) Constantina Tomexcu-Dita, Rumänien, 31.53,61, 8) Gunhild Haugen, Norge, 31.57,02, 9) Sonja Stolic, Jugoslavien, 32.00,55, 10) Sabrina Mockenhaupt, Tyskland, 32.08,52, 11) Galina Aleksandrova, Ryssland, 32.11,52, 12) Maura Viceconte, Italien, 32.12,66, 13) Chrysostomia Iakovou, Grekland, 32.18,62, 14) Aniko Kalovics, Ungern, 32.22,61, 15) Jelena Samochvalova, Ryssland, 32.30,33, 16) Luminita Talpos, Rumänien, 32.30,48, 17) Marie Davenport, Irland, 32.35,11, 18) Fatima Yvelain, Frankrike, 32.40,40, 19) Ana Dias, Portugal, 32.41,56, 20) Liz Yelling, Storbritannien, 32.44,44, 21) Bente Landoy, Norge, 32.47,47, 22) Inga Juodeskiene, Litauen, 32.58,56, 23) Monica Rosa, Portugal, 32.59,22, 24) Gloria Marconi, Italien, 33.01,11, 25) Luisa Larraga, Spanien, 33.14,05, 26) Keenan Buckley, Irland, 33.19,94, 27) Nili Avramski, Israel, 34.51,15. Fernanda Riberio, Portugal och Natalja Berkut, Ukraina, bröt.

Längd, kval, grupp A, vidare till final: 1) Tatjana Kotova, Ryssland, 6,50, 2) Olga Rubljova, do, 6,45, 3) Styliani Pilatou, Griekland, 6,43, 4) Sofia Schulte, Tyskland, 6,42, 5) Heike Drechsler, do, 6,41, 6) Valentina Gotovska, Lettland, 6,35, 7) Naide Gomes, Portugal, 6,33.

Grupp B: 1) Jade Johnson, Storbritannien, 6,60, 2) Vaszi Tünde, Ungern, 6,59, 3) Concepcion Montaner, Spanien, 6,43, 4) Antonia Jordanova, Bulgarien, 6,35, 5) Liliana Zagacka, Polen, 6,31.

Damer, diskus, kval, vidare till final: 1) Ekaterina Vogoli, Grekland, 61,94, 2) Vera Pospisilova, Tjeckien, 61,93, 3) Anastasia Kelesidou, Grekland, 61,18, 4) Areti Abatzi, do, 61,03, 5) Joanna Wisniewska, Polen, 60,40, 6) Teresa Machado, Portugal, 59,53, 7) Vladimira Rackova, Tjeckien, 58,92, 8) Natalia Sadova, Ryssland, 58,44, 9) Marzena Wysocka, Polen, 58,24, 10) Jana Tucholke, Tyskland, 56,63, 11) Shelley Newman, Storbritannien, 56,57, 12) Mélina Robert-Michon, Frankrike, 56,56. Utslagen: 15) Anna Söderberg, Sverige, 55,55.

Spjut, kval, grupp A, vidare till final: 1) Steffi Nerius, Tyskland, 60,27, 2) Mikaela Ingberg, Finland, 59,60, 3) Angeliki Tsiolakoudi, Grekland, 58,51, 4) Tatjana Sjikolenko, Ryssland, 55,99, 5) Nikolett Szabo, Ungern, 55,30.

Grupp B: 1) Mirela Manjani, Grekland, 61,09, 2) Felicia Moldovan, Rumänien, 58,90, 3) Kelly Morgan, Storbritannien, 56,90, 4) Taina Kolkkala, Finland, 56,01, 5) Paula Huhtaniemi, do, 55,69, 6) Elisabetta Marin, Italien, 55,52, 7) Inga Kozarenoka, Lettland, 55,20.